Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 89

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Security policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Funkcjonowanie paneuropejskiego systemu bezpieczeństwa KBWE/OBWE
100%
XX
Autor analizuje funkcjonowanie paneuropejskiego systemu bezpieczeństwa rozwijanego obecnie w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Stanowi on kontynuację procesu zapoczątkowanego w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych przez Konferencję Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE).
EN
The author has analysed the functioning of pan-European security system currently under way within the framework of the Organisation on Security and Co-operation in Europe (OSCE). It constitutes a continuation of the process initiated by the Conference on Security and Co-operation in Europe (CSCE) in mid-70's.(J.W.)
XX
W dniach 12-13 grudnia 2002 r. odbył się w Kopenhadze szczyt szefów państw i rządów UE. Sukcesem Rady Europejskiej było zamknięcie negocjacji akcesyjnych z pierwszą grupą państw (Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta Polska Słowacja Słowenia i Węgry), rozstrzygnięcie daty przystąpienia pozostałych kandydatów -Bułgarii i Rumunii - a także terminu rozpoczęcia negocjacji z Turcją. Omówiono finansowe i budżetowe aspekty pierwszej fali rozszerzenia. Udało się również osiągnąć przełom w tworzeniu Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.
XX
W polityce bezpieczeństwa Republiki Niemieckiej przeważają aktualnie elementy zmian. W okresie Schroedera Niemcy poraz pierwszy wzięły udział w operacji wojskowej o statusie bojowym, co wyraźnie kontrastuje z zachowaniem polityków niemieckich na początku pozjednoczeniowej dekady, kiedy to w 1990 roku wszystkie partie odmówiły udziału RFN w legalnej z punktu widzenia prawa międzynarodowego operacji wyzwolenia Kuwejtu. Niemcy pod naciskiem sojuszników zaaprobowały czynnik militarny i są skłonne do stosowania go jedynie w ramach prawa międzynarodowego, aczkolwiek głównie do zadań niebojowych.
XX
Artykuł przedstawia kierunki i perspektywy rozwoju współpracy między RFN a USA koncentrując się na polityce bezpieczeństwa. Autor zastanawia się czy bardziej korzystny będzie rozwój oddzielnych od NATO europejskich struktur obronnych czy współpraca transatlantycka w ramach sojuszu północnoatlantyckiego.
XX
Oczekuje się, że obecna republikańska administracja Busha będzie opowiadała się za zapewnieniem skutecznego przywództwa USA w NATO i na scenie globalnej, przy jednoczesnym wspieraniu Europejskiej Tożsamości Bezpieczeństwa i Obrony (ESDI). Zapewni ona realizację interesów USA poprzez wzmacnianie roli NATO jako europejskiego systemu bezpieczeństwa, oraz poprzez wzmacnianie europejskiego partnera, który w przyszłości może rozważać realizację szerszych strategii globalnych w partnerstwie z USA.
XX
Wraz z fundamentalnymi polityczno-strukturalnymi zmianami w systemie stosunków międzynarodowych w Europie w latach 1989-1991 przewartościowana została również dotychczasowa polityka zagraniczna Polski i Republiki Federalnej Niemiec. Zakończenie konfrontacji Wschód-Zachód prowadziło wprawdzie do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, jednak automatycznie nie stwarzało stabilnego porządku pokojowego. Budowa zrębów wspólnej polityki bezpieczeństwa państw europejskich stawała się nakazem chwili.
XX
Autor pisze, że stosunki Ukraina-NATO są dynamicznym procesem realizowanym w warunkach tworzenia się ładu międzynarodowego w Europie po zakończeniu „zimnej wojny". Co więcej, są one częścią transformacji tego ładu i zmian, jakie dokonują się na obszarze byłego ZSRR. Jest to również proces, na który rzutuje cień Rosji, oddziałując na wyobraźnię, decyzje i działania decydentów nie tylko Ukrainy, ale również państw członkowskich Sojuszu. To właśnie zdaniem autora było niewątpliwą przyczyną zarówno polityki wielowektorowości realizowanej w ciągu wielu lat przez Ukrainę, jak i dużej ostrożności w prowadzeniu przez NATO dialogu politycznego z tym państwem. „Pomarańczowa rewolucja" stworzyła przesłanki otwarcia nowego etapu w stosunkach między obu podmiotami. Ukraina jest teraz bliżej Sojuszu. Czy zakończy się to członkostwem? Autor przypomina, że historia nakazuje ostrożną ocenę. Gra toczy się jednak o wielką stawkę, uzyskanie przez Ukrainę członkostwa w NATO oznaczałoby bowiem koniec uprawianej przez nią polityki wielowektorowości, a w konsekwencji — w dającej się przewidzieć perspektywie czasu - korzystną dla Sojuszu i trwałą zmianę geopolitycznego układu sił w Europie Wschodniej.
