Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poglądy ekonomiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
XX
Krótkie omówienie życia i twórczości ekonomicznej Adama Smitha.
EN
The paper presents Adam Smith's life-history and his basic achievements. (original abstract)
XX
Gospodarka oparta na wiedzy (GOW) to taka, której wzrost, wartość i związany z tym rosnący standard życia są nierozłącznie związane z wiedzą, jej tworzeniem i dystrybucją. Przetwarzanie wiedzy zastępuje w niej przetwarzanie materii (obiektów fizycznych). Wiedza oraz systemy i ludzie ją przetwarzający są kluczowymi zasobami przedsiębiorstw, a skuteczne zarządzanie tymi zasobami jest kluczem do ekonomicznego sukcesu. Artykuł przedstawia (w tłumaczeniu) główne, a jednocześnie miejscami skrócone, fragmenty wypowiedzi prof. Paula M. Romera, zamieszczonej w formie wywiadu pt. "The Knowledge Economy" w kwartalniku "Strategy + Business", a przedrukowanej w [1]. W wypowiedzi tej rozpatruje się GOW z punktu widzenia jej cech i rozwoju, polityki gospodarczej oraz kierunków doskonalenia. Adekwatność poglądów prof. Romera do trwającej aktualnie w Polsce dyskusji na temat GOW skłoniła autora niniejszego tekstu do przedstawienia ich polskiemu czytelnikowi. (abstrakt oryginalny)
EN
The paper presents (in translation) main, although partially abbreviated, parts of an interview performed with prof. Paul M. Romer by Joel Kurtzman from quarterly management magazine "Strategy + Business" about his views on knowledge economy. The knowledge economy is examined from the angles of growth, policy, and directions for improvement. The adequacy of views of Prof. Romer to the currently discussed in Poland issue of knowledge economy inclined the author of this text to present those views to the polish reader. (original abstract)
XX
W artykule zaprezentowano główne osiągnięcia Uniwersytetu Wileńskiego od momentu pojawienia się ekonomii jako dyscypliny akademickiej do zamknięcia Uniwersytetu w 1831 r. Przedstawiono skrótowo sylwetki i dzieła osób, które przyczyniły się do narodzin polskiej myśli ekonomicznej.
EN
The aim of the present article is to discuss the output of economists active in the University of Vilnius from the emergence of economics as an academic discipline up to the moment of the University's closure in 1831. In the first part of the article, the author outlines the history of the University itself. The second and most important part of the article includes a discussion of the views of selected economists, who appear to be the most representative thinkers of nineteenth century Polish economic thought. (original abstract)
XX
Teorie zachowań firm opisują przyczyny powstawania, rozwoju i upadku firm, formy zachowań firm w zależności od fazy cykli gospodarczych (krajowych i zagranicznych gospodarek), środki i cele funkcjonowania firm. Ponieważ każda z teorii powstaje w określonych historycznie warunkach rozwoju gospodarki, toteż przy ich omawianiu należy uwzględnić ówczesny stan wiedzy, kultury oraz światopogląd i interesy osobiste autora teorii. W artykule zarysy teorii zachowań firm wynikają z mniej lub bardziej spójnych i wyraźnych uwag A. Smitha, D. Ricarda, J. S. Milla o zachowaniu producentów i handlowców. Wskażemy problemy weryfikowalności empirycznej i prognozowalności według tych teorii.(abstrakt oryginalny)
EN
Theories of firms describe formation of firms, their development, and decline, firms behavior in business cycles, and means and goals at firm's level. In each theory it is included a touch of history, culture and author's self-interest. The presented outlines of classical theories of firms arę our reinterpretation of A. Smith, D. Ricardo, J. S. Mili comments on producers and traders behavior.(original abstract)
XX
Omówiono metodologiczne i poznawcze podstawy ekonomii Adama Smitha.
EN
The paper presents a short display of the inspiration sources of the Adam Smith 's output, especially his conception of political economy and free market economy. (original abstract)
XX
W artykule opisano ogólne zasady regulacji i sterowania oraz przedstawiono podstawy teorii regulacji. Następnie omówiono operatory liniowe, działania na operatorach oraz interpretację graficzną operatorów występujących w teorii regulacji i sterowania. Na koniec zaprezentowano analizę matematyczną reakcji organizmów żywych na bodźce.
