Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International shipping
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
XX
Przedmiotem artykułu jest rynek usług spedycyjnych w krajach Unii Europejskiej, a szczególnie jego organizacja oraz polityka transportowa władz Unii w aspekcie dostosowania się do wymagań tego rynku przez spedytorów polskich.
XX
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej wschodnie kolejowe przejścia graniczne staną się istotnymi węzłami wymiany handlowej Unii z krajami WNP i krajami Azji Dalekowschodniej. Biorąc pod uwagę kierunki polityki transportowej UE, które oprócz liberalizacji dostępu do sieci linii kolejowych, zakładają finansowanie na zasadzie pomocniczości infrastruktury i realizację zasady zrównoważonego rozwoju w transporcie, należy założyć wzrost przewozów kolejowych w przyszłości. Nowym trendem w zachowaniach firm transportowo-logistyczno-spedycyjnych jest inwestowanie w urządzenia przeładunkowe na wschodnich kolejowych przejściach granicznych, czego przykładem jest firma Chem Trans Logistic na przejściu w Braniewie. Firma ta zamierza wykorzystać istniejące trendy i poprzez zapewnienie kompleksowej obsługi klientów zdynamizować kolejowe obroty handlowe z krajami zza wschodniej granicy. (fragment tekstu)
XX
W artykule wskazano na takie aspekty rozwoju przewozów kombinowanych jak: niezbędność instytucji koordynującej przewozy, zwiększenia zainteresowania PKP rozwojem przewozów kombibowanych, a także konieczność doskonalenia nie tylko samego procesu przewozowego, ale również towarzyszących mu procesów informacyjnych.
XX
Opisano wymagania przed jakimi stoją organizacje przedsiębiorstw transportowych w związku z otwarciem rynku Unii Europejskiej. Zaprezentowano tradycyjny podział zadań pomiędzy pionami organizacyjnymi realizującymi funkcje podstawowe przedsiębiorstwa transportu drogowego. Zaproponowano strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa transportu drogowego, która oparta jest na tworzeniu centrów realizacyjno-decyzyjnych o jednoznacznie zdefiniowanej odpowiedzialności.
EN
Polish companies in the international road transport sector have faced new challenges recently. The opening of EU borders as well as the progressive reduction in state legal favoritism in international road transport have led to the need to change company policy. The organizational structure of a road transport company proposed in this article has all the features which help to define the position and role of major objects which realize basic functions such companies. The structure is based on building clearly defined interchangeable decision-realisation centres.(original abstract)
XX
Opracowanie ma na celu omówienie aspektów prawno-ekonomicznych umowy ubezpieczenia w kontekście działalności przewozowej i spedycyjnej. Zwrócono uwagę na konieczność dostosowania polskiego prawa ubezpieczeniowego w omawianym zakresie do regulacji Unii Europejskiej.
EN
The article presents implications of insurance activity for such a neuralgic sphere of services as transport and forwarding. Through discussing specified aspects of an insurance agreement (mutuality feature), as well as its contents (reservation in favour of the third person), attention is drawn to the importance of insurance and standards that insurance services should fulfil. In this context legal protection that a subject entering into a transport contract with a freighter should process, is significant. Concrete conditions result for instance, from regulations of the insurance activity in transborder insurance act, which is especially important in the proces of harmonizing the Polish legal regulations with those of the European Union. (original abstract)
XX
Analiza szans i zagrożeń dla polskich firm spedycyjnych wobec standardów obowiązujących w krajach UE i wchodzenia kapitału zagranicznego na rynek przewozowy Polski.
