Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konwencja berneńska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
XX
Ekologia obok rolnictwa należy do najtrudniejszych zagadnień, które czekają na nas za stołem rokowań z Unią Europejską. Bez poprawy stanu środowiska naturalnego Bruksela nie zgodzi się na przyjęcie Polski do grona krajów UE. W latach 1994-96 Polska podpisała już szereg konwencji ułatwiających "przygotowanie przedpola" dla działań mających na celu poprawę sytuacji w dziedzinie ekologii, m.in. Konwencję Berneńską.
XX
Przedmiotem artykułu jest przyjęcie przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski projektu dyrektywy o prawnej ochronie baz danych, skierowanej do 15 państw członkowskich Unii Europejskiej. Omówiono przedmiot i zakres dyrektywy, cel i okres ochrony baz danych, prawa właściciela baz danych, prawa i obowiązki użytkowników baz danych, kary i odszkodowania za naruszenie prawa a także prawodawstwo towarzyszące.
XX
W artykule poddano szczegółowej analizie przesłankę oryginalności, jaką musi spełniać utwór (dzieło) by korzystać z ochrony prawa autorskiego. Utwór stanowi bowiem przedmiot prawa autorskiego i zgodnie z ideą harmonizacji powinien być jednakowo definiowany przez prawo krajów członkowskich UE. Niestety z uwagi na niewystarczające ujednolicenie wciąż pojawia się wiele rozbieżności w tym zakresie. Używana terminologia nie jest jednolita, co staje się przyczyną różnych interpretacji. Oryginalność bywa utożsamiana z nowością, indywidualnością lub też z twórczością. Jest to zależne od koncepcji przyjętej przez dane państwo, sposobu regulacji oraz orzecznictwa. Dlatego też analiza została przeprowadzona w oparciu o system prawny Unii Europejskiej, prawo polskie (optujące za teorią subiektywną) oraz hiszpańskie (faworyzujące teorię obiektywną). (abstrakt oryginalny)
EN
The article has been subjected to a detailed analysis of the condition of originality that a work of art has to fulfill in order to be under protection of copyright. The work is the subject of copyright and, according to the idea of harmonization, it should be equally defined by the law of EU member states. Unfortunately, due to insufficient unification, there are still many discrepancies in this area. The used terminology is not uniform, what causes various interpretations. Originality can be identified with novelty, individuality or with creativity. It depends on the concept adopted by a given state, the method of regulation and jurisprudence. Therefore, the analysis was carried out on the base of the legal system of the European Union, Polish law (opting for subjective theory) and Spanish law (favoring objective theory). (original abstract)
XX
Pierwszy w Europie system prawny, normujący jednolicie międzynarodowe kolejowe przewozy towarów podpisano w roku 1890 w Bernie. Od tego czasu podpisano szereg konwencji w tym zakresie, sygnatariuszem niektórych z nich stała się też Polska. Jedną z omawianych konwencji jest Convention relative aux transports internationaux ferroviaires COTIF/CIM, podpisana w maju 1980 r. przez 39 państw Europy, Bliskiego Wschodu oraz północnej Afryki.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.