Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Monitoring of environmental pollution
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
XX
Autor przedstawił historię tworzenia w Polsce systemów zbierających, porządkujących i systematyzujących dane o środowisku przyrodniczym od lat 50-tych, a także założenia i cele Państwowego Systemu Monitoringu Środowiska.
XX
Omówiono czynniki determinujące skażenie środowiska, degradację środowiska w krakowskiej strefie ekologicznej, wpływ zanieczyszczenia środowiska na jakość mięsa zwierząt rzeźnych. Przeprowadzono towaroznawczą charakterystykę królika hodowlanego i omówiono chemiczne skażenie środowiska chowu, a także wyniki badań własnych mięsa króliczego.
EN
Investigation results, concerning the chemical pollution in meat an liver of the rabbits fed in the ecologically menaced region around Cracow, have been presented in the paper. The follwing levels have been determinated: cadium, lead, zinc, iron, copper, manganese, magnesium and calcium, as well as residues of selected chloro-organic pesticides. The particularly high level has been determinated for cadmium; its admissible content has been exceeded in all investigated liver groups. In all analysed samples of both meat and liver the occurence of gamma-HCH has been proved, whereas a only sporadic appearance of DDT and its metabolites and also of DMDT has been detected. The determinated residue contents of the chloro-organic pesticides in both meat and liver were low. It has been confirmed, that the content of heavy metals in the rabbit liver is a reliable indicator of pollution of the animal-raising environment with those elements. The suitability of rabbits to be utilized in biological monitoring has been demonstrated. (original abstract)
XX
W raporcie zawarto wynik kilkumiesięcznych studiów przeprowadzonych przez zespół Instytutu Budownictwa Wodnego PAN na temat podatności wybrzeża na podniesienie się poziomu Bałtyku. Oceny dokonano w oparciu o tzw. "Wspólną Metodykę" - opracowaną przez Międzyrządową Agendę ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) - stanowiącą spójną, ujednoliconą podstawę do oceny zagrożenia poszczególnych krajów.
XX
Struktura gatunkowa polskich lasów uległa istotnym przemianom w latach 1945-2003. W Lasach Państwowych zwiększył się udział gatunków liściastych z 13 procent do 23,2 procent Wzrasta też przeciętny wiek drzewostanu, który w roku 2003 wynosił 59 lat, 40 lat zaś w lasach prywatnych. Aby dokonywać właściwej oceny stanu środowiska leśnego, nieodzowny jest nowoczesny monitoring. W Polsce funkcjonuje on w oparciu o krajową sieć składającą się z 1461 stałych powierzchni obserwacyjnych (SPO).
XX
W doświadczeniu polowym przeprowadzonym w latach 1993-1996 w Pawłowicach k. Wrocławia prześledzono wpływ koniczyny łąkowej i lucerny mieszańcowej w mieszankach z kostrzewą trzcinową i tymotką łąkową na zawartość fosforu w glebie i roślinach. Pod wpływem użytkowania mieszanek zawartość fosforu w glebie obniżyła się, a w roślinach wzrastała z upływem lat. (abstrakt oryginalny)
EN
The influence of meadow clover and alafalfa in mixtures with tall fescue and meadow' timothy on the phosphorus content in soil and plants was observed in field experiments in 1993-1996. It was found that phosphorus level in soil decreased and its content in plants increased. (original abstract)
XX
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie wraz z Sejmikiem Samorządowym postanowiły zinwentaryzować dzikie wysypiska śmieci. Dokonano tego fotografując wysypiska z samolotów Aeroklubu Krakowskiego. Zgromadzone dane mają zostać włączone do banku danych EKO-INFORM jako jedna z warstw tematycznych powstającego atlasu komputerowego województwa krakowskiego. Inwentaryzacja wysypisk ma na celu ograniczanie tego zjawiska a w przyszłości likwidację nielegalnych wysypisk śmieci.
XX
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej kraj nasz odpowiedzialny jest za utworzenie sieci Natura 2000, za ochronę siedlisk, gatunków zwierząt i roślin oraz ich monitoring. Natura 2000 jest to kompleksowa sieć obszarów chronionych na terenie UE, mająca na celu ochronę cennych i zagrożonych składników różnorodności biologicznej.
Aura
|
2006
|
nr nr 2
11-13
XX
W ostatnich dziesięcioleciach wyraźnie rozwinęła się świadomość stanu środowiska naturalnego. Jest to wynikiem zrozumienia, iż różnorodność jego zanieczyszczeń, szczególnie antropogennych, prowadzi do jego trwałej i nieodwracalnej degradacji, a w konsekwencji ma bezpośredni i negatywny wpływ na życie i zdrowie człowieka. Nieodzowne zatem staje się wprowadzenie właściwej profilaktyki, monitoringu oraz skuteczne zapobieganie skażeniu środowiska.
