Jakie zabezpieczenie powinna mieć karta bankomatowa, aby nasze pieniądze nie dostały się w niepowołane ręce? Proste jest tylko pytanie, odpowiedź już nie. Szacuje się, że do 2010 roku połowa płatności w Polsce będzie regulowana kartami bankowymi. Dekadę temu jako bezpieczną technologię do wypłaty gotówki z bankomatu wprowadzono karty typu SmartCard. Używane dotąd karty z paskiem magnetycznym nie zostały jednak wycofane z użycia, chociaż klienci chętnie zrezygnowaliby z nich, z powodu łatwości kopiowania danych jakie są zgromadzone na nośniku magnetycznym. (abstrakt oryginalny)
Nie tylko posiadacze prestiżowych kart bankowych są objęci ochroną ubezpieczeniową. Wielu użytkowników kart ma dołączone do niej jakieś ubezpieczenie, choć nie zawsze wie o tym. Użytkownik karty płatniczej jest lub może być objęty ochroną ubezpieczeniową od różnych zdarzeń w ramach grupowego ubezpieczenia. To bank zawiera umowę z zakładem ubezpieczeń oferującym ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia majątkowe i pozostałe osobowe. Bank w tym przypadku jest ubezpieczającym (opłacającym składki), a ubezpieczonym jest użytkownik karty lub jej współposiadacz. Wielu ubezpieczycieli za pośrednictwem banku oferuje do kart bankowych ubezpieczenia: na wypadek zgonu, na wypadek niezdolności do zarobkowania użytkowników kart, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, na wypadek opóźnienia lub odwołania lotu, opóźnienia bagażu, na wypadek utraty zakupów dokonanych kartą, na wypadek utraty karty, na wypadek rabunku wypłaconej gotówki. (abstrakt oryginalny)
Największym wyzwaniem dla wydawców kart jest wdrożenie w Polsce kart z mikroprocesorem w standardzie EMV. Takie karty wydaje obecnie kilkanaście banków w Polsce, ale tylko BZ WBK wszystkie wydawane karty wyposaża w chip. Rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce zadziwił nawet specjalistów. Już w połowie lat 90. za naturalną kolej rzeczy przyjęliśmy rezygnację z czeków na rzecz płatności kartowych. Jak grzyby po deszczu rosła wówczas liczba punktów handlowo-usługowych przyjmujących kartę w rozliczeniu z klientem i ten trend utrzymuje się do dziś. I nawet szum wokół opłat interchange nieco przycichł, choć sprawa wciąż nie jest domknięta. (abstrakt oryginalny)
Z kartą płatniczą poradzi sobie dzisiaj każdy nastolatek choć trochę znający komputery i internet. Ale to nie nastolatki są przyczyną milionowych strat polskiego sektora bankowego z powodu fraudów na kartach. Z pozoru najlepiej zabezpieczone instrumenty płatnicze są narażone na działanie grup przestępczych, których sprzęt i technologia nie ustępują wystawcom plastikowego pieniądza. Fraudy na kartach to wciąż olbrzymi problem nękający polską bankowość. Jak informuje Narodowy Bank Polski, według danych przekazywanych przez banki w II półroczu ub. roku liczba oszukańczych operacji dokonanych kartami płatniczymi wyniosła 8187. Łączna wartość tych operacji sięgnęła niemal 6 mln zł. To w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2006 r. o 9 proc. oszustw więcej, choć jednocześnie ich wartość była mniejsza o 19 proc. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki z trzeciej edycji raportu "Rynek rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Polsce" opracowanego przez CBOS. Wnioski dotyczące rynku bankowych kart płatniczych są bardzo ważną wskazówką dla banków
6
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Jednym z najważniejszych kierunków rozwoju instrumentów płatniczych na świecie jest dążenie do zastępowania gotówki w transakcjach o niewielkiej wartości. W tym celu konieczna jest popularyzacja rozwiązań maksymalizujących wygodę oraz szybkość realizacji płatności. Za takie rozwiązanie należy uznać karty zbliżeniowe (inaczej bezstykowe od ang. contactless) bazujące na technologii RFID (Radio Frequency Identification), które dystansują inne instrumenty płatnicze ze względu na te cechy i jako jedyne są konkurencyjne dla gotówki w zakresie transakcji niskokwotowych, tj. poniżej 20 EUR. Po raz pierwszy karty RFID zastosowano w 1997 r. do płatności w transporcie publicznym w Hongkongu (system Octopus), a jako uniwersalne karty płatnicze w Stanach Zjednoczonych w 2002 r., w ramach pilotażu organizacji MasterCard. Karty zbliżeniowe wydawane w Europie i w większości innych krajów funkcjonują w ramach wspólnego standardu EPP. (fragment tekstu)
