Synteza wyników badań nad wydatkami i stanem posiadania dóbr trwałych wykazuje znaczne i pogłębiające się opóźnienie gospodarstw polskich w stosunku do państw Europy Zachodniej. Opóźnienie to w wyraźnie zaniżonych szacunkach wynosi od 10 do 15 lat. Pogłębia się również rozwarstwienie stanu posiadania między grupami społeczno-ekonomicznymi gospodarstw, a także wśród owych grup. Wyniki badań wskazują na rosnące w latach osiemdziesiątych znaczenie czynnika dochodów, który wyraźnie kształtował wydatki na dobra trwałe. Rosnące znaczenie tego czynnika obserwuje się również /o czym już wspomniano/ w analizach spożycia innych artykułów. (fragment tekstu)
Analiza poziomu i struktury spożycia artykułów powszechnego użytku w poszczególnych typach gospodarstw domowych obejmuje skalę i kierunki zmian w konsumpcji oraz jej przemiany. Podstawowym źródłem informacji były wyniki badań budżetów gospodarstw domowych z lat 1976- 1987, ale część danych z lat 1977 i 1978 uzyskano w wyniku przeliczeń bądź szacunków z materiałów źródłowych pochodzących z Departamentu Badań Społecznych GUS. Analizie poddano tkaniny /bawełniane i bawełnopodobne, wełniane i wełnopodobne, lniane i konopne oraz jedwabne i jedwabnopodobne/, obuwie /skórzane, tekstylne, z tworzyw sztucznych, gumowe i gumowo-tekstylne/ oraz środki piorące i myjące. Konsumpcję tych artykułów rozpatrywano pod kątem wielkości wydatków i spożycia w jednostkach naturalnych oraz struktury wewnętrznej wydatków według grup społeczno-ekonomicznych. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano w skrótowej formie wyniki statystyczno-matematycznego modelowania wydatków na wybrane konsumpcyjne artykuły nie żywnościowe w gospodarstwach domowych w Polsce w latach 1975-1987. Jako reprezentanty tych dóbr wybrano: tkaniny, obuwie oraz środki myjące i piorące. Przy wyborze tym kierowano się pilnością potrzeb zaspokajanych przez te dobra oraz faktem, że nie zostały one objęte analizą w ramach grupy tematycznej. Wspólną cechą poddanych badaniu dóbr jest to, że zaliczane są do grupy dóbr powszechnego użytkowania, zaspokajają więc potrzeby podstawowe, a ich zakupy mają W większości charakter ciągły. Podstawę źródłową prowadzonych dociekań stanowił materiał empiryczny pochodzący z budżetów domowych, które, jak wiadomo, są głównym źródłem informacji o spożyciu /i nie tylko/ w przekroju mikro, tj. w przekroju gospodarstw domowych. Publikowane przez GUS, a więc powszechnie dostępne wyniki badań budżetów rodzinnych są danymi zawierającymi przeciętne Wartości badanych cech dla określonych grup gospodarstw dobowych i mają charakter danych przekrojowych. Prezentowane w pracy badania empiryczne przeprowadzone zostały na podstawie przekrojowych danych zagregowanych, przy czym agregacji dokonano według dwóch kryteriów jednocześnie: dochodu oraz przynależności do grupy społeczno-zawodowej. Dzięki takiemu podejściu do zagadnienia zwiększono znacznie liczbę obserwacji w próbie , co z kolei daje możliwość otrzymania bardziej poprawnych oszacowań regresyjnych modeli wydatków na wyróżnione grupy dóbr. (fragment tekstu)
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.