Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kredyt frankowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom 4
|
nr nr 3
53-64
XX
Artykuł traktuje o problemie polskich kredytobiorców zaciągających kredyty walutowe w frankach szwajcarskich, których zobowiązanie wobec kredytodawców znacznie wzrosło na skutek silnej deprecjacji franka względem złotego polskiego. Autor w swojej pracy analizuje sytuację panującą na polskim rynku finansowym, rozważa problem odpowiedzialności banków za wzrost zadłużenia tzw. "frankowiczów", przedstawia wybrane orzecznictwo sądów polskich oraz ocenia działania legislacyjne, które mają pomóc kredytobiorcom kredytów walutowych dotkniętych problemem znacznego wzrostu kursu waluty obcej.(abstrakt oryginalny)
EN
Article shows the main problems of loans incurred in Suiss francs by polish debtors in period of time 2007-2015. Author sets out with the aim of analysing polish financial market and tries to answer a questions about banks' responsibility for increased debtors' commitments, presents judgments of courts of law and evaluates legislative actions, which are expected to help polish debtors. Author points at necessity of foreign currency loans risk reduction.(original abstract)
|
|
nr nr 10
70-72
XX
Jak wynika z analiz jedna trzecia badanych bankowców największej szansy dla polskiego sektora bankowego upatruje w rozwoju gospodarczym kraju. Na kolejnych miejscach znalazły się innowacyjne technologie i produkty oraz konsolidacja rynku bankowego. Z drugiej jednak strony blisko 1/3 innych badanych za największe zagrożenie dla polskiego systemu bankowego uznała wpływ polityki. Co symptomatyczne, więcej aniżeli co piąty z respondentów za swoiste zagrożenie uważa ustawę o pomocy dla osób mających kredyty we frankach szwajcarskich. (abstrakt autora)
|
2015
|
nr nr 7-8
62-64
XX
Wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie w sprawie wytoczonej Raiffeisen Bankowi przez Tomasza Sadlika (sygnatura akt I C 988/13) zasługuje na komentarz nie tylko z uwagi na osobę powoda - przywódcy roszczeniowego ruchu kredytobiorców frankowych. Wiele tez i treści, jakie w uzasadnieniu korzystnego dla banku werdyktu zawarł sąd, odnieść można do całej istoty sporu o walutowe kredyty hipoteczne. Jednakże status pozwanego nie pozwala na sklasyfikowanie sprawy jako sporu z konsumentem. (fragment tekstu)
XX
Leszek Cichy - zdobywca Mount Everest, wiceprezes Domu Inwestycyjnego BRE Banku i Banku Współpracy Europejskiej oraz dyrektor zarządzający bankowością inwestycyjną w Kredyt Banku, choć z bankowością rozstał się po 12 latach, zainteresowań górskich nie porzucił nigdy. Dał ciekawą wykładnię odnoszącą się do polskiego sektora finansowego i bankowego, na zasadzie podobieństw tego sektora i himalaizmu. I tu i tam istnieje bowiem potrzeba umiejętności kalkulowania ryzyka. Dokonał analizy kondycji polskiej bankowości, prognoz na przyszłość, nie uciekając od tematów trudnych, np. kredytów frankowych. (abstrakt autora)
|
|
nr nr 9
16-19
XX
W walce o poszkodowanych frankowiczów mamy aktualnie trzy strony: kredytobiorców, banki oraz polityków. Gdzieś w tle jest jeszcze budżet państwa, jednakże nie ulega wątpliwości, iż z trzech tych, nierzadko skonfliktowanych stron zwycięzcami będą politycy. Nowelizacja ustawy o przewalutowaniu kredytów hipotecznych w obcych walutach, w tym i frankowych, nikogo nie dziwi. Zaskoczeniem natomiast dla środowisk bankowych jest to, iż 90% kosztów tej operacji miałyby pokrywać banki. W pierwotnej wersji koszty planowano dzielić po połowie pomiędzy banki i klientów. (abstrakt autora)
|
|
nr nr 9
14-15
XX
Parlamentarne rozstrzygnięcie w sprawie projektu Ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych wprowadza mechanizmy tyleż niekorzystne dla sektora finansowego, co po prostu wątpliwe z prawnego punktu widzenia. Symptomatyczne, iż precedensem przy tym nie jest nawet sama ingerencja ustawodawcy w treść wcześniej zawartych stosunków prawnych, gdyż chodzi raczej o skalę tej ingerencji i jej konsekwencje. (abstrakt autora)
|
|
nr nr 9
10-13
XX
Ustawa o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej, przegłosowana 5 sierpnia 2015 r. w Sejmie, wywołuje wciąż skrajne emocje. Banki bowiem stały się dla wielu przysłowiowym "chłopcem do bicia", co zbiega się zresztą z zapotrzebowaniem polityków na tego typu zagadnienia w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Zagraniczne spółki - matki polskich banków uważają ustawę za jawne naruszenie praw mających na celu ochronę inwestycji zagranicznych w Polsce. Zdaniem szefa ZBP ustawa powinna być doprecyzowana według innych kryteriów. (abstrakt autora)
|
2015
|
nr nr 7-8
114-116
XX
Jaki rodzaj strategii powinny przyjąć banki w obliczu roszczeń kredytobiorców walutowych i w jaki sposób szukać perspektywicznych rozwiązań dylematów w sprawie zaciągniętych już zobowiązań - kwestie te poruszano podczas sesji tegorocznego Kongresu Prawa Bankowego i Informacji. I choć tytuł panelu ewidentnie nawiązywał do kredytów frankowych, wiele poruszonych w nim wątków miało zastosowanie do znacznie szerszych aspektów działalności bankowej. (abstrakt autora)
|
|
nr nr 9
40-43
XX
Sytuacja na rynku kredytów jest dość stabilna i nie ma bynajmniej powodów do niepokoju. Takie są wnioski wynikające z analiz pierwszego półrocza roku 2015, przeprowadzone przez BIK. Kilkuprocentowy wzrost wartości kredytów konsumpcyjnych i jednoprocentowy spadek wartości kredytów mieszkaniowych potwierdziły przewidywania i prognozy publikowane przez analityków rynkowych pod koniec 2014 r. (abstrakt autora)
|
|
nr nr 10
12-18
XX
Problematyka, jak zbudować silną Europę oraz dokonać wyboru najlepszych strategii dla przyszłości - to główne tematy Forum Ekonomicznego "Krynica 2015". Politycy, ekonomiści, przedstawiciele świata nauki i biznesu starali się wskazać cele i kierunki rozwoju, przed którymi staje stary kontynent w obliczu zagrożeń wewnętrznych i braku stabilności polityczno-gospodarczej wewnątrz UE. Podstawowym priorytetem dla banków w Polsce pozostaje niezmiennie zagwarantowanie klientom bezpieczeństwa ich środków. Dlatego bez względu na inne wyzwania stojące przed branżą, sektor konsekwentnie zwiększa środki przeznaczone na rzecz BFG. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.