EN
The purpose of the paper was a complex presentation of the implementation of contactless cards on the Polish market. It is based on the results of research carried out by interviewing representatives of banks and companies linked to payment systems industry. The article indicates the barriers to contactless payment cards development, as well as the readiness of customers and merchants to adapt to this innovation. The Polish market is prepared for a mass implementation of contactless payments, evidenced by the positive customers approach and bank interest. Migration to EMV standard seems to be very conducive to the development of contactless payments in Poland. (fragment of text)
Na początku artykułu omówiono rozwój rynku kart płatniczych w Polsce po roku 1989 oraz miejsce przepisów ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych wśród aktów prawnych, które regulują obrót kartami płatniczymi w Polsce. Następnie przedstawiono uczestników rynku elektronicznych instrumentów płatniczych i zasady ich współpracy. Na koniec scharakteryzowano przepisy chroniące posiadaczy elektronicznych instrumentów płatniczych.
Badania wykonane na zlecenie MasterCard wykazują, że prawie trzy czwarte konsumentów europejskich docenia oferowane przez kartę prepaid możliwości. Ponad połowa konsumentów w Europie (54 proc.) ceni sobie karty prepaid jako narzędzie planowania budżetu, które pozwala im na odkładanie pieniędzy na konkretne cele - na przykład na zakupy żywnościowe, zakup odzieży lub wydatki na wakacje. Ankietowani docenili możliwość zapobiegania przesadnym wydatkom. (abstrakt oryginalny)
Rynek kart płatniczych rozwija się dynamicznie we wszystkich częściach świata. Rynek wymusza dostosowanie się do tego procesu również gospodarek, które wcześniej były centralnie sterowane. Przedmiotem niniejszej pracy jest próba porównania rozwoju rynku kart płatniczych w Polsce i w Chinach. Wykorzystane zostały dane statystyczne zgromadzone przez banki centralne. Badanie przeprowadzone zostało na podstawie kwartalnych szeregów czasowych z lat 2008-2016. Przedmiotem rozważań są liczebność kart płatniczych oraz intensywność ich stosowania w związku z rozwojem niezbędnej do tego infrastruktury. Radykalna różnica wielkości Polski i Chin powoduje konieczność zastosowania rozwiązań wykorzystujących charakterystyki ilościowe rynków, wyrażone per capita oraz miary intensywności, które cechują się porównywalnością wyników.(abstrakt oryginalny)
EN
The widespread computerization of life results in replacement of the traditional paper money with "plastic" money, in the form of payment cards. The card market has been expanding dynamically in all parts of the world. The market also forces the economies that previously were centrally controlled to adapt to this process. The subject of this paper is an attempt to compare the development of the payment card markets in Poland and China. The statistical data collected by the central banks and describing these markets will be used. The study will be based on the quarterly time series from 2008 to 2016. The subject of the discussion will be the number of payment cards and the intensity of their use, in connection with the development of the necessary infrastructure. The radically different sizes of Poland and China make it necessary to apply solutions that use the quantitative market characteristics, per capita and the intensity measures, making it possible to receive comparable results.(original abstract)
Województwa małopolskie i podkarpackie to królestwo Pekao oraz banków spółdzielczych zrzeszonych w Banku Polskiej Spółdzielczości i Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Oczywiście sporo jest również bankomatów pozostałych banków, a najpoważniejszymi graczami są również PKO BP, Citi Handlowy, ING, Krakowski Bank Spółdzielczy (KBS), banki spółdzielcze zrzeszone w Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS) oraz sieci niebankowe Euronet i cash4you. (abstrakt oryginalny)
11
