Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  PGG
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Według art. 7 PGG, podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dozwolone tylko wówczas, jeżeli działalność ta nie naruszy przeznaczenia nieruchomości określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w odrębnych przepisach. Czy „nienaruszanie" przeznaczenia nieruchomości to to samo co „zgodność" z ustaleniami mpzp?
PL
Prawo do informacji geologicznej oraz prawo do korzystania z informacji geologicznej to dwa rodzaje uprawnień, z którymi spotykamy się na gruncie PGiG w odniesieniu do danych i próbek geologicznych oraz wyników ich przetworzenia i interpretacji. Zagadnienie prawa do informacji geologicznej podlegało na przestrzeni lat ewolucji, zainicjowanej niejako przez zmiany ustrojowe w roku 1989. Niniejszy artykuł opisuje tę ewolucję.
PL
Na temat nielegalnej eksploatacji wydano już setki publikacji, dokumentów oraz raportów. Popełniono niezliczoną ilość wystąpień. Jednak w tej kwestii należy uświadomić sobie, że dopóki nie zmieni się nieudolne prawo oraz typowo polska mentalność, nadal będziemy okradać sami siebie z bogactw naturalnych naszego kraju.
PL
Stałe unowocześnianie maszyn i urządzeń, a także awaryjność sprzętu stosowanego w zakładach górniczych wymaga ciągłych prac remontowo-modernizacyjnych. I w tej dziedzinie ustawodawca przewidział specjalne, branżowe uwarunkowania prawne.
PL
Rozpoznawanie zagrożeń naturalnych, w tym zagrożenia osuwiskowego w odkrywkowych zakładach górniczych podlega przepisom Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze. Ustawa ta określa katalog zagrożeń naturalnych, które wymagają zaliczenia do odpowiednich stopni, kategorii lub klas zagrożeń według kryteriów określonych w przepisach wykonawczych, tj. w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie zagrożeń naturalnych. Mimo że przepisy rozporządzenia wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2015 r., warto wcześniej dowiedzieć się, co przewidują w tym zakresie.
PL
W oczekiwaniu na wejście w życie nowego rozporządzenia ruchowego, autor artykułu kontynuuje omówienie wybranych obowiązków KRZG.
PL
Jak wskazywał raport opracowany w 2008 r. przez Wyższy Urząd Górniczy, około 45% pozyskania kopaliny w latach 2002-2007 odbywało się w sposób niekoncesjonowany. Mając na względzie alarmujące dane o tym zjawisku w roku 2012, brak jest podstaw do przyjęcia, że wskaźnik ten uległ wyraźnej poprawie. Liberalizacja przepisów ustawy PGG, jak się wydaje, nie przyniosła tu oczekiwanych rezultatów. Artykuł omawia dwa przypadki nielegalnego pozyskania kopaliny: działalność prowadzoną z rażącym naruszeniem warunków koncesji oraz eksploatację bez wymaganej koncesji, opisuje problemy wynikające z postępowań administracyjnych.
PL
Nowe rozporządzenie ruchowe stanowi, iż wszelkie dokumenty związane z prowadzeniem ruchu zakładu górniczego, sporządzone przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, zachowują moc do czasu wydania nowych dokumentów, lecz nie dłużej niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowego rozporządzenia. Oznacza to dla praktyki konieczność podjęcia w okresie jesieni i zimy 2013/2014 czynności dostosowujących stan dokumentacji do nowych przepisów.
PL
Wykorzystywanie materiałów wybuchowych oraz sprzętu strzałowego poddane jest reglamentacji prawnej, której celem jest przede wszystkim zapewnienie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno o charakterze powszechnym, jak i odnoszącym się do bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie jest tajemnicą, że wspomniana regulacja w znaczącym stopniu ogranicza wolności konstytucyjne, w tym zarówno swobody obywatelskie, jak i swobodę podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Ratio legis tych rozwiązań jest jednak oczywiste.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.