Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2005
|
tom nr 9
56-56
PL
Po aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), zatwierdzonej w czerwcu br. przez Radę Ministrów, liczba aglomeracji, które wymagają wyposażenia w oczyszczalnie oraz zbiorcze systemy kanalizacyjne, wzrosła z 1378 do 1577.
|
2005
|
tom nr 1
54-54
PL
Dyrektywa 91/271/EWG dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych zobowiązuje państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. do wyposażenia w określonych terminach aglomeracji o równoważnej liczbie mieszkańców większej od 2 tys. w systemy kanalizacyjne dla ścieków komunalnych i zapewnienia biologicznego ich oczyszczania w takim stopniu, aby spełniały określone w dyrektywie wymagania dotyczące zawartości w nich substancji łatwo rozkładalnych biologicznie.
|
2012
|
tom nr 3
56-57
PL
Zgodnie z danymi statystycznymi, problemami związanymi z realizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych najmniej zainteresowane było województwo łódzkie. Tam bowiem wyznaczono stosunkowo najmniej aglomeracji, a do tego w przypadku wielu z nich zrobiono to niewłaściwie. Żeby było ciekawiej, można znaleźć kilka gminnych przetargów, gdzie dotrzymanie zasad norm zharmonizowanych dotyczących oczyszczalni ścieków było z rozmysłem omijane bądź wymogi techniczne były przeinaczane.
4
Content available remote Fundusz Spójności a Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych
51%
|
2010
|
tom nr 6
30-36
PL
Polska w trakcie negocjacji członkostwa w Unii Europejskiej (UE), co zostało potwierdzone w Traktacie Akcesyjnym, zobowiązała się wdrożyć wspólnotowe przepisy prawne w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych, określone w dyrektywie 91/271/EWG (Dyrektywa Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych) w terminie do 31 grudnia 2015 r. Tzw. dyrektywa ściekowa w art. 3 zobowiązuje państwa członkowskie UE do wyposażenia w określonych terminach wszystkich aglomeracji o równoważnej liczbie mieszkańców (RLM) większej od 2000 w systemy kanalizacyjne dla ścieków komunalnych i do zapewnienia biologicznego oczyszczania ścieków przed odprowadzeniem ich do wód (odbiorników). Natomiast na obszarach uznanych za wrażliwe, zgodnie z wymaganiami dyrektywy ściekowej, należy zastosować bardziej intensywne oczyszczanie przynajmniej ścieków pochodzących z aglomeracji o równoważnej liczbie mieszkańców powyżej 10 000, tj. oczyszczania biologicznego z pogłębionym usuwaniem azotu i fosforu. Alternatywnie, dyrektywa ściekowa dopuszcza możliwość odstąpienia od wymogu bardziej intensywnego oczyszczania ścieków w wypadku konkretnych oczyszczalni w zlewni wody podatnej na eutrofizację, gdy procentowa redukcja całkowitego ładunku dopływającego do wszystkich oczyszczalni ścieków komunalnych na obszarze danej zlewni wynosi przynajmniej 75% dla fosforu i azotu. Najważniejszym krajowym aktem prawnym, do których bezpośrednio lub pośrednio przetransponowano wymogi dyrektywy 91/271/EWG w zakresie oczyszczania ścieków, jest ustawa z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne (Dz.U. 2001, nr 115, poz.1229 z późn. zm.).
EN
In the course of the negotiations regarding our membership in the EU, Poland has made a commitment to implement EC legal regulations on drainage and treatment of municipal wastewater by December 31, 2015. The Author of this article presents details of the National Municipal Wastewater Treatment Plan as well as the Cohesion Fund. On several occasions, completion of the NMWTP requires performing more than one undertaking financed with domestic and foreign sources within a single metropolitan area. The metropolitan area needs to be updated and adjusted to the actual state of affairs, while observing the obligatory principle, which requires collective drainage systems and wastewater treatment plants to be erected to be economically justified.
|
2006
|
tom nr 11
78-79
PL
112 nowych obiektów, 78 modernizacji, 25 działań polegających na rozbudowie i 108 modernizacji prowadzonych łącznie z rozbudową oczyszczalni ścieków - to wyniki przedstawione w sprawozdaniu z wykonania Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) w latach 2003-2005.
|
2010
|
tom Nr 4 (49)
78-80
PL
Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) stanowi instrument programowy w zakresie budowy, rozbudowy i modernizacji systemów kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków komunalnych w Polsce.
|
2006
|
tom nr 4
48-49
PL
W Polsce wiele miejscowości jest budowanych w sposób uniemożliwiający właściwe nasycenie ich sieciami teletechnicznymi. Chodzi o zabudowę liniową, a dla terenów "nowobogackich" - mocno rozproszoną. Kraje zachodnie dawno doszły do wniosku, że konieczna jest skoncentrowana zabudowa. Bo po co wydawać środki na nadmiernie rozbudowaną infrastrukturę? W przeciwieństwie do nich my możemy - jesteśmy bogaci.
9
Content available remote Kolejne ważne projekty wod-kan zakończone
32%
|
2010
|
tom nr 6
26-28
PL
Nieprzypadkowo w tym wydaniu "Inżynierii Bezwykopowej" sporo miejsca poświęciliśmy przypomnieniu i uporządkowaniu spraw związanych z realizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Zakończenie jednego z ważnych etapów jego realizacji przypada właśnie na koniec bieżącego roku, a w związku z tym chcemy zwrócić uwagę na to, co już i w jakim stopniu zostało w tym zakresie wykonane. Po szczegóły odsyłam Państwa do artykułu pt. "Fundusz Spójności a Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych", opracowanego przez Bartłomieja Kirstena, reprezentującego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz do wywiadu z Antonim Tokarczukiem - dyrektorem Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Niestety, jak okaże się po lekturze, wiele danych jest niedostępnych, nieusystematyzowanych, brakuje podstaw do tego, by solidnie i rzeczowo podsumować zakres zrealizowanych prac. Nie to jednak jest tematem niniejszego tekstu, a przedstawienie kilku dużych projektów, których realizacja zakończyła się w listopadzie. W poprzednim numerze naszego czasopisma można było przeczytać o szczegółach wielkich projektów wodno-kanalizacyjnych zakończonych w październiku w Krakowie i Tychach. Tym razem przypomnimy, co zostało zrobione w Gdyni, Rudzie Śląskiej oraz zakresie I etapu Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji.
EN
In the latest issue of "Inżynieria Bezwykopowa", a lot of space has been devoted to reminding about and settling issues related to completion of the National Municipal Wastewater Treatment Plan. One of the vital stages of the project should be completed in the late 2010. In the previous issue of our magazine, we wrote about the details of major plumbing projects completed in October in Kraków and Tychy. This time, we remind our readers of what has been done in Gdynia and Ruda Śląska as well as the scope of the 1st stage of the Karkonosze Water Main and Drainage System.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.