Gaśnie dynamika spożycia kawy w Polsce. Po 3 latach fluktuacji, następnie wyraźnego spadku zakupów tej używki w 1995 r. i powolnego wzrostu w dwóch następnych latach, znów nastąpił spadek. Postępuje komasacja palarni kawy, bankructwo małych firm, rośnie zaś udział na rynku firm z kapitałem zagranicznym, które wzorem Czech, Słowacji i Węgier wchłoną małe firmy lub zepchną je na margines działalności. Wówczas, być może spożycie kawy wzrośnie do poziomu europejskiego, ale już bez udziału polskich firm.
Dane statystyczne za dwa ostatnie lata dają podstawy do ugruntowania tezy, iż następuje stabilizacja spożycia kawy w Polsce, pomimo okresowych wahań. Zarówno kawa jak i herbata mają konkurencję w rosnącym spożyciu wód butelkowych, soków i piwa. Według wariantu "ostrożnego" można zakładać, że w najbliższych latach występować będzie tendencja wzrostu popytu na kawę, zgodnie z europejskim modelem konsumpcji. Prawdopodobnie jednak spożycie kawy w naszym kraju wzrośnie w sposób znaczący.
Do rekordowego poziomu 108,7 mln worków (po 60 kg każdy) ma w roku bieżącym wzrosnąć światowa produkcja kawy. Takie prognozy wynikają z wyliczeń amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa. Materiał zawiera także ranking największych producentów i eksporterów kawy w sezonie 2000/2001 r.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.