W Polsce jest stosunkowo niskie zapotrzebowanie na metale kolorowe, szczególnie dotyczy to aluminium i miedzi, jednak oczekuje się stopniowego wzrostu popytu na wyroby z tych szlachetnych surowców. Nierostrzygniętą pozostaje kwestia, jaka będzie specjalizacja polskich zakładów, tak by nie produkowały one wyrobów ogólnego przeznaczenia, a specjalizowały się w określonym asortymencie.
Do najbardziej perspektywicznych segmentów przemysłu metali nieżelaznych należy przetwórstwo aluminium. Jednym z liderów jest tutaj Huta Aluminium w Koninie, której sylwetkę zaprezentowano w niniejszym artykule.
Przemysł metali szlachetnych i nieżelaznych podlega w ostatnich 2-3 latach gruntownym zmianom technologicznym i własnościowym. Staje się on nowoczesną branżą dzięki produkcji nie tylko surowców ale ich przetwórstwie, osiągając coraz lepsze wyniki finansowe. Sytuacja tego sektora jest o wiele korzystniejsza niż hutnictwa żelaza. Pomyślne też są prognozy zbytu polskich wyrobów z metali szlachetnych.
Unia Europejska jest znaczącym importerem metali nieżelaznych. Import ten zaspokaja dużą część zapotrzebowania wciąż silnie rozbudowywanego sektora przetwórstwa metali. Według danych unijnych na terytorium 15 państw członkowskich funkcjonuje ok. 3 tys. przedsiębiorstw zaliczanych do tego działu przemysłu.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.