Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 141

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kolej na rynku transportowym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
XX
4 marca 1997 r. Adtrans oficjalnie ogłosił przejęcie Państwowej Fabryki Wagonów Pafawag we Wrocławiu. Nowa firma będzie nosić nazwę Adtranz Pafawag i chce przywrócić firmie pozycję głównego dostawcy nowoczesnego taboru kolejowego dla PKP i na eksport.
XX
Scharakteryzowano i opisano przekształcenia słowackich linii kolejowych - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) oraz Železničná spoločnosť , a.s. (ZSSK).
XX
Przedstawiono historię rozwoju transportu kolejowego w Europie. Szczególne miejsce poświęcono systemom szybkich kolei.
EN
The article presents a history concerning development of European railway transport. A special attention was put on high-speed rail systems. (AŁ)
XX
Omówienie zakresu i metod prywatyzacji kolei w krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki. Przekształcenia własnościowe tego największego przewoźnika transportowego powoduje niemal na całym świecie trwałe zmiany na rynku komunikacyjnym, zwiększając efektywność i opłacalność kolei.
XX
Artykuł ma na celu omówienie systemu informatycznego transportu kolejowego. Informatyka umożliwia integrację wszystkich procesów zachodzących na sieci PKP w trzech podstawowych aspektach: środków technicznych i urządzeń, eksploatacyjno-produkcyjnym i struktury organizacyjno-prawnej. System informatyczny SKPZ na sieci PKP w Polsce znajduje się dopiero w fazie realizacji.
EN
The article takes up the subject of the influence of informatics on managing rail transportation. A harmonious cooperation between the railway production organization and a system of controlling production processes and the introduction of information systems to management is necessary. Informatics enables an integration of rail transportation system in its three main aspects: technical, operating and productive, as well as organizational and legal. The information system of rail transport should contribute to a change in railway management regarding operational speed, decision optimizing and prime costs reduction. (original abstract)
9
75%
XX
Współczesny rynek transportowy polega nie tylko na faktycznym przewozie towarów ale także na szybkiej i precyzyjnej informacji dotyczącej transportu, np. natychmiastowa wiadomość o przybyciu ładunku na wymieniony punkt może mieć duże znaczenie ze względu na warunki płatnicze. Służy temu nowy, międzynarodowy system usług informatycznych East-West Information Service (EWIS).
XX
Włączenie kolei polskich w europejski system transportu kolejowego w warunkach otwartej konkurencji w zjednoczonej Europie, poprzez wyrównanie technicznych standardów i handlowej atrakcyjności prezentowanej oferty będzie procesem skomplikowanym i obarczonym znacznym stopniem ryzyka. Jednakże zaniechanie lub opóźnienie tego procesu oznaczać może rychłą eliminację PKP z grona liczących się przewoźników europejskich.
XX
Omówienie poselskiego projektu ustawy o restrukturyzacji PKP, procesu polegającego na przekształceniach struktury organizacyjnej, ekonomicznej i finansowej dokonywanych w taki sposób aby kolej stała się atrakcyjnym i równorzędnym przewoźnikiem na rynku transportowym kraju, w pełni dostosowanym do wymagań gospodarki rynkowej.
XX
Autor przedstawia problem przekształceń infrastruktury gospodarczej w Polsce. Opisuje konflikt interesów pomiędzy władzą publiczną a przedsiębiorstwami zmonopolizowanymi, co powoduje obawę przy wdrażaniu zdecydowanych zmian w sektorach infrastruktury gospodarczej. Omówiono restrukturyzację polskiej energetyki jaką podjęto na początku lat 90tych oraz próbę uporządkowania zmian zachodzących w sektorze elektroenergetycznym w 2006 roku. Zanalizowano również koncept restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych.
XX
W styczniu 2005 r. w Berlinie miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie dla europejskich kolei. Odbyła się bowiem konferencja EuroRail 2005 z udziałem głównych decydentów europejskiego rynku kolejowego. Otwarta formuła dyskusji przyciągnęła wielu czołowych przedstawicieli poszczególnych zarządów kolejowych, w tym także z Polski. Debata objęła wszystkie aktualne wątki funkcjonowania transportu kolejowego w nowej rzeczywistości unijnej.
XX
W artykule przedstawiono proces i efekty restrukturyzacji kolei szwajcarskich (SBB). Jakość usług oferowanych przez SBB należy obecnie do najlepszych na świecie, popularność zaś podróży tymi kolejami jest największa w Europie. Celem polityki transportowej Szwajcarii jest obniżanie poziomu zanieczyszczenia i degradacji środowiska przez koordynację zdolności przewozowej poszczególnych gałęzi transportu.
XX
Zapoczątkowana w 1989 r. w Polsce transformacja systemowa dokonuje się m.in. przez przekazanie części uprawnień rządu lokalnym samorządom. Dotyczy to także Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) w Trójmieście, która ma szansę stać się kluczowym elementem zintegrowanego systemu transportowego w gdańskiej konurbacji.
XX
Restrukturyzacja PKP, która budzi także silne kontrowersje w środowisku pracowników kolei i u jej klientów wyłania kolejne problemy, których pokonanie nastręcza wiele trudności. Według autora kolej nie wkłada dostatecznego wysiłku, aby sprostać wymogom konkurencji, to zaś co zostało ulepszone w ofercie rynkowej PKP jest często później marnowane.
XX
Przekształcenia przedsiębiorstw kolejowych mają na celu zapewnienie kolei trwałego udziału na rynku przewozowym. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy kolej oferować będzie usługi zgodne z preferencjami klientów i konkurencyjne wobec innych przewoźników. Wobec ekspansji motoryzacji i związanymi z nią zagrożeniami ekologicznymi właściwą alternatywą mogą stać się przewozy pasażerskie oferowane przez kolej.
XX
13 maja br. w gmachu sejmu RP odbyło się seminarium poświęcone problemom transportu kolejowego, stanowiące próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, jaka jest przyszłość kolei w Polsce wobec współczesnych wyzwań, tj. spadku przewozów, potrzeby restrukturyzacji i groźby załamania finansowego przedsiębiorstwa PKP.
XX
Uchwalona w 1993 r. w Wielkiej Brytanii ustawa o kolejach dała podstawy i wytyczyła kierunki prywatyzacji kolei brytyjskich (British Railways-BR). W pierwszym etapie reformy koleje brytyjskie podzielono na prawie sto samodzielnych przedsiębiorstw. Około 11 tys. lokomotyw, zespołów trakcyjnych i wagonów stało się własnością trzech przedsiębiorstw. Udostępniają one tabor operatorom przewozów pasażerskich na zasadzie leasingu. Zaawansowany jest także proces franchisingu dziewięciu operatorów przewozów pasażerskich. Wielka Brytania, pomimo wielu głosów sprzeciwu w parlamencie uważana jest w Europie za pioniera prywatyzacji w kolejnictwie. Proces prywatyzacji kolei niesie bowiem ze sobą sporą dozę ryzyka.
XX
W artykule przedstawiono obraz funkcjonowania Grupy PKP, jej zdolności do pokrywania bieżących kosztów, ukazano też możliwości regulowania bieżących zobowiązań. Zobrazowano również zakres realizacji przez firmę inwestycji odtworzeniowych i rozwojowych. Podstawowa część rozważań dotyczy sytuacji finansowej PKP SA i jej poszczególnych spółek (PR, IC, Cargo, WKD, SKM, PLK, itd.), analizy kosztów oraz perspektyw rozwojowych.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.