Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sources of unemployment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
XX
Przedstawiono kształtowanie się poziomu bezrobocia na wsi w latach 1992-2001. Omówiono przyczyny jawnego, jak i ukrytego bezrobocia mieszkańców polskiej wsi związane z popytową, podażową i instytucjonalną strona rynku pracy.
EN
In this paper level of unemployment in the country in years 1992-2001 was presented. Also causes of open and concealed unemployment connected with demand, supply and institutional side of labour market were described. (KZ)
XX
W artykule omówiono istotę, przyczyny oraz rodzaje bezrobocia a także niektóre formy przeciwdziałania temu zjawisku.
EN
The elaboration considers one of the immanent features of the capitalist economy, i.e. incomplete employment, that is, unemployment. The author, in accordance with the views of Karl Marx, thinks there is no capitalist way of production without the existence of unemployment, the so-called reserve labour army. (short original abstract)
XX
Wprowadzone z początkiem 1990 roku nowe reguły funkcjonowania gospodarki, zmierzające do transformacji gospodarki centralnie kierowanej w gospodarkę rynkową, zmieniły w istotny sposób sytuację na rynku pracy w Polsce. Począwszy od stycznia 199(1 roku mamy do czynienia z pojawieniem się i narastaniem w kolejnych latach zjawiska bezrobocia. We wrześniu 1993 roku stopa bezrobocia przekroczyła 15%, zaś liczba bezrobotnych sięgnęła 2830 tys. osób. Część przyczyn tworzących bezrobocie w Polsce ma swoje korzenie w przeszłości. Gospodarka rynkowa jedynie je obnaża. Są to zaniedbania rozwojowe, m.in. wysoka dekapitalizacja środków produkcji, nieprzygotowanie przedsiębiorstw do efektywnego gospodarowania w warunkach gospodarki rynkowej, konkurencji i ryzyka. Czynnikami pogłębiającymi bezrobocie są także: niedorozwój całych regionów gospodarczych przy jednoczesnym ukrytym bezrobociu agrarnym, niedostosowanie poziomów i struktury kształcenia do potrzeb rynku pracy. W głównej jednak mierze bezrobocie jest rezultatem recesji gospodarczej, która dotyka wszystkie sfery działalności, nie tylko nieefektywne. Utrata tradycyjnych rynków zbytu w ramach rozwiązanej również RWPB, demonopolizacja gospodarki, wystawienie jej na konkurencję z zewnątrz powodowały wzrost bezrobocia. (abstrakt oryginalny)
XX
Gospodarka w ujęciu globalnym, jak i w poszczególnych krajach, w długim okresie wykazuje tendencję wzrostową, zaś w krótszych okresach podlega wahaniom, czyli wzrostom i spadkom. Wahania te powtarzają się co pewien czas i nazywają się cyklami koniunkturalnymi. Cykle te mają charakter powtarzalny, lecz nieregularny. Cykliczne spadki produktu krajowego brutto, trwające co najmniej dwa kolejne kwartały, nazywane są recesją, która może mieć przebieg płytki i łagodny, bądź gwałtowny i głęboki. Przejawia się ona tak że spadkiem eksportu, popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego oraz dynamicznym wzrostem bezrobocia. Od zakończenia II wojny światowej obecnie trwająca recesja jest jedenastą w USA, szóstą w Niemczech i piątą w Wielkiej Brytanii. Jest ona największym załamaniem gospodarki światowej w tym okresie, które nastąpiło najpierw w finansowo-bankowym sektorze gospodarki ściśle powiązanym z jej sektorem realnym. Obecny kryzys gospodarczy ma charakter globalny i jest największy od ponad 70 lat, czyli od wielkiego kryzysu lat trzydziestych ubiegłego wieku, który spowodował ogromne straty i zniszczenia: gospodarcze, społeczne i polityczne. Mimo że rozprzestrzenia się dość szybko, to poszczególne kraje obejmuje w różnym czasie i w różnym stopniu oddziaływuje na ich gospodarkę i sferę życia społecznego, w tym na wzrost bezrobocia. To zróżnicowanie kryzysu między poszczególnymi krajami jest uwarunkowane różnymi czynnikami. Głównie ich siłą ekonomiczną i poziomem rozwoju, udziałem w międzynarodowych ugrupowaniach gospodarczych oraz rynkach regionalnych i światowych, a także aktywnością rządów, organizacji gospodarczych i społecznych w walce z kryzysem. (fragment tekstu)
XX
Omówiono społeczne skutki transformacji systemowej gospodarki polskiej, a w szczególności rosnące bezrobocie, sytuację na rynku pracy, źródła bezrobocia i politykę rządu w walce z nim.
EN
The basic problem to be solved in the Polish economy is the development of the existing labour resources. The present level of unemployment is a serious social danger, the more alarming as the prognoses concerning unemployment are pessimistic. The economic growth alone is insufficient to check unemployment. It is essential to pursue an active policy of the labour market aided to a considerable degree by the state. In Poland that assistance is inconsiderable, decidedly insufficient in relation to the needs. The question includes organizing and financing of public works, interventionist works, development of the market of training and qualification for a new job, loans to begin economic activity, strengthening of the role of employment agencies and occupational guidance, improvement in the spatial mobility of labour resources by means of radical reform of the housing policy. The very important goal of the labour market policy is to improve the protective system. Here, the most important task is to change the system of financing benefits and programmes of combating unemployment. The problems of the active policy on the labour market and counteraction of unemployment effects are and will be some of the basic tasks which Polish authorities will have to cope with in the next few years.(original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.