XX
Unijni ministrowie spraw wewnętrznych zdecydowali 8 listopada o rozszerzeniu strefy Schengen o dziewięć nowych krajów UE, w tym o Polskę. Co to oznacza dla sektora finansowego? Zanim na dobre i jak najbardziej dosłownie znajdziemy się w granicach Unii Europejskiej warto się przyjrzeć, jakie konsekwencje może to mieć dla polskiego kapitału oraz europejskich instytucji finansowych, które już od dawna przygotowywały się do otwartych granic. (abstrakt oryginalny)
9
75%
XX
Kryzys gospodarczy ujawnił konsekwencje braku odpowiedzialności uczestników rynku finansowego. Są nimi przede wszystkim ogromne straty poniesione przez instytucje finansowe, często prowadzące do ich bankructwa, oraz utrata dobrej reputacji, będącej wynikiem wieloletniej pracy. W artykule postawiono tezę, że społeczna odpowiedzialność biznesu jest wyrazem służebnej roli banku w gospodarce. Scharakteryzowano jej poziomy i obszary oraz znaczenie dla odbudowy utraconego w wyniku kryzysu bezpieczeństwa systemu finansowego. Inwestowanie w działania zmierzające do integracji społecznej odpowiedzialności ze strategią banku ma na celu zyskanie przez bank dobrej reputacji i lojalności akcjonariuszy, pracowników i klientów, a w dalszej perspektywie - przewagi konkurencyjnej. Wymaga ono również edukacji kadry zarządzającej banku z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. (abstrakt oryginalny)
EN
The financial crisis has revealed the effects of irresponsible activities carried out by the participants of financial markets. These effects include huge losses suffered by financial institutions, which frequently lead to bankruptcy, as well as the loss of reputation built over the years. The paper presents the thesis that corporate social responsibility reflects banks' ancillary role in the economy. It describes different levels and areas of this function performed by banks as well as its significance in the process of regaining the industry's security which was diminished due to the crisis. Activities aimed to integrate social responsibility with bank strategies are designed to build a good reputation, increase the loyalty of shareholders, employees and clients and, in the long run, to gain competitive advantage. Such activities require bank executives to gain necessary knowledge in the area of corporate social responsibility. (original abstract)
XX
Po szczycie NATO-Rosja w Lizbonie ogłoszono rozpoczęcie nowej ery stosunków Moskwy z sojuszem. Na szczycie zadecydowano bowiem m.in. o zaproszeniu Rosji do wzięcia udziału w budowie systemu obrony antyrakietowej. Dmitrij Miediwediew oświadczył, że decyzja ta spowodowała, iż drzwi do rozmów pomiędzy Zachodem a Rosją zostały otwarte. Jeszcze niespełna dwa i pół roku wcześniej wydawało się, że Rosja i NATO wracają do relacji sprzed zakończenia zimnej wojny. Co zmieniło się od tego czasu w relacjach Moskwy z Zachodem i czy można dekretować znaczący przełom i zbliżenie pomiędzy tymi podmiotami? Artykuł jest analizą wybranych aspektów polityki bezpieczeństwa Rosji wobec Zachodu w okresie prezydentury Miedwiediewa. Sednem propozycji rosyjskich jest zbudowanie nowego modelu bezpieczeństwa paneuropejskiego. W publikacji autor próbuje odpowiedzieć na pytanie o motywy, jakie kierują Rosją w deklaracji kolejnego zbliżenia z Zachodem. (abstrakt autora)
EN
After the NATO-Russia summit in Lisbon in 2010, political leaders announced a new era of relations between Moscow and the Alliance. In Lisbon it was decided to invite Russia to participate in the construction of a missile defence system. Dmitri Medvedev stated that this decision opened a door to talks between the West and Russia. Less than two and half years ago it seemed that Russia and NATO had fallen back into cold war era relations. What has changed since that time between Moscow and the Alliance? Can a major breakthrough and warming in Moscow-NATO relations now be declared? This paper analyses the main aspects of security policy Medvedev addressed to the West. The key point of Russia's security proposals is to build a new pan-European security architecture. An attempt is also made to answer the question of the motives that led Moscow to again approach the West.(original abstract)
XX
