Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kryzys walutowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
XX
Artykuł definiuje kryzys walutowy, omawia jego przyczyny, skutki oraz możliwości przewidywania i zapobiegania. Przedstawia tradycyjne i najnowsze poglądy na naturę przepływów finansowych.
|
|
nr nr 5-6
1-15
XX
Międzynarodowy Fundusz Walutowy, naczelna instytucja walutowa i stróż międzynarodowego ładu monetarnego w świecie, znalazł się od pewnego czasu w centrum gwałtownych dyskusji i stał się sam obiektem ostrej krytyki. Wyjaśnienie przyczyn tego zjawiska wymaga najpierw zwięzłego przedstawienia historyczno-doktrynalnego tła sprawy i ewolucji roli samego Funduszu we współczesnej, globalizującej się gospodarce światowej.(abstrakt oryginalny)
XX
W artykule autor wyjaśnił, czym jest zjawisko Carry Trade, opisał jego istotę, postarał się przywołać problemy dotyczące oszacowania jego skali oraz ryzyk z nim związanych. W dalszej części pracy rozważane są sprzeczności pomiędzy teorią niepokrytego parytetu siły nabywczej a faktem występowania Carry Trade, przywołany zostaje Międzynarodowy Efekt Fishera. W kolejnej części wskazana jest przyczyna ponadnormalnych stóp zwrotu - jest nią ryzyko załamania walutowego. Rozważane są również zagadnienia zmienności. W podsumowaniu autor zwrócił dodatkowo uwagę, że po okresie pokryzysowego luzowania polityki pieniężnej przyszedł korzystny okres dla stosujących strategię - niskie stopy procentowe w krajach rozwiniętych(abstrakt oryginalny)
EN
In the paper the author explains Carry Trade phenomenon and presents its essence. He also tries to show problems with estimating its scale and points out risks connected with Carry Trade. In the next part of this paper, contradictions between Carry Trade and uncovered interest parity are considered on the basis of International Fisher effect. In the third part the author indicates the cause of excessive rate of returns from strategy, which is usually appointed to currency crash risk. Volatility of exchange rates is also shown as part of explanation. In summary there are some remarks to current post crisis situation, when after global easing of monetary policy there is a positive environment for Carry Trade.(original abstract)
|
|
nr nr 6
44-52
XX
Podstawowym celem regulacji prawnodewizowych jest ochrona tzw. interesu dewizowego państwa. Po doświadczeniach minionego dziesięciolecia i serii kryzysów walutowych, które w tym czasie wystąpiły w różnych krajach na świecie, interes dewizowy państwa powinien być utożsamiany z ochroną tego państwa przed konsekwencjami narastania zjawisk, mogących skutkować kryzysem walutowym. Celem prawa dewizowego jest również wprowadzenie ograniczeń, które po wystąpieniu kryzysu walutowego administracyjnie ograniczą odpływ kapitału za granicę. Prawo dewizowe nie jest cudownym środkiem przeciwdziałającym kryzysom walutowym. W konkretnych jednak przypadkach prawidłowo skonstruowane przepisy mogą wspomóc inne działania o charakterze ekonomicznym, mające na celu walkę z kryzysem.
|
2001
|
nr nr 6
30-34
XX
Międzynarodowy kryzys zadłużenia w latach 80. wymusił w wielu krajach wysoko zadłużonych politykę polegania na własnych oszczędnościach. W Chile strategia ta została utrzymana w latach 90. Przypadek Chile pokazuje, że istotne jest zarządzanie przepływem kapitału. Chile uniknęło kryzysu finansowego między innymi dlatego, że - przy zdrowych fundamentach (zdrowy budżet, wysokie stopy krajowych oszczędności i inwestycji) - rząd prowadził zróżnicowaną politykę wobec napływu kapitału i zniechęcał do kumulacji krótkoterminowych długów. Bardzo liberalne przepisy o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych przyciągały bezpośrednie inwestycje zagraniczne w skali umożliwiającej niemal całkowite pokrycie deficytu obrotów bieżących. Ograniczanie napływu kapitału krótkoterminowego w Chile okazało się skuteczne i niełatwe do obejścia.
XX
Polska jako jeden z nielicznych krajów wśród rynków wschodzących nie przeżyła do tej pory kryzysu walutowego. Nie oznacza to jednak że kryzys taki nam nie grozi. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytania: Czym jest kryzys walutowy? Jak go definiujemy? Kiedy walutowa dewaluacja staje się kryzysem? Czy Polsce grozi kryzys walutowy?
XX
Omówiono specyficzny charakter perturbacji walutowych ostatnich lat, a także zjawisko globalizacji. Zwrócono uwagę na realne i monetarne uwarunkowania obecnej fali kryzysów oraz na mechanizm powstawania i rozprzestrzeniania się kryzysów.
XX
Scharakteryzowano przyczyny i prawidłowości kryzysu walutowego. Zwrócono uwagę na wpływ kryzysu walutowego na świecie na polską gospodarkę.
|
|
nr nr 4
465-485
XX
Celem opracowania jest przedstawienie nowego ujęcia zależności między kategoriami opisującymi gospodarkę otwartą, a zatem także stworzenie przyczynków do odpowiedzi na pytania o źródła kryzysów walutowych i znaczenie w tej mierze polityki gospodarczej, zwłaszcza polityki kursu walutowego.
