Artykuł jest kontynuacją analizy zapoczątkowanej w "Banku" nr 12/2000 i odnosi się do problemów związanych ze specyfiką kalkulacji pojedynczych transakcji bankowych na polskim rynku finansowym. Podkreślono, że pomimo specyficznej sytuacji polskiego rynku finansowego, możliwe jest wprowadzenie podstaw zarządzania bankiem, opartych na metodzie odsetek rynkowych.
Controlling jest systemem ułatwiającym kadrze kierowniczej zintegrowanie procesu zarządzania bankiem. W artykule skupiono się na jednym z zakresów funkcjonowania controllingu w banku - rachunku efektywności banku. Celem przeprowadzania przez controllerów rachunku efektywności jest wyznaczenie wielkości kosztów generowanych przez bank i porównanie ich z osiągniętymi przychodami. Ocena obejmuje analizę efektywności produktów, klientów oraz jednostek organizacyjnych.
Omówiono metody, które można zastosować w ocenie efektywności nie tylko banków, ale i całych holdingów finansowych. Podzielono je na trzy grupy: metody służące pomiarowi efektywności działania z uwzględnieniem kosztu kapitału własnego (EVA - ekonomiczna wartość dodana i SVA - wartość dodana dla akcjonariuszy); metody służące pomiarowi efektywności operacji mających wpływ na bilans banku (metoda odsetek rynkowych), ze szczególnym uwzględnieniem operacji aktywnych (RORAC), oraz wyznaczaniu ich cen; metody służące pomiarowi i racjonalizacji kosztów działania oraz wyznaczaniu cen produktów nieodsetkowych (ABC - rachunek kosztów działań).
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.