W artykule omówiono Nagrodę Nobla 2010 z nauk ekonomicznych. Nagrodę tę otrzymali Peter Arthur Diamond, Dale Thomas Mortensen i Christopher Antoniou Pissarides za analizę rynków, na których występują frykcje wymagające przezwyciężenia (markets with search frictions). Przyczynili się oni do rozwoju teorii dopasowywania się i jej wykorzystania, głównie na potrzeby analizy rynku pracy.
Celem artykułu jest przedstawienie rozmiarów i struktury bezrobocia w zależności od płci w latach dziewięćdziesiątych, a także klasyfikacja osób pozostających bez pracy według przedstawionych w artykule typów ze szczególnym uwzględnieniem kobiet.(fragment tekstu)
Autorka przedstawiła teorię bezrobocia opartego na poszukiwaniu, rozwiniętą w ramach "nowej mikroekonomii". Odnosi się ona do tzw. bezrobocia frykcyjnego. Teoria ta stara się udowodnić, że pewna część nadwyżki w podaży na rynku pracy może być uwarunkowana niepełną informacją na tym rynku i wywołana tym samym aktywnością w poszukiwaniu pracy. Wskazuje jednocześnie, że usprawnienie tej informacji przez proces pośrednictwa pracy może skutecznie zmniejszyć tę nadwyżkę.