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Celem opracowania jest ukazanie znaczenia opłaty interchange dla rozwoju rynku kart płatniczych w Polsce oraz jej wpływu na rozwój sieci akceptacji. Do jego realizacji wykorzystano analizę opisową i porównawczą oraz szeroki materiał analityczno- badawczy, w tym badanie ankietowe przeprowadzone przez autora wśród siedmiu największych agentów rozliczeniowych, działających na rynku polskim. Kluczowe znaczenie dla rozwoju sieci akceptacji kart płatniczych mają koszty akceptacji kart płatniczych, wśród których zasadniczą rolę odgrywa opłata interchange. Wysoki poziom opłaty interchange w Polsce, należący do jednego z najwyższych w UE, stanowi zasadniczą barierę rozwoju sieci akceptacji kart płatniczych i obrotu bezgotówkowego. W proces obniżenia opłat interchange w Polsce zaangażował się bank centralny, przyjmując rolę katalizatora zmian. Obniżenie stawek opłat interchange przez organizacje kart płatniczych od początku 2013 r. jest zjawiskiem pozytywnym na polskim rynku, które umożliwia już teraz uzyskiwanie zadowalających efektów, m.in. wdrożenie na rynku polskim nowych i tańszych systemów płatności mobilnych. (abstrakt oryginalny)
EN
The aim of this paper is to indicate the importance of the interchange fee on the payment card market in Poland and its impact on the development of the acceptance network. The paper uses a descriptive and comparative analysis, as well as results of analyses and research, including a survey conducted by the author among seven acquirers. Of key importance for the development of payment card acceptance network are costs of payment card acceptance. One of the main components of Merchant Service Charge is interchange fee. The level of interchange fees rates in Poland, being one of the highest in the EU, is a major barrier to the development of payment card acceptance network and cashless transactions. The central bank was engaged in the process of interchange fees reduction in Poland, assuming the role of a catalyst. The reduction of interchange fees (since 2013) in the Polish market is a positive development which may result among others in implementation of costly efficient mobile payment systems. (original abstract)
Do częstszego korzystania z karty mogą skłonić Polaków: rabat przy zakupach, zwiększenie liczby miejsc, w których karty są akceptowane, obniżenie opłat za kartę oraz „gdyby można było płacić kartą nawet przy bardzo małej kwocie rachunku”. Ponad połowa Polaków w wieku od 15 do 60 lat posiada już karty płatnicze i posługuje się nimi od 3 do 9 razy częściej niż 10 lat temu. Niestety, karta wciąż służy najczęściej do wypłat pieniędzy z bankomatu, mimo iż użytkownicy doceniają wygodę i większe bezpieczeństwo kart przy opłacaniu zakupów w porównaniu z gotówką. To wyniki badań, jakie na zlecenie Organizacji Visa przeprowadził Research International Pentor. (abstrakt oryginalny)
13
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Celem artykułu jest zbadanie problemów związanych z kształtowaniem kosztów użytkowania kart kredytowych, określenie czynników mających wpływ na poziom tych kosztów. W początkowej części artykułu zaprezentowano znaczenie wiedzy o kosztochłonności elektronicznych metod płatności. Następnie dokonano ogólnej charakterystyki kosztów i zaprezentowano czynniki wpływające na ich wysokość. W artykule podjęto również próbę oceny nakładanych przez ustawę o lichwie limitów w oprocentowaniu np. kredytów kortowych. W końcowej części zaprezentowano dane empiryczne dotyczące opłat za użytkowanie kart kredytowych. (abstrakt oryginalny)
EN
This article aims to examine the problems associated with the formation of the costs of using credit cards, to identify factors that affect the level of these costs. In the initial part of the article presents the importance of knowledge about cost effectiveness electronic payment methods. Next the general characteristics and cost factors are presented at their height. The article also attempts to assess imposed by law on usury limits on interest rates such as credit card. In the final section presents empirical evidence on the charges for the use of credit cards. (original abstract)
Polski rynek kart płatniczych przechodzi metamorfozę. Coraz szybciej rośnie liczba wydawanych kart kredytowych, firmy rozliczeniowe pracują nad przeniesieniem ruchu z bankomatów, nie przynoszących zysku do terminali płatniczych POS.
