Po trzech latach negocjacji wejdzie niebawem w życie jednolity kodeks ubezpieczeń w 14 państwach afrykańskich należących do Afrykańskiej Wspólnoty Finansowej (Communautć financićre africaine - CFA), obejmującej następujące państwa: Benin, Burkina-Faso, Kamerun, Komory, Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gabon, Gwineę Równikową, Mali, Nigerię, Republikę Centralno-Afrykańską, Senegal, Czad i Togo(abstrakt oryginalny)
Towarzystwo Ubezpieczeń przeżywa trudności i ogłasza wprowadzenie znacznych zmian strukturalnych na możliwie wszystkich odcinkach - między innymi na szczeblu kierowniczym; nie mniej niż 9 osób z naczelnego kierownictwa odchodzi. Będą oni zastąpieni przez 4 nowych dyrektorów.(abstrakt oryginalny)
W 1997 roku francuskie władze podpisały protokół dotyczący bezpieczeństwa i ubezpieczeń regionów miejskich, w których ludzie są narażeni na największe niebezpieczeństwa ze względu na ryzyka rozboju, kradzieży i inne. Został on podpisany na trzy lata. Działania mają zmierzać zarówno do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wspomnianych zdarzeń poprzez prewencję, jak i do przeniesienia ryzyk na zakłady ubezpieczeń. Opracowano program prewencji w centrach handlowych o szczególnie wysokim ryzyku. W jego ramach opublikowano specjalne broszury wyczulające osoby na możliwość wystąpienia rabunku i wandalizmu oraz proponujące sposoby ich uniknięcia. Państwo zamierza wydać 20 min franków na tego rodzaju działalność (równowartość ok. 10 min złotych). Przewiduje się, że program przyniesie znaczną poprawę sytuacji.(abstrakt oryginalny)
Szwajcarzy są największymi konsumentami ubezpieczeń na świecie. W skali roku wydają oni na ubezpieczenia przeciętnie per capita 4.289 dolarów. Wyprzedzili tym samym Japończyków, których wydatek wynosi równowartość 3.896 dolarów. Wartość składki w przeliczeniu na jednego mieszkańca w krajach rozwiniętych oscyluje w granicach od 1 500 do 2 500 dolarów. Przeciętna światowa to 423 dolary, z czego 246 dolarów przypada na ubezpieczenia życiowe, a 177 dolarów na ubezpieczenia non-life. W skali globalnej ubezpieczenia życiowe rozwijają się o wiele szybciej niż pozostałe. Ogromną częścią światowego segmentu ubezpieczeń życiowych jest rynek japoński, który stanowi 32% ogólnej wartości składki.(abstrakt oryginalny)
Podmioty tworzące Grupę Marsh & McLennan (MMC) ogłosiły wyniki finansowe za rok 1999. Zanotowano istotny wzrost przychodów oraz zysku, gdzie wzrost ten dotyczy zarówno czwartego kwartału, jak i całego ubiegłego roku. W skali roku przychody MMC wzrosły o 27% i osiągnęły poziom 9,2 mld USD (w roku 1998 przychody wyniosły 7,2 mld USD). Analizując wyniki finansowe czwartego kwartału stwierdzić należy, iż wzrost przychodów wyniósł 20% w stosunku do czwartego kwartału roku 1998. W raporcie rocznym podano również koszty związane z integracją Grupy Sedgwick w strukturach Marsh & McLennan. W skali całego roku integracja kosztowała około 253 min USD, z czego około 30% przypadało na czwarty kwartał. (abstrakt oryginalny)
Analiza wyników finansowych reasekuratorów za 9 miesięcy 1999 roku wskazuje, iż są one gorsze niż się tego spodziewano na początku roku. Analitycy finansowi wskazują, iż fakt ten doprowadzić może do dalszych połączeń światowych reasekuratorów, co pozwolić ma na obniżenie poziomu kosztów ich działalności, a co za tym idzie również na poprawę osiąganych przez nich wyników. W ostatnim czasie przewidywania te potwierdzają działania Employers Reinsurance Company oraz Underwriters Reinsurance Company, ponieważ reasekuratorzy ci ogłosili publicznie chęć przejęcia konkurencyjnych zakładów reasekuracji.(abstrakt oryginalny)
Trzy japońskie zakłady ubezpieczeń, Tokio Marinę and Fire, Nichido Fire and Marinę Company oraz Asahi Mutual Life Company, podjęły decyzję o stworzeniu aliansu, który ma doprowadzić do integracji ich działalności. Jako datę zakończenia tej operacji wskazuje się rok 2003. Jak dotąd nie podjęto decyzji co do nazwy zakładu ubezpieczeń, który powstanie ze wskazanego połączenia. Celem nowego ubezpieczyciela będzie stworzenie trzeciego - hybrydowego sektora ubezpieczeń, który będzie łączyć w sobie cechy ubezpieczeń majątkowych, osobowych oraz usług typu asset management. Ponadto, planuje się rozwój sieci dystrybucji typu e-commerce. Decyzją trzech ubezpieczycieli, w przyszłym roku utworzona zostanie holdingowa spółka akcyjna, która przejmie aktywa oraz pasywa działających dotąd samodzielnie zakładów ubezpieczeń. Jednakże, zanim to nastąpi, konieczne jest dokonanie demutualizacji Asahi Mutual Life Company.(abstrakt oryginalny)
