Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Odpowiedzialność porządkowa pracowników
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
XX
W artykule autorki analizują obowiązujące regulacje - które dotyczą utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, w tym polegające na usunięciu błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż tych nieruchomości - w celu ustalenia, z jakich przepisów wynika obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, kogo obciąża oraz kto może ponosić odpowiedzialność za niewykonywanie tego obowiązku na podstawie prawa wykroczeń. Autorki stwierdzają, że niedopuszczalne i pozbawione podstaw prawnych jest, zdarzające się w praktyce, pociąganie do odpowiedzialności karnej (wykroczeniowej) zarządu drogi lub jego pracownika w sytuacji, gdy naruszenie obowiązków w zakresie utrzymania czystości i porządku polega na nieuprzątnięciu śniegu i innych zanieczyszczeń z chodników miejskich. (abstrakt oryginalny)
EN
In the article, the authoresses analyse the applicable regulations - which apply to cleanliness and order within the vicinity of real property. including clearing mud, snow, ice and other contaminants from pavements located along these properties - in order to establish the regulations from which the obligation to maintain cleanliness and order within the vicinity of real property arises, who is responsible and who can be held liable for failing to perform this obligation on the basis of the Misdemeanour Law. The authoresses note that it is unacceptable and legally groundless hold the road manager or its employee criminally liable (for a misdemeanour), which happens in practice, in a situation where the breach of the obligations regarding the maintenance of cleanliness and order involves the failure to clear snow and other pollutants from urban pavements. (original abstract)
XX
W niniejszym artykule omówiono pułapki i zagrożenia nieprawidłowego delegowania odpowiedzialności. Pokazano w jaki sposób pracodawca powinien przyznać pracownikowi uprawnienia, by nie paraliżować jego działań, a móc je nadzorować i kierunkować.
|
2007
|
nr nr 11
2-11
XX
Odpowiedzialność w prawie pracy wymaga stałej refleksji badawczej, w tym także dotyczącej jej aspektów pojęciowych. Zmieniają się bowiem odnośne regulacje prawne oraz praktyka ich stosowania. Główne rodzaje odpowiedzialności to odpowiedzialność majątkowa (kompensacyjna) i niemajątkowa, która dzieli się na odpowiedzialność porządkową (dyscyplinarną) oraz odpowiedzialność za wykroczenia i przestępstwa. Obok tego należy wyróżnić szczególne formy odpowiedzialności w prawie pracy. Odpowiedzialność ta jest także zróżnicowana z uwagi na podmioty, które jej podlegają. W związku z tym wyróżnia się zwłaszcza odpowiedzialność pracownika, odpowiedzialność pracodawcy, odpowiedzialność związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz odpowiedzialność załogi zakładu pracy. W analizie tej odpowiedzialności powinny być uwzględniane odpowiedzi na takie główne pytania, jak: 1) na jakiej podstawie, 2) wobec kogo, 3) za co, 4) przez kogo, 5) w jakim trybie i 6) jakie sankcje mogą być stosowane. (abstrakt oryginalny)
EN
The responsability in Labour Law requires constant research analysis, also with respect to its conceptual aspects. It is because relevant legal provisions and their application practices are changing. The main types of responsability are: the financial liability (compensatory) and non-financial liability, which is divided into responsability for keeping to order (disciplinary) and liability for offences and crimes. Additionally, specific forms of responsability in Labour Law should be distinguished. This responsability is diversified also due to entities which are subject to it. Therefore, we may distinguish in particular the employee's responsability, the employer's responsability, the responsability of trade unions and employers associations and the responsability of plan's staff. The analysis of this responsability should address essential questions, such as: 1) on what basis, 2) to whom, 3) for what, 4) assumed by whom, 5) in what manner and 6) what sanctions can be applied. (original abstract)
XX
W niniejszym artykule zaprezentowano procedurę nakładania kar porządkowych. Konsekwencją zawinionego i bezprawnego nieprzestrzegania przez pracownika porządku w procesie pracy jest możliwość zastosowania przez pracodawcę kar porządkowych. Możliwość ukarania - a nie obowiązek - oznacza, że to od woli i decyzji pracodawcy zależy, czy pracownik zostanie ukarany. Przybliżono przyczyny ukarania, rodzaje kar oraz procedurę stosowania kar porządkowych.
XX
Artykuł na temat odpowiedzialności pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez pracownika. Przedstawiono zasady ogólne odpowiedzialności pracodawcy. Zaprezentowano konkretne przykłady.
XX
Instytucja kar porządkowych jest atrybutem pracodawców i wynika z wprost przysługujących im uprawnień kierowniczych. W artykule omówiono istotę odpowiedzialności porządkowej pracowników. Zwrócono uwagę na rodzaje kar porządkowych, karane przewinienia, wysokość kar pieniężnych oraz tryb postępowania.
