Przekonania religijne i religia często interpretowane są z punktu widzenia ich społecznej funkcjonalności i motywowania do kooperacji, jak również przez pryzmat ich domniemanej prawdziwości. Proponuję, aby przekonania religijne i religię interpretować przez pryzmat wiązanej z nimi funkcji psychologicznej. Uważam także, że funkcja prospołeczna, prokooperacyjna jest ich przypadkową i nieistotną domeną, która może funkcjonować w oparciu o pewne mechanizmy właściwe psychologii plemiennej eksponującej granice międzygrupowe. Podkreślam, że odniesienie epistemiczne przekonań religijnych i religii nie jest ich celem. Przekonania te w pewnym sensie uodporniły się na krytykę, gdyż skoncentrowane są na spełnianiu funkcji psychologicznych. W artykule zwracam uwagę na ten kontekst w odniesieniu do kognitywnych nauk o religii.
EN
Religious beliefs and religion are usually interpreted in terms of their social functionality and motivating social cooperation, as well as in terms of their alleged truthfulness. Here I suggest interpreting religious beliefs and religion with regard to their psychological function. I claim that their pro-social function is an accidental property, reducible to some mechanisms of tribal psychology, rather than a feature of religion itself. I emphasize that the epistemic function is not the main function of religious beliefs and religion. These beliefs are in some sense immune to critique due to their merely psychological function. Throughout my paper I refer to the cognitive science of religion.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.