10
Content available remote Strategie finansowania długu publicznego a ryzyko kryzysu walutowego
80%
XX
Do niedawna prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu finansowego wydawało się w Polsce niewielkie. Jednak kryzysy gospodarczy i obecny zadłużeniowy sprawiły, że niebezpieczeństwo kryzysu walutowego stało się ponownie realne. Celem opracowania jest analiza czynników ryzyka wystąpienia kryzysu walutowego związanych z przyjętą strategią finansowania długu publicznego.(abstrakt oryginalny)
EN
Currency crisis becomes a real danger after the economic crisis from the years 2007-2009 and the debt crisis in euro zone. Public debt is one of the main factors of economic crisis. The aim of the paper is the analysis of Polish public debt structure and its influence on the risk of currency crisis in Poland.(original abstract)
|
|
nr nr 3
42-48
XX
Celem tego artykułu jest rozważenie dwóch zagadnień, kluczowych dla wniosków z modeli drugiej generacji, przewidujących istnienie mnogich stanów równowagi i oczekiwań samospełniających się za pośrednictwem wzrostu stopy procentowej. Pierwsze zagadnienie można sformułować jako pytanie, czy strategie uczestników rynku (decyzje o podjęciu ataku) i odpowiadające im oczekiwania kursowe oraz stopy procentowe mogą nie być jednoznacznie określone, co jest koniecznym warunkiem wniosku o mnogich stanach równowagi. Drugie zagadnienie może być ujęte w postaci pytania o znaczenie oczekiwań i stopy procentowej dla korzyści z ataku – czy i jak zmiany oczekiwań kursowych odzwierciedlonych w poziomie stopy procentowej decydują o korzyści z ataku.
XX
Autor opisuje propozycję brytyjskiego biznesmena, lorda Simona Wolfsona, który zgłosił chęć przyznania dużej sumy pieniędzy temu, kto opracuje plan wyjścia państwa z Eurolandu bez uszczerbku. Przedstawia również możliwe konsekwencje zdecydowania się na odejście dla państwa lub gospodarki światowej.
XX
W artykule opisano zmiany w systemie finansowym Państwa Środka w ramach reformy, której zwieńczeniem ma być włączenie juana do puli walut światowych. Omówiono znaczenie kapitału chińskiego.
XX
Artykuł omawia przyczyn kryzysu walutowego w Brazylii w 1999 r. oraz mechanizmy decyzyjne w sytuacji kryzysu finansowego. Zwraca uwagę na szanse i perspektywy rozwiązania kryzysu brazylijskiego.
XX
Słaby dolar jako waluta rezerwowa reszty świata, oddziałuje na globalną gospodarkę. John Connnally, sekretarz skarbu w gabinecie prezydenta Nixona, zwykł mawiać „to nasza waluta, ale wasze zmartwienie”, kiedy Europejczycy piętnowali słabego dolara. Dzisiaj te słowa nabierają szczególnego znaczenia – dosłownego. Słaby dolar jako waluta rezerwowa reszty świata, oddziałuje na globalną gospodarkę. Chiny „okazują zaniepokojenie” słabym dolarem (w swoich rezerwach walutowych mają 1,34 bln dol.), eksport krajów strefy euro stracił już prawie całą rezerwę konkurencyjności na amerykańskim rynku, cena ropy bije rekordy, a szefowie amerykańskich banków i rynki finansowe na długo zapamiętają zeszłoroczne „hipoteczne” wakacje. Wszystko to oddziałuje na dolara i jego wartość – cena eurodolara zbliża się do psychologicznej bariery 1,50, zaś my od kilkunastu tygodni przywykliśmy do „zielonego” wartego niecałe 2,50 zł. (abstrakt oryginalny)
XX
M.Bussiere i Ch.Mulder zaproponowali prosty i skuteczny miernik podatności danego kraju na kryzys i związanej z nim skali deprecjacji waluty. Jak go mierzyć, i w jakim celu przedstawia niniejsza analiza.
XX
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy płynny reżim kursowy może chronić gospodarkę przed kryzysem walutowym i czy w warunkach kursu płynnego kryzys walutowy jest w ogóle możliwy. Na wstępie dokonano krótkiego przeglądu teorii na temat kryzysów walutowych oraz uściślono pojęcia dotyczące tego zjawiska. Następnie przeanalizowano ewolucję polityki kursowej na świecie w ostatnich latach.
XX
Duża liczba kryzysów walutowych z drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych w krajach wschodzących, zmuszała do postawienia pytania o ryzyko pojawienia się takiego kryzysu w Polsce. W artykule omówiono czynniki ryzyka oraz doświadczenia pierwszych dwóch lat stosowania zmiennego kursu złotego.(abstrakt oryginalny)
XX
Przedstawiono ocenę krótkoterminowego ryzyka wystąpienia kryzysu walutowego w Polsce. Wykorzystano zestaw dziesięciu indykatorów określających stabilność zewnętrzną polskiej gospodarki. Indykatory obejmują: rachunek obrotów bieżących, jego finansowanie, zadłużenie zagraniczne, inflację, realny efektywny kurs walutowy, perspektywy wzrostu gospodarczego, rezerwy dewizowe, restrykcyjność polityki pieniężnej i fiskalnej oraz jakość portfela kredytowego banków.
XX
W artykule omówiono przyczyny i następstwa kryzysu na Białorusi, związanego przede wszystkim z krachem białoruskiego rubla, który spowodował zapaść systemu bankowego.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.