XX
W branży TSL wiele firm konsoliduje się, łącząc w jedną, oferującą kompleksowe rozwiązania korporację. Mniejsze firmy działające na rynkach lokalnych przejmowane są przez wielkie globalne firmy logistyczne. Również i te ostatnie łączą się ze sobą. Celem konsolidacji jest z jednej strony lepsza obsługa klienta, co wpływa w bardzo dużym stopniu na poprawienie swojej pozycji konkurencyjnej; z drugiej zaś strony celem konsolidacji jest optymalizacja kosztów. Do kolejnych zaliczyć można korzyści ze stosowania jednej, wspólnej, znanej na całym świecie marki; dostęp do wiedzy i doświadczenia, wyposażenie techniczno-organizacyjne itp. Podobny trend konsolidacyjny widoczny jest również na polskim rynku. Ostatnimi czasy na rynku TSL byliśmy świadkami połączenia Spedpola z Schenkerem, DHL z Servisco oraz przejęcia reszty udziałów w Masterlink Express przez GeoPost. Fuzja firm z grupy Deutsche Post World Net (Danzas, Euro Expresa DHL) jest jednym z przykładów powstającej ogromnej korporacji logistycznej działającej pod jedną marką. W Polsce połączenie Danzas i Servisco miało miejsce w 2002 r. a konsolidacja firm z tej grupy pod jedną marką - DHL - rozpoczęła się w 2003 r. W tym czasie powstała jedna międzynarodowa firma skupiająca doświadczenie, umiejętności i wiedzę wszystkich trzech firm pod jednym parasolem - tak powstał DHL Express. (fragment tekstu)
XX
Celem pracy jest identyfikacja zjawisk i związków, jak również systematyzacja procesów zachodzących na rynku międzynarodowych przewozów w Polsce w okresie transformacji gospodarczej, sformułowanie wniosków odnośnie do kierunków jego zmian oraz określenie najważniejszych zadań stojących przed polskimi przedsiębiorstwami transportu samochodowego w ich przyszłym funkcjonowaniu na rynku Unii Europejskiej.
XX
Omówiono współzależność zadań marketingowych, logistycznych i spedycyjnych w procesach transportowych oraz ich zasadniczy wpływ na powstawanie założeń systemowych i realizację transportu kombinowanego w szczególności w aspekcie dostosowania się do wymagań WE {Dyrektywa nr 91(441)}.
XX
Na przełomie XX i XXI wieku następuje zmiana paradygmatu przestrzeni gospodarczej wywołana postępem naukowo - technicznym. Podstawowa bariera kształtowania wszelkich relacji społeczno - gospodarczych, tzn. odległość fizyczna, ulega relatywizacji ekonomicznej. Tak zwana "śmierć odległości" przesuwa bowiem akcent w zarządzaniu gospodarczym na wymianę szeroko rozumianej informacji. W związku z powyższym nastąpiła także zmiana paradygmatu przestrzeni komunikacyjnej, co przekłada się na odmienne funkcjonowanie transportu jako całości.
XX
Dla branży logistycznej wejście Polski do Unii Europejskiej oznaczało zwiększenie konkurencji, czego wynikiem był spadek obrotów przewoźników i cen usług. Z drugiej strony było to jednak bodźcem do zwiększania inwestycji w infrastrukturę i zaawansowane systemy informatyczne. A ponieważ stać na to tylko największych, toteż w branży dokonuje się konsolidacja.
XX
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie organizacji usług transportowych i spedycyjnych na przykładzie jednego z dolnośląskich producentów porcelany, dla którego zyski ze sprzedaży eksportowej są głównym, chociaż nie jedynym źródłem dochodów. Fabryka ma odbiorców swoich wyrobów w 20 krajach świata.
XX
Omówiono charakter i zakres działalności usług spedycyjnych, podkreślając, że rozwój przedsiębiorstw spedycyjno-przewozowych w warunkach polskiego rynku transportowego uzależniony jest od wielu czynników. Proces adaptacji usług spedycji międzynarodowej dokonujący się od 1990 roku ulega nieustannym przekształceniom przestrzennym ze względu na zróżnicowany charakter uwarunkowań rozwojowych.
EN
The aim of this paper is to discuss problems concerning conditions for adaptations that take place in the international shipment sector of the Polish transportation market. Problems presented by the paper focus on matters concerning adaptation of international shipment services as observed from the perspective of their conditions for spatial growth on the Polish transportation market. The paper shows the spatial growth of shipment services that took place on the Polish transportation market after 1990. (original abstract)
XX
Rosnące wymagania, stawiane przed przedsiębiorstwami spedycyjnymi, transportowymi i handlowymi powodują konieczność poszukiwania nowoczesnych rozwiązań, które niesie ze sobą m.in. logistyka. Pilną koniecznością jest powstanie w jak najkrótszym czasie centrów logistycznych. Szacuje się, iż według aktualnych potrzeb liczba konwencjonalnych, dużych międzynarodowych centrów logistycznych w Polsce nie powinna być większa od sześciu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.