Mający główną siedzibę w Nowym Jorku holding Marsh & McLennan Companies zanotował bardzo dobre wyniki finansowe w ciągu trzech pierwszych kwartałów roku 2000. W porównaniu z rokiem 1999, przychody MMC wzrosły o 14% (z 2 do 2,5 mld USD), co pozwoliło na wzrost zysku netto do poziomu 282 min USD. W tym samym czasie zysk akcjonariuszy wzrósł o dalsze 20% i wyniósł 97 centów za akcję (w roku 1999 wynosił on 81 centów).(abstrakt oryginalny)
Grupa ubezpieczeniowa AmerUs Group ogłosiła zakończenie procesu przejęcia towarzystwa ubezpieczeń na życie Indianapolis Life Insurance Co. Wcześniej Indianapolis poddała się demutualizacji, czyli przekształceniu z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych w ubezpieczeniową spółkę akcyjną. Jako rekompensatę za utratę praw członkowskich w przekształconym towarzystwie (dawni członkowie) Indianapolis Life otrzymali akcje zwykłe AmerUs Group, gotówkę lub rozszerzenie warunków posiadanych przez nich umów ubezpieczenia na życie, równowartości 9,3 min akcji zwykłych AmerUs Group (około 325 mld USD).(abstrakt oryginalny)
Wraz z globalizacją pojawiają się nowe rodzaje przestępstw czyhające na przedsiębiorców na całym świecie. Jednym z nich są tak zwane ekspresowe porwania delegowanych do pracy za granicą pracowników wielkich, globalnych przedsiębiorstw. Szczególnie popularne wśród amerykańskich biznesmenów stacjonujących w Meksyku, polegają na porwaniu pracownika międzynarodowej korporacji w celu żądania od przedsiębiorstwa okupu.(abstrakt oryginalny)
W Egipcie trwają prace legislacyjne nad projektami ustaw mających znieść przeszkody stawiane inwestorom zagranicznym w dziedzinie bankowości i ubezpieczeń. Będzie to rewolucyjna zmiana, gdyż - jak dotąd - są to obszary objęte monopolem państwowym. Na rynku ubezpieczeń bezpośrednich operują trzy zakłady ubezpieczeń - Al.-Charą Insurance, Misr Insurance i Al- Ahliya Insurance.(abstrakt oryginalny)
Liczba członków prywatnych funduszy emerytalnych na Węgrzech, które rozpoczęły swoją działalność na początku 1998 roku, ciągle wzrasta. Już przed końcem stycznia ponad 200 000 osób przystąpiło do różnych funduszy. O członków walczy już ponad 46 funduszy, a kolejne czekają na wydanie zezwolenia na podjęcie działalności. Konkurencja jest ostra i skupia się obecnie przede wszystkim na wielkości opłaty początkowej, opłatach manipulacyjnych, i procencie składki członkowskiej odkładanej na indywidualnym rachunku. Niektóre fundusze próbują zachęcić różnymi dodatkowymi świadczeniami. Większość funduszy deklaruje przeznaczenie 95% składki członkowskiej na utworzenie rezerw przeznaczonych na późniejsze wypłaty.
Wykorzystanie zakładów ubezpieczeń typu captive wzrosło znacznie w ostatnich latach, ponieważ przedsiębiorstwa, w tym głównie międzynarodowe korporacje, zauważyły ich znaczenie jako ważnego narzędzia w procesie zarządzania ryzykiem. Łączna składka płacona ubezpieczycielom typu captive wyniosła w ubiegłym roku ok. 12 mld USD. Dlatego też, w odpowiedzi na zapotrzebowania rynku, a zwłaszcza podmiotów posiadających już captivy oraz konsultantów w zakresie zarządzania ryzykiem, Lloyd's rozważa dopuszczenie captivów do swojego rynku.(abstrakt oryginalny)
Według szacunków Międzynarodowej Sekcji ds. Prewencji przed Ryzykami Zawodowymi (International Section on the Prevention of Occupational Risks), na świecie co trzy minuty dochodzi do śmierci wywołanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Sekcja obserwuje proces zmiany przyczyn wypadków i chorób zawodowych. W przeszłości były one wywoływane głównie przez maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesie produkcyjnym. Jednakże, w wyniku wprowadzenia rygorystycznych reguł BHP, ryzyka technologiczne zostały znacznie ograniczone. Obecnie wzrasta zagrożenie schorzeniami psychicznymi oraz ich konsekwencjami internistycznymi, związanymi głównie ze stresem oraz presją wywoływaną przez pracodawców.(abstrakt oryginalny)
