Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Phyllosticta antirrhini
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom 52
|
nr 1-2
EN
Polyamine biosynthesis inhibitors, DL-α-difluromethylornithine (DFMO) and DL-α-difluromethylarginine (DFMA) at concentrations of 1.0 and 3.0 mM greatly inhibited mycelial growth of Phyllosticta antirrhini on Czapek Dox Agar (CDA). Putrescine at the concentration of 1.0 mM completely reversed the inhibitory effect of DFMO but only partially that of DFMA. Both polyamine biosynthesis inhibitors at concentrations 1.0 and 3.0 mM applied preventively and curatively strongly inhibited the development of the pathogen on snapdragon leaves.
PL
Szara plamistość liści i pędów powodowana przez Phyllosticta antirrhini jest groźną chorobą wyżlinu w uprawach pod osłonami, a ostatnio coraz częściej spotykana w uprawach reprodukcyjnych. W warunkach in vitro na pożywce Czapek Dox Agar badano wpływ dwóch inhibitorów biosyntezy poliamin, DL-α-diflurometyloornityny - DFMO (inhibitor dekarboksylazy ornityny) i DL-α-diflurometyloargininy - DFMA (inhibitor dekarboksylazy argininy) na wzrost grzyba P. antirrhini. Na pożywce Czapek Dox Agar DFMO i DFMA w stężeniu 1 mM i 3 mM silnie hamowały wzrost grzybni P. antirrhini. Ten efekt inhibitorów był odwracany całkowicie lub częściowo przez putrescynę ImM dodaną razem z inhibitorami do pożywki. Po dodaniu do pożywki DFMO w stężeniu 3 mM i putrescyny w stężeniu 1 mM wzrost liniowy grzybni był nawet większy niż w kontroli. W warunkach sztucznej infekcji na liściach odciętych i całych roślinach wyżlinu badano wpływ inhibitorów DFMO i DFMA na rozwój grzyba. DFMO i DFMA w stężeniu 1 mM zastosowane 2 godziny przed inokulacją, całkowicie hamowały infekcję liści przez P. antirrhini, a zastosowane po 24 godzinach od inokulacji ograniczały rozwój grzyba tylko w stężeniu 3 mM. W warunkach naturalnej infekcji w polu, DFMO i DFMA w stężeniu 2 mM, zastosowane 7-krotnie do opryskiwania w odstępach tygodniowych, całkowicie chroniły wyżlin przed infekcją P. antirrhini, podobnie jak bitertanol (Baycor 300 EC 0.2%). Należy sądzić, że endogenne poliaminy są związkami niezbędnymi do wzrostu i rozwoju grzyba Phyllosticta antirrhini. Specyficzne inhibitory biosyntezy poliamin są użyteczne w określaniu roli poliamin we wzroście i rozwoju grzybów patogenicznych i mogą stać się nową grupą fungicydów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.