Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Surface water resources
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
XX
Przedstawiono stan gospodarki wodnej w Polsce w latach 1990-1996. Podkreślono, że przyszłe członkostwo Polski w UE wymaga przyjęcia i wdrożenia przepisów UE w dziedzinie ekologii.
EN
The article represents a condition of the Water Economy in Poland in years 1990-1996 with, reference to some other European countries. It shows a distance which divide us to the standards binding in the European Union.(original abstract)
XX
Znaczenie wód stojących i płynących dla przywrócenia równowagi zdrowotnej jest przez społeczeństwo nie docenione. Autor przedstawił zestawienie cech charakteryzujących ilościowo i jakościowo zasoby wód powierzchniowych w Polsce i dokonał wstępnego bilansu terenów stwarzających możliwości rozwoju wypoczynku.
XX
Polska dysponuje tylko ponad 16 kilometrami sześciennymi wód podziemnych, z których znaczna część nadaje się do spożycia lub do celów przemysłowych. Rokrocznie pobierana jest 1/10 tej wielkości, jednakże wyczerpanie wód podziemnych nam nie grozi. Przeciwnie, zasoby wód w kraju stopniowo rosną, co wynika z ograniczenia jej zużycia w przemyśle.
XX
W artykule omówiono zagadnienie zasobów wodnych Polski. Shcarakteryzowano wody powierzchniowe i podziemne oraz pojęcie bezpieczeństwa ekologicznego i jego roli w gospodarowaniu zasobami wodnymi.
EN
In the paper, the quantitative condition of the surface and underground waters was presented. Directions of indispensable measures towards protection of the water resources were laid down. Attention was drawn to the new threat to water resources arising from terrorism. (short original abstract)
XX
Przedmiotem artykułu są uwagi na temat gospodarki wodnej w Polsce. Przedstawiono deficyt wody, jego kryteria ilościowe i jakościowe tj. zasoby wód powierzchniowych i podziemnych, stan czystości rzek, a także problemy ekonomizacji gospodarki wodnej.
XX
Autorzy zwracają uwagę na alarmująco niski stan zasobów wodnych w Polsce, przyczyny tego zjawiska, wzrost zanieczyszczenia wód, pobór wody. Obecna sytuacja sprawia, że Polska stoi na progu wodnej bariery rozwoju. Autorzy postulują konieczność prowadzenia długofalowej polityki gospodarowania wodą.
XX
W krajach rozwijających się 70 procent odpadów przemysłowych oraz do 95 procent ścieków odprowadza się bez przetworzenia do wód, przez co zanieczyszcza się wodę pitną. Z kolei znaczna część świata pozbawiona jest dostatecznej ilości wody. Na domiar złego niebezpieczne eksperymenty z zawracaniem rzek, rabunkowa, źle zorganizowana gospodarka wodna oraz zatruwanie środowiska nie wróżą nic dobrego na przyszłość.
XX
Realizowane w Państwowym Monitoringu Środowiska monitoring jakości wód powierzchniowych oraz jakości Morza Bałtyckiego to dwa podsystemy bloku Jakości Środowiska, w którym wytwarzane są dane pierwotne dotyczące stanu jego poszczególnych elementów. Zmiany prawne z lutego 2004 r. dotyczące monitoringu wód i sposobu ich klasyfikacji wprowadziły pewne modyfikacje w tym zakresie, zgodne z normami unijnymi.
XX
Celem artykułu jest omówienie zasobów wodnych i ich stanu na obszarze aglomeracji szczecińskiej. W szczególności autorka przedstawia: zasoby wód powierzchniowych i podziemnych, system wodno-kanalizacyjny, stan zanieczyszczenia zasobów wodnych i zagrożenia powodziowe.
EN
Conditions of water resources circumstances the economy and social development date region and country. This article had a conditions of water resources on the Szczecin region and water - gutter manage. (original abstract)
XX
W artykule omówiono Dyrektywy UE, które regulują warunki zrzutu substancji niebezpiecznych do wód powierzchniowych. Istotnym, nowym elementem dla polskiego prawa jest uzależnienie dopuszczalnych wartości emisji tych substancji od ilości zużytych do produkcji związków i od ilości odprowadzanych ścieków. Ważne jest także uwzględnienie w tych przepisach zawartości owych substancji w wodach narażonych na zrzuty ścieków. Wprowadzenie wskazanych dyrektyw w Polsce pozwoli na bardziej ekologiczne zarządzanie gospodarką wodno-ściekową w zakładach przemysłowych.
EN
The article has discussed the EU directives that specify conditions for the discharge of hazardous substances to surface waters. The EU standards have introduced a new element to the Polish law, which is the correlation between the permissible volume of the hazardous substances' discharge and both the amount of compounds used for the production and the amount of wastewater discharged. The provisions consider also the content of those substances in waters exposed to the discharges. The introduction of these directives in Poland will allow more ecological management of the sewage water systems in industrial plants. (J.W.)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.