15
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Europejski rynek płatności jest w ostatnich latach przedmiotem głębokich, daleko idących transformacji. Wynika to z faktu, że postępujący proces integracji gospodarczej i będącej jej elementem integracji monetarnej umożliwia, a z drugiej strony wymusza, wprowadzanie nowych instrumentów czy rozwiązań prawnych zwiększających efektywność procesów gospodarczych m.in. przez urzeczywistnienie swobody przepływu kapitału i płatności między państwami. Niebagatelnym czynnikiem rozwoju rynku płatniczego jest także dostęp do najnowszych technologii, a więc ogromny potencjał techniczny i technologiczny, jaki pozostaje obecnie do dyspozycji uczestników rynku. W tym kontekście zrozumiałe jest zwiększenie intensywności działań dla stworzenia jednolitego rynku płatniczego, co jest celem zmian legislacyjnych aktualnie podejmowanych zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym. Idea ta realizowana jest przez ustanowienie wspólnych ram prawnych dla unijnego rynku usług płatniczych oraz utworzenie Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego SEPA (ang. Single Euro Payment Area). Prace podejmowane dla urzeczywistnienia tych zamierzeń, wzajemnie komplementarne, mają w konsekwencji pozwolić na osiągnięcie zintegrowanych i wydajnych rynków płatniczych. (fragment tekstu)
EN
The European payments market has recently been subjected to intense transformation. This results from the fact that the economic integration process in the making (with monetary integration being a part of this) makes possible, or even forces, the implementation of new instruments or legal solutions which increase the effectiveness of economic processes; among others, through the realisation of the free flow of capital and payments between countries. Some of the new legal acts of the European Union and the SEPA initiative were launched in order to enable and facilitate the integration of the European payments market. Thus, it is important to consider whether they will have a major influence on payment services in the internal market. On the other hand, a no less important question is that of the regulatory changes which lie before European and domestic legislators in order to achieve the integration of the payment market. The legal framework for payment services in the internal market of the EU and the European Economic Area (EEA) was described in the first part of the article. Directive 2007/64/EC on payment services in the internal market (PSD), adopted by the European Parliament and the Council of the European Union, comes under particular analysis. The building of the Single Euro Payments Area (SEPA) is the second important part of this research. Although SEPA is a self-regulatory initiative of the banking sector, the legislative initiative at the level of the European Commission was undertaken to support a fully integrated and highly standardised payments market. Both the European Payments Council's and European Commission's actions have been analysed. Finally, the problems of national and European legislators have been formulated based on analysis. (original abstract)
W niniejszym artykule mowa o ekskluzywnych kartach kredytowych, jakie banki oferują swoim klientom. Przedstawiono różne rodzaje ekskluzywnych kart oferowanych w bankach polskich oraz bonusy jakie niesie ze sobą ich posiadanie.
Polacy są bardzo przywiązani do gotówki i nawet zwiększająca się w dużym tempie liczba kart kredytowych nie jest w stanie przenieść wydatnego wzrostu zainteresowania na rozliczanie się z usługodawcami za pomocą kart płatniczych. Przyzwyczajenia klientów nie są jednak jedynym determminantem takiej sytuacji. W wielu miejscach płatności kartą są ograniczone minimalną kwotą transakcji, co jest wynikiem m.in. wysokich kosztów transferu danych. Sposobem na obniżenie kosztów mogą być płatności bezstykowe, które w znakomitej części są rozliczane off-line, czyli bez konieczności kontaktowania się z agentem rozliczeniowym za każdym razem. Artykuł przybliża zagadnienie użytkowania bankowych kart bezstykowych.
18
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Wyjaśniono pojęcie ryzyka w bankowości elektronicznej oraz omówiono rozwój elektronicznych usług płatności i rynku kart płatniczych. Zwrócono także uwagę na bezpieczeństwo płatności kartami płatniczymi.
