Artykuł przedstawia wybrane zagadnienia statusu prawnego organów gminy w polskim i we francuskim porządku prawnym i ich wzajemne relacje: personalne i funkcjonalne. Analizie poddano podstawowe płaszczyzny relacji organów władzy we wspólnocie lokalnej w oparciu o sposób wyboru organu wykonawczego oraz zestawienie kompetencji wójta/mera w odniesieniu do kompetencji rady gminy w obu porządkach prawnych. Analiza determinantów funkcjonowania organów stanowiących i wykonawczych ma na celu przedstawienie kierunków zmian w zakresie doskonalenia modelu organów gminy, co stanowi wyzwanie dla współczesnego samorządu terytorialnego, dla którego efektywność działania władzy jest najistotniejszym wyznacznikiem sprawnego zarządzania wspólnotą lokalną. (abstrakt oryginalny)
EN
The article presents selected issues concerning the legal status of municipal authorities in the Polish and French legal order and their mutual relations: personal and functional. The basic areas of the relations of the authorities in the local community were analysed based on the manner of electing the executive body and based on the competencies of the mayor in relation to the competencies of the municipal council in both legal orders. The aim of the analysis of the determinants of the functioning of the legislative and executive bodies is to present the directions of changes in terms of improving the model of municipal authorities, which is a challenge for contemporary local governments, for which the effectiveness of power is the most important determinant of efficient management of the local community. (original abstract)
Artykuł jest kolejnym głosem w sprawie jak powinny się zmieniać działy personalne, aby włączyć się w pełni w realizację strategii firmy. W artykule omówiono nowe role działu personalnego w firmie: strategicznego partnera, wewnętrznego przedsiębiorcy oraz agenta zmian. Podkreślono przy tym konieczność rozwoju kompetencji pracowników tego działu.
Relacja z debaty o przyszłości działów personalnych, jaka odbywała się podczas niedawnej Konferencji Kadr w ramach tzw. debat oksfordzkich. Wymieniono poglądy o obecnej kondycji pionów personalnych, o tym, jak i w jakim stopniu służą organizacjom, kiedy utrudniają - o ile w ogóle utrudniają - a kiedy ułatwiają zarządzanie nowoczesną firmą w trudnych czasach ciągłych zmian. Zastanawiano się również jaka może być przyszłość rodzimych służb personalnych.
Omówiono modele współpracy działu personalnego z kadrą liniową. Wyszczególniono kilka powodów występowania trudności na drodze do realizacji partnerskiego modelu. Skupiono się na temacie jak poradzić sobie z tymi trudnościami. Jak sprawdzić, by zadania polityki personalnej, takie jak rekrutacja, motywowanie, ocenianie, rozwój i szkolenia były realizowane najbliżej konkretnego pracownika, a więc przez jego przełożonych - kierowników liniowych.
Coraz więcej czynności związanych z realizacją zadań gospodarki personalnej wykonywanych jest przy wsparciu komputerów. Zwrócono uwagę na cechy dobrego systemu informatycznego. Przedstawiono podstawowy zakres funkcji oprogramowanie do zarządzania kadrami. Podjęto kwestię, czy informatyzacja działu personalnego się opłaca. Wyszczególniono standardowe pakiety dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Firmy podnoszą swoją produktywność przerzucając ciężar codziennych zajęć związanych z zarządzaniem na inne firmy: agencje oferujące outsourcing i leasing. W artykule odpowiedziano na pytania: dlaczego outsourcing się opłaca, co to jest wspólne zatrudnianie, co oferują agencje leasingowe, czy agencje zagrażają działom personalnym.
W niniejszym artykule podjęto temat ewolucji pionów personalnych w krajach rozwiniętej gospodarki rynkowej w ramach modeli personnel management oraz human resource(s) management i próbę odpowiedzi na pytanie - czy piony personalne w tych realiach się przeżyły.
Polska, jak inne kraje członkowskie Unii Europejskiej, musi realizować wytyczne Europejskiej Strategii Zatrudnienia. Ponadto polscy pracodawcy nie mają nawyku realizowania projektów zarządzania wiekiem w swoich firmach. W konsekwencji osoby starsze pozostają w znacznie wyższym stopniu bezrobotne i pozbawione szans na ponowne zatrudnienie niż osoby młode. W artykule omówiono powstanie pomysłu konkursu na projekt rozwiązań aktywizujących, przeznaczonych dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, jak i jego realizację oraz wyniki.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.