Rynek pracy w województwie śląskim, podobnie jak w całym kraju wykazuje tendencje negatywne. W ciągu roku 2000 liczba bezrobotnych wzrosła o prawie 50 tys. osób. Prognozy nie są więc zbyt optymistyczne, chociaż spadło tempo redukcji zatrudnienia pracowników w niektórych przedsiębiorstwach.
Istotnym elementem reformy górnictwa węgla kamiennego jest restrukturyzacja zatrudnienia. Kluczem do restrukturyzacji zatrudnienia jest Górniczy Pakiet Socjalny. Artykuł omawia przebieg procesu odchodzenia górników z pracy i reakcje na proponowane odprawy.
Górniczy Pakiet Socjalny to część rządowego średniookresowego programu "Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998-2002". Zawarte w programie rozwiązania o charakterze finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym mają na celu umożliwienie kopalniom prowadzenie działalności gospodarczej trwale rentownej bez konieczności generowania strat dotacjami z budżetu państwa. Dokument ten jednocześnie zawiera zestaw instrumentów pomocowych dla długoletnich pracowników górnictwa, bądź ułatwia znalezienie zatrudnienia poza branżą.
Przedmiotem artykułu są osłony socjalne - szczególny i bardzo kosztowny sposób racjonalizacji zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego. Wprowadzenie w maju 1998 r. zmodernizowanych, uatrakcyjnionych osłon socjalnych w postaci Górniczego Pakietu Socjalnego podniosło efektywność tego rozwiązania aż 19-krotnie.
Górniczy Pakiet Socjalny amortyzuje ból rozstania z kopalnią, skłania do zmiany zawodu, a niektórych nawet do założenia własnej firmy. Pod parasolem GPS rodzi się nowa klasa: klasa z... odpraw.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.