Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Klub Polski (Polish Club)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Artykuł dotyczy pochodzącego z końca 1842 roku listu Juliusza Słowackiego do Leonarda Niedźwieckiego. Choć wiadomo, że rękopis ów został udostępniony na aukcji, nie wiemy nic o jego nabywcy ani dalszych losach. Dotąd opublikowano trzy listy poety do przyjaciela, powstałe w roku 1841, a związane z wyprawą Słowackiego do Frankfurtu nad Menem i z drukiem „Beniowskiego”. Odnaleziony list jest świadectwem rozliczeń poety z Klubem Polskim po rezygnacji z funkcji dyrektora finansowego. Towarzyszył on przesyłce zawierającej akcje należące do Klubu, odnalezione poniewczasie, a zwracane przez nadawcę – jako byłego kasjera – za pośrednictwem Niedźwieckiego. Stanowi kolejny dowód zaangażowania Słowackiego w sprawy finansowe, które nie pozostawało w konflikcie z jego twórczością poetycką jako wieszcza romantycznego.
EN
The article refers to Juliusz Słowacki’s letter to Leonard Niedźwiecki dated the end of 1842. Although it was put up for auction, nothing is known about its purchaser and subsequent fate. To this day Słowacki’s three 1841 letters to his friend have been published, all of which relate to the poet’s journey to Frankfurt am Main, and to the printing of “Beniowski”. The letter in question is a testimony of Słowacki’s clearance with Klub Polski (Polish Club) when he resigned from the post of financial director. It accompanied a parcel with the Club’s shares found too late and given back by their sender—a former cashier—by the agency of Niedźwiecki. Additionally, it serves as yet another proof to provide for Słowacki’s involvement into financial matters that caused no conflict with his poetic creativity as a Romantic poet-prophet.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.