XX
Utrata różnorodności biologiczne, rozchwianie światowego klimatu oraz trwałość gospodarowania to trzy globalne wyzwania ekologiczne, z którymi zmierzy się polska gospodarka. Jesteśmy w Polsce zainteresowani zachowaniem różnorodności biologicznej i podejmuje się wysiłki w tym zakresie, np. poprzez wdrażanie europejskiego systemu Natura 2000.Kierując się troską o ludzi żyjących w regionach najbardziej narażonych na szkody – rząd Polski powinien zabiegać o skuteczną politykę klimatyczną.
XX
Od 1 maja 2004 r. Polska, jako członek Unii Europejskiej zobowiązana jest do przestrzegania przepisów unijnych odnoszących się do ochrony środowiska, w tym także do ochrony atmosfery przed zanieczyszczeniami. Wiąże się to również z podpisaniem przez stronę polską protokołu do Konwencji Genewskiej, a dotyczącej programu EMEP (Europejski Program Monitoringu i Oceny).
XX
Skażenia promieniotwórcze środowiska kojarzą się głównie z awarią elektrowni w Czarnobylu. Izotopy promieniotwórcze występują jednak w skorupie ziemskiej od początku istnienia Ziemi i razem z promieniowaniem kosmicznym i słonecznym stanowią naturalne tło w otaczającym nas środowisku. Monitoring skażeń promieniotwórczych w Polsce realizowany jest zgodnie z programem Państwowego Monitoringu Środowiska i zaleceniami Komisji Europejskiej.
XX
Monitoring szaty roślinnej ma na celu śledzenie zmian zachodzących w ekosystemie i strukturze roślinnej parków narodowych i rezerwatów. Niniejszy materiał oparto na monitoringu Bieszczadzkiego Parku Narodowego i największego rezerwatu w krakowskiem, Dolinie Racławki.
XX
Gospodarka odpadami opakowaniowymi nabiera nowego znaczenia w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Nowelizacja ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych z 18 grudnia 2003 r. wprowadziła szereg zmian w ustawodawstwie, z myślą o wymogach unijnych. Nowe przepisy regulują również obowiązki sprzedawców i użytkowników odnośnie do gospodarki odpadami opakowaniowymi.
XX
Monitoring jakości powietrza atmosferycznego wykonywany jest w Polsce od wielu lat. Od 1992 r. badania stanu zanieczyszczenia powietrza prowadzone były w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska na ok. 100 wybranych stacjach sieci podstawowej. Obecnie monitoring i ocenę jakości powietrza prowadzi się w kraju na podstawie przepisów ustawy - Prawo ochrony środowiska, zgodnych z prawem unijnym.
XX
22 marca 1985 r. uchwalono w Wiedniu Konwencję o ochronie warstwy ozonowej, która dała podstawy prawne do prowadzenia działań międzynarodowych przeciwdziałających zubożeniu atmosfery ziemskiej w ten niezbędny dla życia pas ochronny. Po 20 latach istnienia Konwencji wciąż jednak jest wiele nowych wyzwań, przed którymi stoją naukowcy, ekolodzy i instytucje odpowiedzialne za ochronę warstwy ozonowej. Ozon stratosferyczny jest niszczony poprzez wprowadzanie do powietrza atmosferycznego freonów. Do Konwencji wiedeńskiej w 1990 r. przystąpiła też Polska.
Aura
|
2005
|
nr nr 6
23-26
XX
W sieci sklepów całej Polski znajduje się w sprzedaży około 260 rodzajów wód butelkowanych. Jakość części z nich budzi wątpliwości. Nieodzowne jest zatem ścisłe przestrzeganie przez producentów wód pitnych rozporządzeń ministra zdrowia i wprowadzenie koniecznych uzupełnień, np. ujęcia wód podziemnych służących do wykorzystania w przemyśle rozlewniczym powinny być odpowiednio udokumentowane pod względem hydrogeologicznym i zaakceptowane przez kompetentnego hydrogeochemika.
XX
Realizowane w Państwowym Monitoringu Środowiska monitoring jakości wód powierzchniowych oraz jakości Morza Bałtyckiego to dwa podsystemy bloku Jakości Środowiska, w którym wytwarzane są dane pierwotne dotyczące stanu jego poszczególnych elementów. Zmiany prawne z lutego 2004 r. dotyczące monitoringu wód i sposobu ich klasyfikacji wprowadziły pewne modyfikacje w tym zakresie, zgodne z normami unijnymi.
XX
Pomimo długiej współpracy państw bałtyckich, datującej się od roku 1974 Morze Bałtyckie nadal jest zagrożone. Stąd liczne inicjatywy i programy ochrony wód Bałtyku przed ekologiczną degradacją. Jedną z nich jest inicjatywa Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska, mająca na celu ochronę tego akwenu w ramach integracji europejskiej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.