Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pieniądz krajowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
XX
Zasada Carry trade i niektóre metody Carry trade są bardzo stare, mają nawet ponad 2000 lat. W historii nowożytnej gospodarki i nauki po raz pierwszy były opisane około 140 lat temu przez słynnego niemieckiego ekonomistę Adolfa Wagnera w jego Bodensatztheory, a powszechnie znane stały się wiosną 2005 r. Wówczas zasada Carry trade i niektóre z jej metod ukazały się na pierwszych stronach najbardziej znanych światowych czasopism, a to dzięki ich wykorzystaniu w transakcjach w handlu przy użyciu japońskiego jena oraz korony islandzkiej. Mało znany jest fakt, że Carry trade występuje w formie zasady oraz że jest z nią związana metoda, którą inwestorzy z powodzeniem zrealizowali również na walucie polskiej (PLN). Jak okaże się na końcu niniejeszgo artykułu, wdrożenie metody skutkuje negatywnymi konsekwencjami dla Polski i jej gospodarki.(fragment tekstu)
EN
The article introduces the issue of Carry trade. It presents an analysis of its use on the example of currency Carry trade in the years 2006-2011 with the aim to obtain profits on the exchange rates PLN/EUR and PLN/USD. Historical data depicted in charts confirm the possibility of obtaining large profits from the investments done on the Polish currency by the investors who know a principle and methods of Carry trade, and use the optimal financial products existing in the global financial markets. The profits of investors were financed by the issuer - i.e. the Polish economy (in its Balance of payments).(original abstract)
|
|
nr nr 14
10
XX
Podano powody umacniania się pozycji złotego. Po pierwsze podwyżka stóp procentowych NBP spowodowała dużą atrakcyjność emitowanych przez Ministerstwo Finansów papierów. Po drugie prywatyzacja, zagraniczni inwestorzy strategiczni muszą dokonywać zakupów w naszej walucie.
|
|
nr nr 10
30-31
XX
Wynagrodzenia pracowników są głównym kosztem działalności firm CIT. Duży stopień prac wykonywanych manualnie, wynikający z braku standaryzacji procesów, powoduje konieczność zaangażowania dużej liczby personelu. W polskich sortowniach liczba przeliczonych dziennie banknotów na jednego pracownika jest kilka razy mniejsza niż w sortowniach niemieckich, francuskich, bułgarskich czy czeskich. A każdy banknot zanim zostanie odwieziony do NBP lub ponownie trafi do obiegu, jest kilka razy procesowany przez urządzenia sortowni. (abstrakt autora)
XX
Przedstawiciele NBP, sektora bankowego i firm działających w branży cash processing oraz CIT 9.09.2015 r. spotkali się w warszawskim Klubie Bankowca, by wspólnie porozmawiać o teraźniejszości i przyszłości obrotu gotówkowego. Wprawdzie w wielu krajach doszło do faktycznej marginalizacji tradycyjnych form płatności (np. w Skandynawii jedynie 6% transakcji dokonywanych jest gotówką), jednak nie ma dziś państwa w stu procentach bezgotówkowego. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.