Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konkurencja efektywna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
nr nr 125
247-255
XX
Niniejszy artykuł omawia rodzaje przewagi konkurencyjnej w kontekście ich źródeł i logiki, stanowi przyczynek do lepszego zrozumienia stosowanych przez firmy strategii konkurencji. Pod pojęciem przewagi konkurencyjnej rozumie się w niniejszym artykule relatywnie lepszą pozycję danej firmy w stosunku do konkurentów na danym obszarze geograficznym lub w danej branży, będącej efektem obranej strategii konkurencji przedsiębiorstwa. Pojęcie natomiast logiki przewagi konkurencyjnej odnosi się w niniejszej pracy do strategicznego sposobu budowania przewagi i osiągania dzięki danej przewadze jak najlepszego efektu na konkurencyjnym rynku. W artykule zostaną przedstawione trzy główne podziały rodzajów przewagi konkurencyjnej, z ich szczegółowym omówieniem, zaczynając od podziału porterowskiego, przez podział zaproponowany przez K. Obłója, a kończąc na podziale zaproponowanym przez M. Stankiewicza. (fragment tekstu)
EN
This paper is discussing different types of competitive advantages. It is concentrating on the sources of those advantages and its logic in the market game of enterprises. It helps to understand better the strategic approaches applied by firms. The discussion about competitive advantages is not only handling the classic advantages defined by Porter but is also pointing at more modern approach which is also bucked up with some examples. (original abstract)
|
|
nr nr 804
202-209
XX
W artykule zdefiniowano i omówiono pojęcie konkurencji rynkowej. Przedstawiono istotę i sens wolności ekonomicznej, która jest podstawowym warunkiem funkcjonowania konkurencji rynkowej, a rozumianej jako wolność wyrażania i realizacji własnych aspiracji, pragnień i celów przez przedsiębiorców, właścicieli, pracowników i konsumentów.
EN
One of the basic conditions to perform a market competition is an economic freedom. Author has presented some problems about an economic freedom, monopolization processes and relationships between economic freedom and economic effectiveness. (original abstract)
XX
Konkurencja i marketing funkcjonują jako dwie wspierające się nawzajem formy regulowania rynku oraz porządkowania całokształtu życia gospodarczego. Omówiono podstawowe kategorie rynkowe, strukturę rynku i jego funkcjonowanie, procesy negocjacyjne i konkurencyjne, formy konkurencji takie jak monopol, polipol, oligopol, intensywność konkurencji.
|
|
nr nr 760
276-292
XX
W artykule przedstawiono teoretyczne koncepcje konkurencji doskonałej, niedoskonałej, efektywnej, oligopolistycznej, monopolistycznej. Omówiono zależności między strukturą rynku a intensywnością konkurencji w badaniach szkół: harwardzkiej, chicagowskiej, freiburskiej. Zwrócono uwagę na liberalizację polityki konkurencji i działalności antymonopolowej w latach osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych (wpływ szkoły chicagowskiej) oraz w Europie Zachodniej.
XX
Opisany w artykule przypadek według intencji autora powstał niejako ku przestrodze niektórych producentów. Jedna z sieci handlowych zdecydowała się bowiem na wycofanie ze sprzedaży doskonałych, markowych wyrobów piwnych wskutek wyczerpania się możliwości negocjacyjnych i kompromisowego porozumienia. Tym samym w to miejsce weszły inne marki, które mając skuteczną strategię zarządzania cenami, zajęły miejsce owego znanego producenta złotego trunku. Świadczy to o tym, iż nawet renomowane firmy stale uważać muszą na swój wizerunek aby nie ustąpić miejsca konkurencji. (abstrakt autora)
|
1993
|
nr nr 380
152
XX
W rozprawie przedstawiono próbę zdefiniowania efektywności konkurencji, uporządkowano kierunki badawcze w teorii organizacji rynku i organizacji gospodarczej, przedstawiono istotę utożsamiania dominacji na rynku z ograniczeniem efektywnej konkurencji. Wychodząc z nowych teorii autor próbuje określić granice efektywnego przedsiębiorstwa, a także zintegrować tradycyjne ilościowe podejście do dominacji na rynku, z podejściem jakościowym. Podejmuje też próbę kwantyfikacji wymiarów ilościowych i jakościowych dominacji, a także przedstawia wielokryterialny model dopuszczalności dominacji na rynku i model efektywności powstrzymywania potencjalnej konkurencji. W zakończeniu autor przedstawił implikacje prowadzonych w rozprawie analiz teoretycznych oraz wcześniej prowadzonych badań nad koncentracją przemysłu polskiego i barierami wejścia na rynki produktów przemysłowych dla programu rozwoju konkurencji w gospodarce polskiej.
|
|
nr nr 4
140
XX
Tematem czwartej sesji Rady Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów była gospodarka energetyczna i monopole energetyczne funkcjonujące w Polsce. Rada zleciła opracowanie trzech niezależnych ekspertyz, które były także przedmiotem dyskusji. Zaprezentowano także opinię Ministra Przemysłu i Handlu, Prezesa Urzędu Antymonopolowego. W Aneksie nr 1 przedstawiono także syntetyczne fragmenty ekspertyzy opracowanej przez Komitet Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.