O strategicznej tożsamości przedsiębiorstwa (STP) stanowią takie elementy, jak: domena przedsiębiorstwa, wrażliwość (odpowiedzialność za zaspokojenie potrzeb odbiorców), standardy sukcesu, kluczowe kompetencje, zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa. Po zdiagnozowaniu STP przedsiębiorstwa mamy do czynienia z nową wizją i określonymi sposobami osiągnięcia tej wizji. Dużą rolę mogą tu odgrywać eksperci zewnętrzni.
Celem artykułu jest po pierwsze opisanie teoretycznych uwarunkowań zastosowania modelu Sharpa jako alternatywy dla koncepcji STP w obszarze zarządzania portfelem marek, a po drugie zaproponowanie kierunków przyszłych badań w tym zakresie. (skrócony abstrakt oryginalny)
EN
Article aim is firstly to describe theoretical considerations of using Sharp's model as alternative to STP concept to brand portfolio management. Secondly, it's to propose directions of future research within this domain. (short original abstract)
W niniejszym artykule przedstawiono pojęcie tożsamości i wizerunku firmy. Omówiono kierunki budowania tożsamości firmy na rynku dóbr produkcyjnych, cele oferowania wysokiej jakości technicznej, warunków finansowo-logistycznych, standaryzacji organizacyjnej, usług serwisowych, rozwoju partnerskich relacji z klientami i innymi interesariuszami oraz działań promocyjnych i marki.
Chociaż w USA, Australii i na Wyspach Brytyjskich zarządzanie tożsamością to problem bardzo dobrze znany, to w Polsce korporacje będą zmuszone zająć się tym zagadnieniem prawdopodobnie dopiero za kilka lat. Na razie doskwiera nam brak wiedzy na ten temat, jednak można znaleźć wyjątki od reguły- Raiffeisen Bank Polska na przykład rozwiązał ten problem z powodzeniem. W artykule znajduje się opis procedury wdrażania procedur zarządzania tożsamością w banku Raiffeisen.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.