Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 71

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nagroda Nobla
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Nagrodę Nobla za rok 1944 w dziedzinie chemii otrzymał niemiecki radiochemik Otto Hahn za odkrycie zjawiska rozszczepienia jądra atomowego. Istotne jest to, że Hahn wraz ze swoim współpracownikiem Fritzem Strassmannem zidentyfikowali bar jako produkt rozszczepienia uranu i toru. Jednak historia odkrycia rozszczepienia jądra atomowego jest znacznie bardziej skomplikowana. Niniejszy artykuł poświęcony jest udziałowi wybitnej austriackiej fizyczki Lise Meitner w tym odkryciu. W styczniu 1939 roku L. Meitner (wraz z Otto Frischem, swoim siostrzeńcem) podała pierwszą interpretację fizyczną zjawiska rozszczepienia jądra uranu wraz z przewidywaną wartością uwolnionej energii (ok. 200 MeV). Artykuł zawiera fragmenty tekstów źródłowych opisujące to ważne wydarzenie: wspomnienia znanych naukowców, korespondencję pomiędzy O. Hahnem i L. Meitner oraz fakty związane z rozszczepieniem uranu i toru.
PL
Najbardziej prestiżowe nagrody dotyczą takich klasycznych dziedzin jak chemia, fizyka oraz fizjologia i medycyna. Przełomowe odkrycia dokonują się często na granicach między dyscyplinami naukowymi, a tradycyjne granice są coraz bardziej zacierane. Na początku XX wieku kilka przełomowych odkryć miało miejsce na styku fizyki i chemii, a obecnie obserwujemy taką tendencję w zakresie medycyny i chemii. A co przyniesie przyszłość?
6
Content available remote 55. Spotkanie w Lindau [Ze zjazdów i konferencji]
100%
10
Content available remote W stulecie przyznania Nagrody Nobla Naszej Rodaczce
88%
13
Content available remote Laureaci Nagrody Nobla
75%
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.