Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Społeczna Gospodarka Rynkowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom 7(1)
393-403
PL
Ordoliberalizm jako nurt w teorii ekonomii nie jest kierunkiem jednolitym, co wynika z faktu, że nad jego rozwojem pracowali przedstawiciele nie tylko nauk ekonomicznych, ale także innych nauk społecznych, prawnych i humanistycznych. Pozwoliło to wypracować w praktyce niezwykle efektywną gospodarczo i sprawiedliwą społecznie koncepcję społecznej gospodarki rynkowej. Obok licznych przedstawicieli szkoły ordoliberalnej, którzy mili znaczący wpływ na rozwój tej teorii, na szczególną uwagę zasługuje Franz Böhm. Jako prawnik rozwinął on tą część szkoły ordoliberalnej, która koncentrowała się na współzależności ładu ekonomicznego i prawnego. Dlatego celem artykułu jest prezentacja dorobku i myśli Franza Böhma oraz jego wpływu na rozwój interdyscyplinarnych badań nad ordoliberalizmem. Franz Böhm, Ordoliberalizm, Społeczna Gospodarka Rynkowa, Szkoła Fryburska
EN
The European financial and economic crisis has put Germany as a leader trying to introduce the principles of order to the Economic and Monetary Union in line with the ideas of German governance policy (Ordnungspolitik), which is explained by ordoliberalism. However, there is strong relativism visible in constructing European reality resulting from the fact that the adopted ordoliberal assumptions do not fit into the macroeconomic, diversified space of the eurozone, and, what is more, cannot be implemented during the recession, because their effectiveness is determined by the long-term perspective, and also national identity. Moreover, the role of the leader does not comply with the principles of Ordnungspolitik. On the other hand, the partnership with France, which is necessary to maintain sta bility of the eurozone, causes a move away from the conceptual assumptions of ordoliberalism. The aim of the study is to draw attention to Germany’s ambivalence in solving the economic problems of EMU, as well as to show ambivalent attitude of other Member States towards Germany.
PL
Europejski kryzys finansowo-ekonomiczny postawił Niemcy w roli lidera, starającego się wprowadzić zasady ładu do Unii Gospodarczo-Walutowej, zgodnie z ideami niemieckiej polityki ładu (Ordnungspolitik), której wykładnią jest ordoliberalizm. Jednak w konstruowaniu europejskiej rzeczywistości widoczny jest silny relatywizm, wynikający z faktu, iż przyjęte ordoliberalne założenia nie wpisują się w makroekonomiczną, zróżnicowaną przestrzeń strefy euro, a tym bardziej nie mogą być implementowane w okresie dekoniunktury, gdyż ich skuteczność warunkuje perspektywa długoterminowa, ale również i tożsamość narodowa. Co więcej sama rola lidera nie jest zgodna z zasadami Ordnungspolitik, z drugiej strony zaś, konieczne do utrzymania stabilności strefy euro partnerstwo z Francją, powoduje odejście od koncepcyjnych założeń ordoliberalizmu. Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na niemiecką ambiwalencję w rozwiązywaniu ekonomicznych problemów UGW, przy jednoczesnym ambiwalentnym nastawieniu pozostałych państw członkowskich wobec Niemiec.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.