Międzynarodowe transfery pracowników są już powszechną praktyką zarówno w dużych koncernach, jak i małych firmach. W artykule przedstawiono kwestie warte do uregulowania przed oddelegowaniem pracownika. Omówiono ogólne informacje o zasadach oddelegowania, ustalenia związane z wypłatą zasadniczego wynagrodzenia, unormowania na temat dodatkowych świadczeń, informacje o organizacji i kosztach przeniesienia pracownika, rozliczenia podatkowe, sprawy dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zapisy o zakończeniu oddelegowania pracownika.
Okresowy wyjazd do pracy w innym kraju jest od kilku lat jedną z najczęstszych form emigracji zewnętrznej Polaków. W załatwianiu pracy za granicą pośredniczą wojewódzkie urzędy pracy oraz prywatne, upoważnione do tego firmy, pracy można szukać także na własną rękę. Obywatel polski może być zatrudniony za granicą u pracodawcy polskiego, w firmie polsko-zagranicznej lub u pracodawcy zagranicznego. W artykule omówiono stan prawny agencji; niepubliczne pośrednictwo pracy; system EURES; oraz jak można ustrzec się nielegalnych pośredników.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.