W warunkach nasilającej się presji importu konkurencyjnego i narastającej bariery popytowej na rynku krajowym, odnotowuje się znacznie większą dojrzałość mikroekonomicznego mechanizmu dostosowawczego i ożywienie procesów innowacyjnych w sferze produkcji, w tym przeznaczonej na eksport.
Według agencji badawczych zajmujących się prognozowaniem popytu konsumenckiego oraz trendów społecznych, znaczenie wygody dla nabywców będzie coraz większe w ciągu najbliższych lat. Trend ten ma swoje źródło w konkretnych zmianach demograficznych. Nie ulega więc wątpliwości że segment produktów wygodnych będzie się dynamicznie rozwijał także w Polsce. Nie pozostanie do bez znaczenia dla opakowań jak i dla samych produktów, które ulegają licznym przekształceniom.
Komunikacja samplingową stwarza możliwość wypróbowania produktu, sprawdzenia jego smaku, koloru, konsystencji, zapachu czy nawet sposobu działania. Autorka w tym miejscu jednak podkreśla, iż zdecydowanie nie chodzi o zwykle rozdanie próbek. Trzeba rozdać je skutecznie, czyli dotrzeć do założonej, odpowiedniej grupy docelowej wykorzystując jak najlepsze dostępne kanały komunikacji samplingowej. Autorka twierdzi, że w życiu rynkowym każdego produktu, z rynku FMCG, jest kilka idealnych momentów na przeprowadzenie akcji samplingowej. Tego typu akcja jest najbardziej użyteczna wtedy, gdy rozszerzamy ofertę marki o nowe produkty lub została zmieniona receptura produktu - zwłaszcza w wyniku oczekiwań konsumentów. Bardzo dobrym momentem na wykorzystanie komunikacji samplingowej jest wprowadzanie na rynek nowego produktu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy czynimy to w kategorii, w ramach której istnieje silna konkurencja rynkowa lub też, kiedy tworzymy nową kategorię.
Żyjemy w czasach rozproszonej uwagi, scrollowania treści oraz ślepoty banerowej. Coraz trudniej zdobyć uwagę i czas konsumenta, który stał się wymagający i selektywny. Jak więc sprawić, aby rozpoczął dialog i zbudował silną więź z produktem? Marwit wraz z agencją adCookie przygotował kampanię z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań mających na celu skupienie uwagi odbiorców w miejscach dla nich naturalnych, przy wykorzystaniu pary fit celebrytów. (fragment tekstu)
Sampling jest jednym z narzędzi pozwalających osiągnąć cele sprzedażowe. Polega na bezpłatnej dystrybucji próbek produktów. Metoda ta sprawia, iż klienci dany towar mogą przetestować, a następnie sięgnąć po niego w sklepie. W taki oto sposób budowana jest świadomość marki, wzmacniana jest też sprzedaż oraz podnoszona lojalność klientów. (fragment tekstu)
W okresach przedświątecznych szczególnie można zaobserwować, jak zaostrza się walka o uwagę konsumentów. Jedną z najskuteczniejszych taktyk w tej batalii jest influencer marketing, coraz to chętniej stosowany przez marki. Efektywny influencer nie musi mieć profilu na Facebooku z milionową widownią. Najważniejszym aspektem jego funkcjonowania jest fakt posiadania bliskich relacji z odbiorcami, w danej kategorii produktów, w czym musi być ekspertem. (abstrakt autora)
Chęć pomocy klientom powinna napędzać nas do wnikliwego poznawania, testowania i oferowania nowych produktów oraz usług, z wykorzystaniem najlepszych dostępnych narzędzi IT. Jest to nie tylko wniosek wynikający z badań, ale z codziennej praktyki. Im szybciej zaczniemy myśleć i działać w powyższy sposób, tym korzystniejsze to będzie dla naszych firm, dla konsumentów, a i dla samych marketerów. (abstrakt autora)
W relacje miedzy sprzedawcą a klientami coraz silniej wchodzą nowe pojęcia i marketingowe narzędzia. Jest ich wiele, np. mobile, online, offline, omnichannel, digital/social retailing, social media, marketing afiliacyjny, content marketing i inne. Niektórzy klienci świetnie sobie z tą ekspansją nowych określeń radzą. Inni potrzebują pomocy ze strony sklepów i marek, aby móc zorientować się dokładnie o co chodzi, zweryfikować swoje zakupowe decyzje i wreszcie dotrzeć do szczęśliwej finalizacji zakupowego procesu. (abstrakt autora)
Warto wrócić do korzeni marketingu: zacząć naprawdę słuchać i rozmawiać z klientami, odbiorcami naszych kampanii i przekazów. To od nich uzyskamy informację, gdzie spędzają wolny czas, co czytają, jak i kiedy konsumują media. Z najnowszych badań wyłania się bowiem wyraźny obraz błędów uporczywie popełnianych przez wiele marek. Najczęstsze z nich to nachalność przy sprzedaży, brak dbałości o klarowny język, nietrafiony content, czy egocentryzm i kiepski humor w reklamowych przekazach. (abstrakt autora)
Powszechnie znana zasada mówi, że media społecznościowe mają nie tyle sprzedawać, ile budować wizerunek. Jednakże w dobie dzisiejszej to zdecydowanie za mało. Póki co dostępne metody płatności pozwalają wyłącznie na przeniesienie użytkowników poza społecznościowy serwis. Docelowo planuje się zautomatyzowanie całego procesu i uaktywnienie opcji "zapłać przez Facebooka". Jeżeli ta funkcja się sprawdzi i ulegnie rozwinięciu, możemy liczyć na prawdziwą rewolucję w e-commerce. Tym bardziej, iż Facebook nie pobierałby prowizji za sprzedaż. (fragment tekstu)
Obraz stereotypowego seniora jako konsumenta znacząco się zmienił. To osoby, które coraz chętniej wkraczają w wirtualny świat, by korzystać z zakupów w internecie. Spełniają marzenia, realizują swoje pasje, czytają książki, podróżują, korzystają ze smartfonów i komputerów. Coraz liczniejsza bowiem grupa konsumentów 55+ dochodzi do głosu i przestaje być marginalizowana. Tylko w roku 2014 13% nowych klientów Merlin.pl stanowiły osoby z tej grupy wiekowej, dokonując co szóstej transakcji. (fragment tekstu)
Innowacja bez marketingu nie zadomowi się dłużej na rynku. Marketing bez innowacji sprawia, że firma przestaje być konkurencyjna. Można odnieść wrażenie, że marketerzy biorą udział w szalonym wyścigu bez mety, w którym muszą nadążać za pojawiającymi się trendami i narzędziami marketingowymi. Jak utrzymać tempo i nie dać się prześcignąć? Za zmianami muszą też nadążać pracownicy. A zorientowanie na nowe trendy i technologie powinny być kluczowymi kompetencjami nowoczesnego marketera. (abstrakt autora)
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.