Japoński urząd nadzoru ubezpieczeniowego (Financial Supervisory Agency) nakazał w czerwcu br. zaprzestanie prowadzenia działalności ubezpieczeniowej przez Daiichi Mutual Fire & Marinę Insurance Co., która zajmowała miejsce poza pierwszą dziesiątką japońskich ubezpieczycieli majątkowych. Jest to pierwszy od 1945 roku przypadek upadłości ubezpieczyciela prowadzącego ubezpieczenia non-life.(abstrakt oryginalny)
Jak szacują ekonomiści, koszty związane ze świadczeniem opieki zdrowotnej w USA w perspektywie kolejnych 50 lat mogą wzrosnąć do astronomicznej sumy wartej 46% produktu krajowego brutto. Oznacza to, iż koszty te stanowić będą największą pozycję wydatków w budżecie tego państwa. Do olbrzymiego tempa przyrostu kosztów związanych z usługami zdrowotnymi przyczyniły się wzrost cen lekarstw i paralekarstw (w tym objętych refundacjami skarbu państwa), wzrost liczby i wartości roszczeń odszkodowawczych z tytułu zaniedbań i błędów lekarskich, a także niezwykle dynamiczny, lecz równie kosztowny rozwój technologiczny obejmujący metody i techniki leczenia. Towarzyszy im również starzenie się społeczeństwa, a także niekorzystne zmiany stylów życia. Tak znaczny wzrost kosztów leczenia odbija się również na budżetach domowych Amerykanów i prowadzi do niepokojącego spadku liczby mieszkańców USA nie posiadających polisy ubezpieczenia zdrowotnego i nie objętych świadczeniami medycznymi w ramach programu pomocy społecznej.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzane obecnie w Niemczech reformy systemu fiskalnego i finansów publicznych złagodzone zostały w odniesieniu do ubezpieczeń na życie. W szczególności ograniczono opodatkowanie zysków osiąganych przez poszczególnych ubezpieczonych z tytułu przychodów funduszy inwestycyjnych, stanowiących element polisy na życie. Działanie to winno wzmocnić popyt na ten rodzaj ubezpieczeń. Początkowo planowano, iż opodatkowana zostanie całość dochodów inwestycyjnych, jednakże w wyniku presji sektora ubezpieczeniowego, podatkiem obłożona zostanie wyłącznie połowa wspomnianych dochodów. Skłonność niemieckiego rządu do ustępstw spowodowana został nie najlepszą sytuacją finansową około 120 niemieckich zakładów ubezpieczeń na życie, spowodowaną głównie dużą decentralizacją rynku oraz zwiększonymi wymaganiami kapitałowymi, określonymi przez Komisję Europejską.(fragment tekstu)
Amerykańska grupa badawcza Giga Information Group przeprowadziła wśród amerykańskich zakładów ubezpieczeń badania, z których wynika, iż w roku 2003 ogół wydatków na technologie informacyjne wzrósł, w porównaniu z rokiem 2002, o około 2%. Wzrost ten został zanotowany pomimo słabej koniunktury na amerykańskim rynku ubezpieczeniowym, objawiającej się m.in. spadkiem poziomu dochodów oraz cen akcji zakładów ubezpieczeń. Jednocześnie badania wskazały, iż głównym celem zwiększonych wydatków na IT jest zwiększenie wydajności i efektywności pracy agentów oraz pracowników poprzez przyspieszenie przepływu informacji wewnątrz kanałów dystrybucji produktów ubezpieczeniowych.(abstrakt oryginalny)
Ubezpieczeni - członkowie dwóch towarzystw ubezpieczeń wzajemnych Liberty Mutual Insurance Co. oraz Liberty Mutual Fire Insurance Co., tworzących grupę ubezpieczeniową Liberty Mutual z siedzibą w stanie Massachusetts, zatwierdzili plan ich przekształcenia. Plan ten zakłada utworzenie coraz bardziej rozpowszechnionej na amerykańskim rynku ubezpieczeń struktury holdingowej w ramach tzw. holdingu opartego na towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych {Mutual Holding Company, w skrócie MHC). Zgodnie z prawem ubezpieczeniowym stanu Massachusetts rozpoczęcie procesu przekształceń TUW wymaga zgody jego członków poprzez poparcie planu przekształceń przez 2/3 głosów oddanych przez ubezpieczonych - członków na walnym zgromadzeniu. Plan poparło 88% spośród głosujących ubezpieczonych - członków Liberty Mutual Insurance Co. oraz 89% głosujących ubezpieczonych - członków Liberty Mutual Fire Insurance Co.(fragment tekstu)
Opracowanie oparto głównie na materiałach Europejskiego Komitetu Ubezpieczeń (Comitć Europćen des Assurances - CEA) w Paryżu. Komitet ten stwierdził, że oszustwa ubezpieczeniowe są obecnie jednym z najważniejszych problemów sektora ubezpieczeniowego. Mimo iż przestępstwa ubezpieczeniowe występują we wszystkich krajach i dotykają każdego rodzaju ubezpieczeń, można ogólnie stwierdzić, że ubezpieczyciele europejscy nie skoordynowali dostatecznie swoich działań w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.