Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo dewizowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2000
|
nr nr 36
28-29
XX
Omówiono problem przeprowadzania kontroli dewizowej. Poza organami takimi jak: minister finansów czy organy kontroli skarbowej kontrolę taką wykonuje też NBP. Następnie scharakteryzowano przepisy regulujące zasady jej przeprowadzania, takie jak: obowiązki podmiotów realizujących płatności za pośrednictwem banków, obowiązki i uprawnienia banków, obowiązki od strony przepisów podatkowych.
|
|
nr nr 10
80-83
EN
W dobie kryzysu gwałtownie wzrasta zainteresowanie biznesmenów możliwością ucieczki przed podatkami przez otwieranie firm w rajach podatkowych, tj. państwach, w których nie płaci się podatków lub są one wyjątkowo niskie. Niestety, miejsca te upodobały sobie także grupy przestępcze zajmujące się praniem zysków z handlu bronią czy narkotykami. To jeden z powodów dezaprobaty i potępienia, z jakimi w większości państw na świecie spotyka się przenoszenie firm do rajów podatkowych. Autor artykułu opisuje toczącą się krucjatę przeciwko krajom posiadającym liberalne systemy podatkowe, przedstawia przykłady firm i osób zakładających konta bądź spółki w egzotycznych krajach, a także publikuje "przewodnik po wybranych rajach" wg Lutza Wintera.
|
|
nr nr 6
66-71
XX
Omówiono między innymi zakres przedmiotowy kontroli dewizowej. Do podstawowych elementów należą tu: wywóz za granicę (osobiste przemieszczenie) walorów, przywóz z zagranicy (również traktowany jako osobiste przemieszczenie), wysyłanie za granicę, dokonywanie transferu płatności. Bankowa kontrola jest monitoringiem dokonywanym przez upoważnione jednostki. Jest obligatoryjna dla wszystkich jednostek. Omówiono rutynowe czynności w tym zakresie oraz szczególne procedury kontrolne dotyczące sytuacji, gdy przedmiotem jest przychód lub dochód nierezydenta.
|
|
nr nr 5
18-19
XX
Obrót bieżący - jako szczególna konstrukcja prawna został wyodrębniony w nowej ustawie dewizowej. Stanowi on uzupełnienie innej konstrukcji, mianowicie obrotu kapitałowego i łącznie z nim wchodzi do obszaru pojęciowego obrotu dewizowego z zagranicą.
|
|
nr nr 1
9-11
XX
Obrót dewizowy jest drugą po transferze definicją dynamiczną zakładającą element ruchu w otoczeniu zewnętrznym. Podczas gdy w transferze mamy do czynienia z przemieszczaniem określonych walorów przez granicę, to w obrocie dewizowym chodzi o zdarzenie, którego wypadkową jest czynność prawna.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.