XX
Uczczenie niniejszą monografią setnej rocznicy urodzin Oskara Langego jest wydarzeniem, które świadczy o obecności w społeczności badaczy-ekonomistów przekonania o doniosłości spuścizny naukowej Uczonego dla współcześnie prowadzonych badań w obszarze ekonomii, w tym refleksji nad statusem epistemologicznym nauk ekonomicznych oraz charakterem praktyki gospodarowania. Opracowanie stanowi, podjętą z perspektywy kulturoznawczej, próbę rozpoznania sposobu ujmowania obu zagadnień na podstawie jednej z najważniejszych prac O. Langego. (fragment tekstu)
XX
Opracowanie niniejsze przedstawia rozwój poglądów Oskara Langego na istotę nauk ekonomii. "Ekonomia polityczna" (t. I), a także artykuł "Ekonomia polityczna" będący hasłem do III t. Wielkiej encyklopedii PWN z 1964 roku, zawierają swoistą "wersję kanoniczną" ujęcia przedmiotu ekonomii, jaką wypracował Lange w kolejnych rozprawach dotyczących teorii ekonomii. W artykule "Ekonomia polityczna" z 1964 roku Lange przedstawia w historycznym ujęciu nazwy, jakie stosowano do określenia nauki o gospodarowaniu. (fragment tekstu)
XX
Mimo doświadczeń losu i naznaczonej meandrami drogi życiowej, Oskar Ryszard Lange nie rezygnował z ideałów, które przyjął. Z wielką determinacją, pracowicie, "krok po kroku" zmierzał do wyznaczonego sobie celu: zaproponowania ludziom modelu teoretycznego sprawiedliwszego i bardziej doskonałego systemu społeczno-ekonomicznego. który byłby efektem ewolucyjnego, analitycznego rozwinięcia dorobku dotychczasowych teorii naukowych z różnych dziedzin. (fragment tekstu)
XX
Był wielką postacią nauki polskiej i światowej. Jego zainteresowania były niesłychanie rozlegle i wielostronne. Oprócz teorii ekonomii zajmował się on bowiem takimi dyscyplinami, jak statystyka, ekonometria i cybernetyka. Przy tym ekonomię zgłębiał i rozwijał w różnych, nakładających się na siebie i krzyżujących się, kontekstach. Prowadził mianowicie szczegółowe analizy, dążąc do określonych uogólnień, w ramach: problemów kapitalizmu i socjalizmu, krajów rozwiniętych i gospodarczo zacofanych oraz zagadnień ustrojowych, jak również odnoszących się do spraw racjonalności gospodarowania. Swoje wywody zawsze potrafił ująć w formę zwartą, logicznie uzasadnioną, a co istotne, nie był w swej twórczości sztywny; jego podejście podlegało niekiedy określonym zmianom i weryfikacjom, czemu sam, zresztą, wcale nie zaprzeczał. W tym wszystkim właśnie wyrażała się jego wielkość, powszechnie uznawana nie tylko w Polsce. Nie zmienia tego nawet fakt, że w tej czy innej mierze odeszliśmy od jego poglądów i że mają one w wielu aspektach charakter wyłącznie historyczny. (fragment tekstu)
XX
W niniejszym szkicu pragnę podzielić się pewnymi refleksjami, które wynikają z prac profesora Oskara Langego. Ten wielki Uczony został ostatnio jakby usunięty w cień, nieco zapomniany, a przecież Jego przemyślenia mają i dziś niezwykle aktualny charakter, na który warto zwrócić uwagę. Wynikają one z całokształtu twórczości naukowej Langego, z idei, której można się dopatrzeć we wszystkim co czynił, mówił, pisał. Artykuły zawarte w niniejszej monografii mają w dużym stopniu charakter analizujący niektóre aspekty jego niezwykle obszernych dociekań. Chciałbym te rozważania nieco uogólnić. (fragment tekstu)
XX
W teorii Schumpetera innowacjami gospodarczymi są wszelkie zmiany w procesie produkcyjnym, rozumianym w najszerszym znaczeniu, których celem jest zmniejszenie kosztu wyprodukowania jednostki produktu, a przez to stworzenie różnicy między jej obecną ceną a nowym kosztem. Sensem ekonomicznym działań innowacyjnych jest uzyskanie przez przedsiębiorcę nadwyżki ponad koszty, różnicy między wpływami a wydatkami. Poprzez innowacje gospodarcze kapitalistyczni przedsiębiorcy realizują zasadę maksymalizacji zysku. Płacą za to "cenę" w postaci procentu od kapitału, który przypada kapitalistom. Oskar Lange zauważa, że wywołuje to doniosłe konsekwencje. Poza przedsiębiorcami i kapitalistami, którzy korzystają na zwyżce stóp procentowych, w cyklu koniunkturalnym w czasie fazy nazwanej przez Schumpetera rozkwitem, powodzi się całemu społeczeństwu gorzej niż w czasie recesji. Swój ekonomiczny sens innowacja musi zachować również w warunkach własności publicznej. W ujęciu modelowym, zmniejszenie kosztów produkcji może służyć także realizacji zasady interesu publicznego. Innowacja pozwala zatem na realizację zarówno zasady maksymalizacji zysku, jak i zasady interesu publicznego. Własność prywatna lub publiczna decyduje natomiast o tym, kto i jakim stopniu staje się ekonomicznym beneficjantem innowacji. (fragment tekstu)
XX
Wskazywano wyżej na nowatorstwo Langego, który traktował ustrój socjalistyczny nie tylko jako negacją kapitalizmu, lecz także jako jego kontynuację. Tą myślą przeniknięta jest cała książka grupy "Płomienie", w której "Droga do socjalistycznej gospodarki planowej" jest najobszerniejszym rozdziałem. Drugą cechą szczególną poglądów ówczesnego Langego jest sposób uzasadnienia : rewolucji politycznej i społecznej. Autorom wydawała się ona konieczna dlatego, że kapitalizm sprzeniewierzył się sobie w dwu podstawowych kwestiach: wprowadzając faszyzm zniszczył demokrację, a monopolistyczne usztywnienie gospodarki zniszczyło mechanizm wolnej konkurencji. (fragment tekstu)
