O jakości mówi się i pisze coraz więcej. Bardzo dobrze, że tak jest. Świadczy to o rosnącym w naszym społeczeństwie zrozumieniu dla tego ogromnie ważnego problemu o znaczeniu społeczno-gospodarczym. Rozwija się wiedza o jakości. Są specjalistyczne czasopisma. Ukazują się specjalistyczne książki. Odbywają się konferencje naukowe o randze międzynarodowej. Rośnie znaczenie jakości w praktyce gospodarczej: TQM, normy ISO, systemy zarządzania, certyfikacje przedsiębiorstw - to przewijające się tematy. A o ty, co w aspekcie jakości dzieje się w nas i w wokół nas milczymy. Wyłania się pytanie: dlaczego? Czyżby te sprawy były aż tak oczywiste, że nie warto się nimi zajmować? - Może ktoś powiedzieć: To natura rzeczy, że tak się dzieje - to są sprawy naturalne! Przemiany jakościowe nieustannie zachodzą w nas i w otaczającym nas środowisku. Zbyt mało uwagi im poświęcamy - spróbujmy więc naprawić to poważne uchybienie. (fragment tekstu)
W artykule autorka zamieściła wyniki własnych badań, których celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czym dla przedsiębiorstw są posiadane przez nie certyfikaty ISO. Badaniem objętych zostało 100 celowo dobranych przedsiębiorstw z ogólnej grupy 823 przedsiębiorstw, które posiadały certyfikat ISO (stan na marzec 1999). Przedsiębiorstwa zostały dobrane pod względem położenia geograficznego, jak również wielkości zatrudnienia, tak aby stanowiły reprezentatywną próbę dla przedsiębiorstw w ogóle. Określając cel uzyskania certyfikatu, zwrócono również uwagę przekrojowo na firmy certyfikujące badaną grupę przedsiębiorstw, firmy doradcze zewnętrzne podczas wdrażania certyfikatu ISO, czas trwania procesu i koszt wdrażania norm ISO w przedsiębiorstwach, oraz problemy opóźniające ich wdrożenie.
6
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Współpraca nauki z praktyką jest faktem. W Polsce jej rezultaty i przebieg nie są zadawalające. W Europie prowadzone są badania na temat aktualnego po-ziomu współpracy między uczelniami wyższymi a środowiskiem pracodawców. Raport (2013) przygotowany przez trzy instytucje: Science to Business Marke-ting Research Centre, Apprimo oraz University Industry Innovation Network - których działalność koncentruje się na styku świata nauki i biznesu opraco-wany pod auspicjami Komisji Europejskiej nie jest dla Polski optymistyczny. Z badań wynika, że na 14 przebadanych krajów Polska najbardziej różni się od Europy w odniesieniu do współpracy w zakresie badań naukowych (średnia europejska jest wyższa o 30%) oraz komercjalizacji efektów badań (średnia europejska wyższa o 35%). Jednocześnie z opinii badanych wynika, że bariery dla takiej współpracy są w Polsce we wszystkich porównywanych obszarach nieznacznie wyższe niż wynosi średnia, a zdecydowanie większe różnice wy-stępują w ocenie czynników sprzyjających współpracy - w tym obszarze polscy ankietowani byli o 15-30% mniejszymi entuzjastami niż ich koledzy z pozosta-łych krajów.(fragment tekstu)
EN
This article aims to identify key areas for cooperation between science and practice from the perspective of the entity that carries out this process and to determine their characteristics related to success. As a re-sult of research conducted in 2013 (about 60 interviews and participative observation of the author) identified that a group of success factors asso-ciated with the process / structure of cooperation between science and practice in internal structures applicable to work on a project. In the case of outdoor units while success factors relate more to the procedures found in institutions and indicate sensitive areas requiring attention. Added value is the comprehensive approach of the studied phenomenon which will al-low in the future to expand research and use in future revisions of the pro-cess approach.(original abstract)
7
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Celem była prezentacja analizy polskich doświadczeń i wyników badań, będących efektem prac autorów w ramach europejskiego projektu European Educational Framework for Quality Management (EFQM) oraz przedmiotowo związanych prac własnych prowadzonych zarówno wcześniej, jak i równolegle z projektem dotyczących uświadomionych potrzeb i barier edukacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie zarządzania jakością, w tym postrzegania sylwetki eksperta zarządzania jakością przez doświadczonych praktyków tej dziedziny.
EN
The paper presents experiences and outcomes of research resulting from the authors' works in the scope of European project EEFQUALITY MANAGEMENT as well as their own works connected with the subject - conducted both before and in parallel with the project - concerningsmall and medium enterprises' conscious educational needs and barriers in the field of quality management including quality management expert's profile perception by experienced practitioners in this filed. Results obtained in Poland, together with results obtained in Ireland, Spain, Sweden and Greece, will be used in the process of establishing European standard of a quality Manager's education in the non-stationary studies system, taking into account Lean and Six Sigma concepts. (original abstract)
System zapewnienia jakości w UE jest rozbudowany i praktycznie zapewnia zachowanie jakości i bezpieczeństwa zarówno każdego produktu i usługi, jak też powtarzalności parametrów procesu ich wytwarzania. Część elementów tego systemu jest obligatoryjna, inne wprowadzane są na zasadzie dobrowolności. Trzeba jednak pamiętać, że silna konkurencja rynkowa w praktyce wymusza ich wprowadzanie.
Modele systemów jakości w normach ISO serii 9000 mają niekwestionowane uznanie i ogromną popularność na całym świecie. Do tej pory wdrożono i certyfikowano takie modele systemów jakości w ponad 170 000 przedsiębiorstw. Systemy jakości dotyczą wytwarzania produktu zamierzonego, oferowanego klientom. Niestety, podczas procesu wytwórczego, powstają także produkty niepożądane (niezamierzone), niekorzystnie wpływające na środowisko naturalne. Systemowe podejście do zagadnień ochrony środowiska stało się obecnie koniecznością. Ta konieczność miała wpływ na wydanie w 1996 r. normy ISO 14001, w której zawarto wymagania na system zarządzania środowiskiem. Wzajemne powiązania jakości i ochrony środowiska przemawiają za integracją obu systemów zarządzania. Opracowany w ABB Elta Sp. z o.o. dynamiczny model zarządzania charakteryzuje się systemowym podejściem oraz równoprawnym traktowaniem ważnych dziedzin zarządzania - obecnie jakości i ochrony środowiska, a w najbliższej przyszłości także bezpieczeństwa i higieny pracy.
Na przykadzie fuzji dwóch polskich firm, w wyniku której powstała nowa organizacja UNO FRESCO TRADEX (UFT), omówiono kolejno zadania nowego zarządu tj: stworzenie nowej struktury organizacyjnej, stworzenie strategii rozwoju dla firmy, budowanie kultury organizacyjnej opartej na kulturze jakości, opracowanie misji firmy - kodeksu etycznego - jako dziaania integrującego pracowników, opracowanie i wdrożenie strategii personalnej dla UFT. Organizacja tworzona była w oparciu o "kulturę jakości" ukierunkowaną na maksymalną satysfakcję klienta. Omówiono prowadzoną politykę jakości.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.