EN
On the Polish market dynamically using electronic payment instruments is growing and systematically a scope of methods of the payment available to customers is growing wider. However the market of non-cash payments in Poland is located still in a preliminary development phase, and participation of electronic instruments in trading retail remains little compared with Western European countries. The further market development of electronic payments requires overcoming many barriers, so as: need to incur the considerable expenditure on implementing computer systems, insufficient regulations and insufficient social approval and anxieties about the safety of effected transactions. Therefore thorough getting to know all aspects associated with the development of the modern market of retail payments and choice about future solutions are a big chance for fast leveling the gap in this area between Poland and the most advanced countries of Europe. (original abstract)
19
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Korzyści płynące z użycia kart stymulują rozwój technologii realizacji płatności za ich pośrednictwem, co jeszcze bardziej popularyzuje użycie tego środka płatności. Jednocześnie przedsiębiorcy akceptujący płatności kartowe finansują rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. W związku z przyjęciem każdej pojedynczej transakcji kartą są pozbawiani części przychodów na rzecz wydawców kart, tj. głównie banków. Pobór opłaty nazwanej intercharge zapewnia wydawcą kart roczny zysk 2 mld zł. Omawiana w niniejszym artykule prowizja stanowi zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego około 85% Merchand Service Charge (MSC), tj. sumy opłat obciążających przedsiębiorców akceptujących karty. Koszty te zniechęcają wielu przedsiębiorców do przyjmowania tych instrumentów płatniczych. Znacznie wolniej rozwijająca się sieć akceptacji kart płatniczych niż liczba kart płatniczych lub liczba transakcji stanowi coraz większą barierę dla dalszego szybszego wzrostu płatności kartowych. Dlatego też podejmowane są inicjatywy ustawowe ukierunkowane na obniżenie stawki intercharge. Celem opracowania jest analiza funkcjonowania opłaty intercharge w systemie płatności w podziale na strony uczestniczące w transakcjach płatniczych, a także wskazanie konsekwencji tej opłaty. (fragment tekstu)
EN
Merchants that accept non-cash payments are the sponsors for the cashless turnover in Poland. As they accept the card payment their income is reduced by the fee paid for the card issuers. The fee they pay is called the intercharge fee. It is the main part of service fees for card terminals maintenance. This fee is a burden for cashless turnover, discouraging merchants for card terminals installing. Moreover clients have reduced possibility of non-cash payments and are made to pay cash or find other stores that accept payments with the card. Intercharge fee in Poland used to be the highest in the whole European Union. The regulation dated of 29th of January 2015 reduced it. This regulation aim at increasing cashless payments and make polish acquirers competitive on the European market.(original abstract)
W artykule zaprezentowano potencjalne ekonomiczne i społeczne skutki prawnego dopuszczenia stosowania opłat dodatkowych dla płatności kartami, tj. surchargingu. W Dyrektywie w sprawie usług płatniczych (PSD) zawarto zakaz stosowania przez organizacje płatnicze zasady no-surcharge rule, zabraniającej stosowania takich opłat przez handlowców. Jednak państwa członkowskie mogą wprowadzić opcję narodową w celu ograniczenia lub wyłączenia tej regulacji. Stosowanie surchargingu miało w innych krajach negatywny wpływ na rozwój rynku kart płatniczych. Głównym powodem była duża wrażliwość cenowa klientów, skutkująca mniejszą liczbą transakcji kartami. Wydaje się, że wprowadzenie zakazu dla no-surcharge rule w Polsce mogłoby stanowić istotną barierę dla rozwoju obrotu bezgotówkowego. (abstrakt oryginalny)
EN
The article presents the potential economic and social effects of allowing surcharging for card payments. The ban of no-surcharge rule is included in the Payment Services Directive, however, member states can decide on implementation of national option to limit these regulations. The performed analysis indicated that applying of surcharging by merchants in some countries caused negative effects on the development of payment card market. The main reason of this situation is high price sensitiveness of individuals to the price of payment services, which results in reduction of card usage. Therefore it seems that implementation of the ban of no-surcharge rule in Poland would result in a significant barrier to development of cashless turnover. (original abstract)
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.