Rosnące znaczenie i wieloznaczność zakresu bezpieczeństwa w świecie sprawiają, że kraje starają się współpracować dla jego utrzymania na świecie czy w poszczególnych regionach, tworząc organizacje o charakterze międzynarodowym i regionalnym. Czuwają one nad pokojem, wymieniają doświadczenia, wypracowują nowe metody rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z problemami globalnymi, które mogą zagrozić współczesnemu ładowi i porządkowi. Artykuł prezentuje wybrane organizacje współpracy w zakresie bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku oraz specyfikę ich tworzenia w tym właśnie rejonie świata. (fragment tekstu)
EN
The growing importance of security in the world causes that countries try to co-operate with each to maintain peace and security in the world and regions. They create international and regional security organizations. This article presents selected security institutions in the Asia-Pacific, and the specificity of their formation in this region of the world. It should be noted that despite significant progress in this area in the Asia-Pacific, security institutions are still young and just emerging. The specificity of the region undoubtedly affects the shape of the institutionalization processes, but despite of a number of restrictions the processes will go on. The countries of the Asia-Pacific region still have a long way to go, but the basics have already been created. (original abstract)
XX
Od początków funkcjonowania WPZiB zauważalne były spory międzyinstytucjonalne, które wynikały z trudności w precyzyjnym określeniu zakresu kompetencji Komisji i Rady, co było konsekwencją dychotomicznego założenia oddzielającego międzyrządowy i wspólnotowy wymiar działań zewnętrznych Unii Europejskiej. Postanowienia Traktatu Lizbońskiego są wyrazem dążenia UE do zmiany jej roli w polityce światowej. Niewątpliwie utworzenie nowego zakresu kompetencji dla wysokiego przedstawiciela i podległej mu służby dyplomatycznej miało przyczynić się do zwiększenia spójności i skuteczności działań na arenie międzynarodowej. Traktat Lizboński zastawia jednak wiele instytucjonalnych pułapek. (fragment tekstu)
EN
The purpose of this paper is to demonstrate the determinants that have led to the establishment of the Office of High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy, and the analysis of the range of his responsibilities regarding institutional disputes over power between the Council, the High Representative and the EU Commission, and between the President of the European Council and the High Representative, as well as between the presidency and the High Representative. These considerations make it possible to present the conclusions on the theoretical and practical opportunities for the High Representative to act both internally, that is in Brussels, and externally, on the international arena. (original abstract)
XX
W artykule omówiono aspekt bezpieczeństwa firmowych danych. Wskazano jak ważnym elementem bezpieczeństwa jest odpowiednie przeszkolenie pracowników. Podano 9 najważniejszych zasad zachowania bezpieczeństwa danych firmowych.
XX
Europejski system bezpieczeństwa i obronności tworzą liczne organizacje i struktury wielostronne: NATO, Unia Zachodnioeuropejska (UZE), Unia Europejska wraz z jej Wspólną Polityką Zagraniczną i Bezpieczeństwa (WPZiB), Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a wreszcie ONZ i Rada Europy. Omówiono zmiany jakie miały miejsce na mocy Traktatu z Maastricht, Traktatu Amsterdamskiego, czy Traktatu w Nicei. Instytucjonalnym wyrazem europejskiej tożsamości w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony jest Unia Zachodnioeuropejska. Przedstawiono możliwe scenariusze przyszłych losów Unii Zachodnioeuropejskiej w powiązaniu z NATO oraz Unią Europejską.
XX
Pekin propaguje konkretną wizję regionalnego porządku. Podkreślając znaczenie stabilnego otoczenia międzynarodowego, Chiny koncentrują się na założeniu pokojowego wzrostu, podkreślając w pierwszej kolejności działania związane ze zmianą rzeczywistej struktury społecznej i gospodarczej. Stabilność międzynarodowego otoczenia jest bardzo ważna w przypadku pomyślnej realizacji programu modernizacji danego państwa. Nowy paradygmat chińskiej wersji bezpieczeństwa (new security concept) zakłada oparcie się na zasadach pokojowego współistnienia, wspólnych interesów, strategicznej współpracy z sąsiadami, podkreślając zasadę równego traktowania wszystkich krajów (mimo ich potencjału) oraz zasadę nieingerencji w swoje wewnętrzne sprawy. Wszystko to, pozwala budować pozytywny klimat wokół chińskiej polityki zagranicznej.
