Mowa tu o Systemach Gospodarki Własnej (SGW) firmy Oracle wdrażanych w bankach. Pierwszym był PKO BP. Następnym Kredyt Bank PBI SA, dla którego stworzono dodatkowo moduł rejestru umów i aktów notarialnych. Artykuł wymienia kolejne wdrożenia w Wielkopolskim Banku Kredytowym SA i Banku Zachodnim SA. Obecnie dużym projektem będzie uruchomienie systemu w Banku Pekao SA. Podkreślono, iż banki te nie korzystały z usług firmy SAP, gdyż do takich prac konieczna jest znajomość warunków lokalnych, prawodawstwa i specyfiki systemu finansowego. Ma to ulec zmianie z chwilą wdrożenia systemów przez BRE Bank SA oraz HypoVereinsbank i BPH SA oraz Powszechny Bank Kredytowy SA. Skorzystają one z oprogramowania niemieckiego SAP.
W artykule omówiono poszczególne elementy struktury banku i możliwości ich komputeryzacji. Dotyczy to produktów oferowanych przez firmy Oracle i SAP. Rozpatrzono problem w trzech płaszczyznach. Poziom strategii wymagający najbardziej zaawansowanych narzędzi analitycznych z dostępem do danych generowanych w przedsiębiorstwie i komunikacji z zewnętrznymi zasobami. Zapewniają one pomoc przy podejmowaniu decyzji zarządczych, budowaniu i kontrolowaniu strategii banku. Poziom taktyczny obsługiwany przez szereg dedykowanych narzędzi systemu. Dotyczy głównie elastycznego sterowania procesami logistycznymi i projektowo-inwestycyjnymi. Poziom operacyjny dotyczący ewidencji, kontroli poprawności wprowadzanych danych oraz integracji technologicznej z systemami zewnętrznymi.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.