O jakości mówi się i pisze coraz więcej. Bardzo dobrze, że tak jest. Świadczy to o rosnącym w naszym społeczeństwie zrozumieniu dla tego ogromnie ważnego problemu o znaczeniu społeczno-gospodarczym. Rozwija się wiedza o jakości. Są specjalistyczne czasopisma. Ukazują się specjalistyczne książki. Odbywają się konferencje naukowe o randze międzynarodowej. Rośnie znaczenie jakości w praktyce gospodarczej: TQM, normy ISO, systemy zarządzania, certyfikacje przedsiębiorstw - to przewijające się tematy. A o ty, co w aspekcie jakości dzieje się w nas i w wokół nas milczymy. Wyłania się pytanie: dlaczego? Czyżby te sprawy były aż tak oczywiste, że nie warto się nimi zajmować? - Może ktoś powiedzieć: To natura rzeczy, że tak się dzieje - to są sprawy naturalne! Przemiany jakościowe nieustannie zachodzą w nas i w otaczającym nas środowisku. Zbyt mało uwagi im poświęcamy - spróbujmy więc naprawić to poważne uchybienie. (fragment tekstu)
W artykule autorka zamieściła wyniki własnych badań, których celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czym dla przedsiębiorstw są posiadane przez nie certyfikaty ISO. Badaniem objętych zostało 100 celowo dobranych przedsiębiorstw z ogólnej grupy 823 przedsiębiorstw, które posiadały certyfikat ISO (stan na marzec 1999). Przedsiębiorstwa zostały dobrane pod względem położenia geograficznego, jak również wielkości zatrudnienia, tak aby stanowiły reprezentatywną próbę dla przedsiębiorstw w ogóle. Określając cel uzyskania certyfikatu, zwrócono również uwagę przekrojowo na firmy certyfikujące badaną grupę przedsiębiorstw, firmy doradcze zewnętrzne podczas wdrażania certyfikatu ISO, czas trwania procesu i koszt wdrażania norm ISO w przedsiębiorstwach, oraz problemy opóźniające ich wdrożenie.
Modele systemów jakości w normach ISO serii 9000 mają niekwestionowane uznanie i ogromną popularność na całym świecie. Do tej pory wdrożono i certyfikowano takie modele systemów jakości w ponad 170 000 przedsiębiorstw. Systemy jakości dotyczą wytwarzania produktu zamierzonego, oferowanego klientom. Niestety, podczas procesu wytwórczego, powstają także produkty niepożądane (niezamierzone), niekorzystnie wpływające na środowisko naturalne. Systemowe podejście do zagadnień ochrony środowiska stało się obecnie koniecznością. Ta konieczność miała wpływ na wydanie w 1996 r. normy ISO 14001, w której zawarto wymagania na system zarządzania środowiskiem. Wzajemne powiązania jakości i ochrony środowiska przemawiają za integracją obu systemów zarządzania. Opracowany w ABB Elta Sp. z o.o. dynamiczny model zarządzania charakteryzuje się systemowym podejściem oraz równoprawnym traktowaniem ważnych dziedzin zarządzania - obecnie jakości i ochrony środowiska, a w najbliższej przyszłości także bezpieczeństwa i higieny pracy.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.