EN
Beijing propagate the concrete vision of regional order. Stressing point of peaceful rise China concentrate on activities connected with changing actual social and economic structure. China need time to become a global superpower. Stability in closing neighborhood is very important in case of successful realization of the program concerned modernization of the state. The main points describing relations with neighbors, stressing principle of equal treating all countries despite of their potentials and principle of noninterference in their internal cases, allow to build positive climate around Chinese foreign policy. (original abstract)
XX
Omówiono badania, których przedmiotem było miejsce sąsiedzkich państw wschodnich w polskiej polityce bezpieczeństwa. Przedstawiono założenia metodologiczne oraz zastosowane metody badawcze.
EN
The article presents the methodological aspects of research on Poland's Eastern neighbors in the country's security policy. It is the author's assumption that Poland's neighbors distinctly influence its political position. While taking into account the strategies pursued by the West, NATO and the UE Poland, at the same time, tries to realize its own goals in terms of its bilateral relations with Russia, Belarus and Ukraine. Relations with these countries have to be considered in the context of different security strategies shaped by different historical geopolitical, geo-economical, cultural, ethnic, political and legal determinants. Accordingly, each state plays a different role in Polish security policy. The analysis presented in this study corroborates the main hypothesis, as well as the auxiliary ones, positively verified in the research. The implementation of Poland's eastern security policy was taking place under the conditions of considerable asymmetry between Poland's declarations on shaping security, stability and development in its relations with Russia, Ukraine and Belarus and the real capacity of the Polish State. (original abstract)
XX
W artykule przeprowadzono analizę porównawczą Traktatu z Maastricht i Traktatu Amsterdamskiego. Omówiono zagadnienia wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zwracając uwagę na procedurę decyzyjną, cele i środki tej polityki.
XX
Artykuł syntetycznie ujmuje proces adaptacji Sojuszu Północnoatlantyckiego do zmieniającej się sytuacji międzynarodowej. Pierwszą próbą było przystosowanie się do zmian pozimnowojennych oraz nawiązanie współpracy z Rosją. Adaptacji NATO do zmieniającej się rzeczywistości zawsze towarzyszyły debaty na temat rozwoju struktury politycznej oraz poszerzenia środków reagowania na przyszłe kryzysy. I tak, omówione są koncepcje działania Sojuszu powstałe w roku 1999, wobec Bliskiego Wschodu w latach 1999-2001, misja po 11 września 2001, implikacje wojny w Iraku dla NATO czy problemy poruszane podczas kolejnych szczytów. Osobny podrozdział poświęcony jest pożądanemu charakterowi NATO z polskiej perspektywy.
XX
Autor twierdzi, że podstawą ładu światowego są instytucje. Są to formalnie lub de facto przyjęte reguły postępowania w określonych sytuacjach, lub systemy takich reguł, często ogromnie złożone (państwo, gospodarka rynkowa itp.). Przeciwstawienie stabilizacja-destabilizacja dotyczy jego zdaniem skłonności aktorów, lub jej braku, do respektowania określających ten ład reguł gry. Po przekroczeniu pewnego poziomu tolerancji działania dewiacyjne muszą wywołać globalną destabilizację. Zdaniem autora, miarą siły instytucji jest ostrość granic, tj. zdolność do eliminacji form zachowań sprzecznych z przyjętymi regułami.
XX
Korzystając z doświadczeń państw zachodnich, należałoby również w Polsce podjąć działania mające na celu stworzenie kryteriów oceny systemów informatycznych oraz opracować zasady homologacji z wydaniem certyfikatu i atestu systemom informatycznym. Działania te mogłyby być podjęte po przygotowaniu regulacji prawnych oraz wynikających stąd implikacji dla użytkowników i producentów systemów informatycznych.W dalszej części artykułu przedstawiono minisłowniczek, który może stanowić punkt wyjścia do dalszych prac nad opracowaniem definicji i słowników z zakresu bezpieczeństwa systemów informatycznych. (fragment tekstu)
EN
The paper presents problems associated with the safety of information technology systems following the example of experiences in the U.S.A. and Western Europe. A glossary covering the scope of the safety of computer technology systems was also suggested. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.