14
Content available remote Korelacja etyki z gospodarką w doktrynie Herberta Spencera
75%
XX
Herbert Spencer był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli dziewiętnastowiecznego liberalizmu. Oryginalność jego doktryny polega na połączeniu zasad ewolucjonizmu społecznego z postulatami konserwatywnego liberalizmu. Koncepcyjnym punktem jego filozoficznej refleksji była etyka jednostki. Jak najbardziej wydaje się więc uprawnione postawienie tezy badawczej, iż gospodarka wolnorynkowa stanowi ekonomiczną podstawę etycznego i materialnego rozwoju każdego człowieka. Uproszczając, oba rodzaje postępu dotyczą walki o byt, jaka zachodzi pomiędzy jednostkami w warunkach wolnej konkurencji, charakterystycznych dla tzw. "społeczeństwa industrialnego". (fragment tekstu)
EN
Herbert Spencer is one of the most distinguished representatives of Nineteenth-Century liberalism. Originality of his doctrine is based on combined concepts of social evolutionism with postulates of conservative liberalism. Ethics of an individual were the conceptual point of his philosophical reflection. Thus he believed that a free market economy is the economic foundation of ethical and material development of every individual. Material development may be summarized as achieving ever improving results of performed actions. According to Spencer, the free market critically assesses the quality of goods through increasing demand for goods of better quality. In this manner effective producers develop, because they achieve greater gain from their work. Moral development of an individual is in turn focused on continuous self-improvement. Through developing his skills a man increases the quality of actions carried out by him or of objects that he creates. The "law of equal freedom" - also described by Spencer - is in direct connection with the aforementioned issues. This rule states that every man has the right to do anything, as long as his actions do not infringe upon the freedom of another man which is defined in exactly the same manner. Thus the law of equal freedom can be characterized as a negative freedom if juxtaposed with relations that occur between individuals themselves or between individuals and the state. Combining of ethical and economic topics leads to the presentation of inhibitions that, according to Spencer, should be placed upon the activity of the State in the field of economy. Spencer believed that the State should not interfere with the economy, since all individuals should be granted full freedom of participating in comply with their own interests. (original abstract)
XX
Tak zarysowany temat dotyczyć będzie kwestii aktualnego rozumienia koncepcji, która w ekonomii oraz innych naukach społecznych od dawna znana jest jako homo oeconomicus, czyli "człowiek ekonomiczny". Będziemy starali się zarazem zastanowić jaki wpływ ma myślenie postmodernistyczne na jego obraz, a przez to na status relacji pomiędzy osobą ludzką a rynkiem, co z kolei wiąże się z sytuacją rodziny, jej postrzeganiem i traktowaniem w sferze gospodarowania. Celem naszej wypowiedzi nie jest w żadnej mierze próba zdyskredytowania kapitalistycznej gospodarki rynkowej, która tak często kojarzy się nam z koncepcją homo oeconomicusa. Należy to wyraźnie stwierdzić, gdyż tak rozumiany podmiot gospodarujący bywa kojarzony z fundamentalnymi założeniami systemu rynkowego. (fragment tekstu)
EN
This article undertakes the question of "economic man" in context of postmodern philosophy. The purpose of it is to analyze current understanding of man in market surrounding and his family relations. In the beginning the genesis of homo economicus model is presented and attempt is made to find answer to the question of its contemporary meaning and "family situation". Then the article shows why we should resign from using this model and substitute it with homo socioeconomicus. The very concept of homo economicus - well known and often discussed - although reduces human being, in the light of postmodern thinking seems to relive. That is why it is necessary to reflect if there is similarity between "economic man" and the vision of man preferred by postmodernism. One of the proofs for it may be current situation of family which is not supported by postmodern homo economicus concept. It seems to be logical consequence when we realize that individualism of "economic man" is strengthened by postmodern antipathy towards social institutions. (original abstract)
XX
W artykule w oparciu o książkę węgierskiego ekonomisty J. Kornai "Economics of Shortage" omówiono funkcjonowanie i sterowanie sytemu ekonomicznego. Główną uwagę zwrócono na trzy aspekty książki: 1) bezpośrednią analizę zjawiska niedoboru w gospodarce, 2) problemy metodologiczne teorii kontroli gospodarczej, 3) próbę wyjaśnienia teorii systemów ekonomicznych. W artykule przedstawiono główne cechy funkcjonowania gospodarki socjalistycznej według poglądów Kornai oraz podkreślono zależność tego funkcjonowania od przyjętych metod kontroli.