XX
Pracodawca nie może kształtować warunków zatrudnienia w sposób swobodny, gdyż ograniczony jest m.in. normami określonymi w Kodeksie pracy. Pracownik zaś zobligowany jest do przestrzegania reguł obowiązujących w firmie. Jakie sankcje wobec niepożądanego zachowania podwładnych może zastosować pracodawca? (abstrakt oryginalny)
XX
W jaki sposób opracować i wprowadzić w codzienną praktykę system wartości wspólny dla firmy i pracowników? Jak oddziaływać na postawy i zachowania załogi? Co zrobić, aby pracownicy mieli poczucie współodpowiedzialności za efekty działania i przedsiębiorstwa? Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć pułapek w procesie rekrutacji i selekcji? Oto kilka pytań, na które próbowali odpowiedzieć prelegenci i uczestnicy II Ogólnopolskiego Kongresu "Personel i Zarządzanie".
XX
Empowerment - pojęcie tłumaczone jako uprawnianie - polega na wzmacnianiu zaangażowania wszystkich pracowników tak, by czuli się i odpowiedzialni, i uprawnieni do działań zgodnych z wartościami i strategią firmy. W artykule przedstawiono wdrażanie idei i metody uprawniania w zarządzaniu - studium przypadku ADT Poland Sp. z o.o. (2).
XX
Tworzenie bezpiecznych warunków pracy, w tym właściwej organizacji pracy oraz materialnego i społecznego środowiska pracy, jest wyzwaniem zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika Pracownik w tym właśnie procesie, jest przedmiotem działań podejmowanych przez pracodawcę, ale i stroną aktywnie wpływającą na kształtowanie warunków pracy. Jeśli pracodawca nie zapewni warunków pracy zgodnych z normami bezpieczeństwa, to pośrednio przyczynia się do zagrożenia życia pracowników, a także do obniżenia jego jakości (choroby zawodowe, renta inwalidzka). Jeśli jednak sami pracownicy nie stosują się do przepisów bhp, albo podejmują ryzykowne zachowania, również przyczyniają się do pogorszenia bezpieczeństwa pracy.
EN
Development of safe working conditions, including proper work organization and working environment, is a challenge as much for the employer as for the employee, who is on the one hand a subject of actions undertaken by the employer, and on the other - a party actively developing the working conditions. (original abstract)
XX
Pracodawca, który żąda od pracownika naprawienia wyrządzonej mu szkody, ma do wyboru kilka procedur prawnych. Zawsze jednak warto podjąć próbę porozumienia się, a gdy to zawiedzie, pozostanie droga sądowa. W niniejszym artykule przedstawiono procedury postępowania w przypadku szkody wyrządzonej pracodawcy przez pracownika.
XX
Rozważania na temat ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji należą co do zasady do domeny prawa cywilnego, handlowego oraz prawa własności intelektualnej. Ustawa ta może jednak stanowić także przedmiot zainteresowania nauki prawa pracy, zwłaszcza w sytuacji, w której czynu nieuczciwej konkurencji dopuszcza się pracownik. Autorzy opracowania stawiają dyskusyjną tezę, iż za czyny nieuczciwej konkurencji wobec pracodawcy (jeśli można je zakwalifikować także jako wykonywanie obowiązków pracowniczych), pracownicy odpowiadają na zasadzie prawa pracy, a spory na tym tle powinny być rozpatrywane przez sądy pracy.
|
2002
|
nr nr 11
30-37
XX
Artykuł zawiera prezentację i ocenę najnowszego (po nowelizacji kodeksu pracy w 1996 r.) orzecznictwa sądowego dotyczącego różnorodnych aspektów odpowiedzialności porządkowej pracowników.
XX
W niniejszym artykule omówiono przekroczenia związane z naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Zwrócono uwagę na to, kiedy podwładny może odmówić realizacji zadania wyznaczonego przez przełożonego. Przedstawiono katalog obowiązków pracownika oraz określono odpowiedzialność jego działania.
XX
Jest wiele rodzajów odpowiedzialności ponoszonej przez pracowników - dyscyplinarna, karna, odszkodowawcza. W przypadku odpowiedzialności porządkowej pracodawca może zastosować wobec zatrudnionej osoby naganę, upomnienie i karę pieniężną. W niniejszym artykule omówiono w jakich sytuacjach pracodawca ma prawo to zrobić i czy obowiązujące przepisy pozwalają na kumulowanie tych środków dyscyplinujących.
XX
Artykuł zawiera procedury wymierzania i zacierania kar porządkowych przez pracodawców. Przedstawiono obowiązki, prawa i terminy obowiązujące pracodawcę, który chce wymierzyć pracownikowi karę porządkową oraz prawa i obowiązki pracownika.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.