Podejmowanie decyzji dotyczących przyszłości związane jest z ryzykiem z uwagi na brak całkowitej pewności co do wielkości i okresu wystąpienia przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Każde przedsiębiorstwo powinno dysponować majątkiem i odpowiednimi źródłami finansowania umożliwiającym prowadzenie działalności gospodarczej. Ze względu na zmienność otoczenia w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo, zarząd stoi przed dwoma podstawowymi problemami, a mianowicie wyborem sposobu produkcji i sposobu finansowania. Funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstw współokreślane są w decydującej mierze przez wzrost ekonomiczności wszelkich działań. Jakkolwiek istnieje wiele celów cząstkowych to jednak zawsze w długiej perspektywie czasu zarząd dąży do generowania jak największych zysków, przy możliwie akceptowalnym poziomie ryzyka. Odnosi się to między innymi do racjonalnego wykorzystania posiadanego przez przedsiębiorstwo kapitału oraz tworzenia jego nowych zasobów. Polityka kształtowania struktury kapitału wymaga umiejętności stosowania kompromisu pomiędzy ryzykiem związanym ze sfinansowaniem przedsięwzięcia danym kapitałem a wygenerowanym przez niego zyskiem. (fragment tekstu)
EN
The article refers to problems connected with the occurrence of risk, which is appearing during business activities. It contains classification of risk types, witch the present day company is most exposed to. The right estimation of risk is an indispensable condition of the correct estimation of cash flows and expenses connected with realization of examined investment projects and the right qualification of present net values of these undertakings. The estimation of risk and its influence is one of the most important elements in the calculation of the profitability of these undertakings. (original abstract)
W połowie czerwca 2013 r. nakładem Anthem Press, niezależnego brytyjskiego wydawnictwa naukowego, ukazała się książka pt. The Entrepreneurial State (Przedsiębiorcze państwo), autorstwa Mariany Mazzucato. Punktem wyjścia dla Mariany Mazzucatto jest cytat z artykułu pt. The Third Industrial Revolution opublikowanego w kwietniu 2012 r. w renomowanym brytyjskim tygodniku "The Economist". M. Mazzucato w swojej pracy dowodzi, że przypisywanie wszystkich zasług w rozwoju technologicznym sektorowi prywatnemu jest nie tylko błędne, ale przede wszystkim niezgodne z prawdą. Rola przedsiębiorczego państwa nie ograniczała się i nie powinna ograniczać się w przyszłości w opinii M. Mazzucato do finansowania wyłącznie badań naukowych. Państwo powinno wspierać tworzenie poszczególnych przedsiębiorstw, a także całych branż. Praca M. Mazzucato nie jest pozbawiona pewnych drobnych niedociągnięć. (fragment tekstu)
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.