EN
The paper contains a review of Economics of Shortage - a book written by Hungarian economist J. Kornai and published in English. Also some attitude towards problems discussed in this book are considered in this paper. Main attention is paid to three aspects of the book: 1) direct analysis of shortage phenomena in the economy, 2) methodological problems of the theory of economic control, 3) attempt to give an explanatory theory of economic systems. The article presents main characteristics of functioning of the socialist economy according to Kornai's views and stresses the dependence of this functioning upon adopted methods of control. It examines Kornai's proposition to use hard budget constraints as a barrier against the drive to expansion with conclusion that this may be effective only in connection with other institutional changes in economy. The author watches the significance of this book in it that construction of the functioning and control theory in relation to economic systems is advanced. (original abstract)
XX
W artykule tym zanalizowano podział pracy jako kategorię, która obecna jest w szeroko pojętej myśli społecznej, w tym w ekonomii i socjologii. Wiele miejsca w tych rozważaniach zajmuje koncepcja podziału pracy Oskara Langego. Porównano ją z koncepcjami takich myślicieli jak Adam Smith, Auguste Comte czy Emile Dürkheim. Próbowano także dokonać syntezy omawianych stanowisk teoretycznych. Istotne dla dalszych rozważań jest określenie podziału pracy i jego roli we współczesnych społeczeństwach Stanisława Kozyra-Kowalskiego. Badacz ten wypracował swoje oryginalne stanowisko samodzielnie w trakcie wielu lat badań nad systemami gospodarczymi i strukturą społeczeństw współczesnych oraz przede wszystkim dzięki gruntownym studiom nad klasykami myśli społecznej, w tym tzw. nowoczesnymi klasykami. Zalicza się do nich i zajmuje wśród nich poczesne miejsce Oskar Lange. W przypadku polskiego ekonomisty z kolei należałoby, jak przekonuje nas Grażyna Musiał, poszukiwać inspiracji i powinowactwa teoretycznego między innymi w austromarksizmie oraz ekonomii neoklasycznej. Oprócz pojęcia podziału pracy, zanalizowano najważniejsze podziały: na pracę bezpośrednio produkcyjną, pośrednio produkcyjną, pozaprodukcyjną oraz na pracę kierowniczą i wykonawczą. Są to wielkie podziały pracy, ze względu na to, że mają duże znaczenie dla różnicowania jednostek. Obejmują ponadto wielkie zbiory ludzi. Omówiono również zawodowy podział pracy oraz poddano krytyce podział na pracę umysłową i fizyczną. Obydwa podziały obejmują mniejsze zbiory ludzi, stąd nazywane są małymi. (fragment tekstu)
XX
W niniejszym opracowaniu przedstawiono sylwetkę Oskara Ryszarda Langego (1904-1965) w kontekście twórczości naukowej brytyjskiego ekonomisty Johna Maynarda Keynesa (1883-1946). W bogatej biografii Langego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej myśli społecznej i ekonomicznej, był etap w jego życiu przypadający na lata 30. minionego wieku, w którym przyszło mu żyć i tworzyć w środowisku, które było zafascynowane teorią J.M. Keynesa i praktyką Nowego Ładu (New Deal'u) Franklina Delano Roosevelta (1882-1945). (fragment tekstu)
XX
W artykule skoncentrowano się na dorobku Michała Chońskiego i Stanisława Budnego - ekonomistów związanych ze szkołą narodową w ośrodku wileńskim. Przedstawiciele ci prowadzili swoje analizy w odniesieniu do warunków społeczno-gospodarczych panujących w Polsce podczas pierwszej połowy XIX wieku.
EN
This article focuses on the output of two economists associated with the Vilnius intellectual centre. Stanisław Budny and Michał Choński were members of the movement known as the National School of Economics. These representatives of the National School oriented their analysis towards the socio-economic conditions prevailing in the Polish Kingdom during the first half of the nineteenth century. They broke with the universalism characteristic of classical thought. In their thinking, the national interest took precedence. They subjected to criticism one of the fundamental assumptions of classical economics - the assumption of homo oeconomicus. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.