Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Foreign bank
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
XX
Autor pokrótce analizuje sytuację banków w Polsce, gdyż jak twierdzi rosną kapitały, aktywa, depozyty, kredyty ale zysk sektora bankowego prawie się nie zmienił.
XX
Ogromne straty globalnych banków amerykańskich i niektórych europejskich mogą rodzić pytanie, czy nasz system bankowy nie ulegnie zakażeniu, bo jest zdominowany przez inwestorów zagranicznych. Zacznijmy od tego, że w interesującym nas obszarze nie ma jednoznaczności, bo np. nie ma jeszcze ogólnie uznanej i spójnej teorii funkcjonowania banków wielonarodowych. Obecność banków zagranicznych w krajach goszczących na gruncie teoretycznym ma swoje pozytywy i negatywy. (abstrakt oryginalny)
XX
Luksemburg, mający zaledwie 2586 km kw. powierzchni i 455 tysięcy mieszkańców jest drugim, po Malcie, najmniejszym krajem członkowskim Unii Europejskiej. 40 proc. jego mieszkańców stanowią cudzoziemcy. W XX wieku Księstwo Luksemburg z biednego rolniczego kraju przekształciło się w najbogatsze pod względem wielkości PKB na jednego mieszkańca państwo na świecie. Do początku lat 70. jego gospodarka w dużym stopniu opierała się na przemyśle stalowym. Pod wpływem kryzysu energetycznego, który pod koniec tego okresu dotknął także gospodarkę luksemburską, zaczęto stopniowo przebudowywać strukturę gospodarczą kraju w kierunku wzrostu znaczenia sektora usługowego, w tym przede wszystkim branży finansowej, w tworzeniu bogactwa narodowego (w XXI wieku udział przemysłu stalowego w tworzeniu PKB w Luksemburgu obniżył się do 2 proc.). (abstrakt oryginalny)
XX
Kryzys finansowy ostatnich lat stworzył niepowtarzalną okazję do przestudiowania nowych aspektów funkcjonowania dyscypliny deponenckiej. Stało się tak, ponieważ po raz pierwszy od czasu transformacji zagraniczni właściciele banków działających w krajach Europy Środkowej byli w gorszej sytuacji finansowej niż zależne od nich podmioty. Okazuje się, że deponenci uwzględniają w swoich decyzjach sytuację finansową zagranicznych właścicieli. Na koszty odsetkowe mają wpływ zarówno czynniki fundamentalne, jak i pogłoski prasowe. W przypadku wolumenu depozytów klientów jedyną statystycznie istotną ich determinantą są natomiast pogłoski o złej kondycji zagranicznego właściciela. (oryginalne streszczenie)
EN
During periods of crisis, depositors' behaviour is shaped mainly by three factors: the presence of an explicit or implicit safety net, available information about bank risk and the level of deposit rates offered by banks. In this study, we analyse the second factor. More specifically, we examine the influence of the foreign owners' financial condition. This factor might have an important impact on depositors' behaviour in Central European (CE) countries for two reasons. First, banking systems in CE countries are dominated by foreign-owned banks. Second, for the first time during the recent crisis, foreign owners were in a worse situation than their subsidiaries operating in CE countries. (fragment of text)
XX
Systemy bankowe USA i Kanady są pod wieloma względami różne - rozwiązania prawne, regulacje ostrożno-ściowe, praktyki stosowane w bankowości korporacyjnej. W obu krajach coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z elektronicznych metod rozliczania transakcji, jednakże Kanada wiedzie tutaj prym. Amerykański sektor bankowy wyróżnia m.in. duża liczba instytucji depozytowych, brak ogólnokrajowej sieci bankowej poszczególnych banków, szero-kie wykorzystanie czeków i przekazów pocztowych, ograniczenia w korzysta-niu z firmowych rachunków bieżących oraz udział FED w przetwarzaniu rozli-czeń między podmiotami - FedWire. Takie rozwiązania negatywnie wpływają na bieżące funkcjonowanie dużych przedsiębiorstw działających na terenie całego kraju.Kanadyjski system bankowy jest mniej skomplikowany. Funkcjonuje tam niewielka liczba dużych banków, których oddziały znajdują się na terenie całego kraju.(tekst z oryginału)
EN
One of the crucial elements of the free market economy is a well functioning and effective financial system. Smooth cooperation between financial intermediaries and en-terprises is very important to both parties involved in the process of financing ventures as well as in the process of settlement. The article is devoted to the issues of well-developed economies (USA and Cana-da) with special emphasis on their financial systems. A short review and characteristics of financial institutions (especially banks) in the U.S. and Canada is presented. Both fi-nancial systems have undergone substantial changes due to the new legal regulations that influenced the relationship between financial institutions and their customers, espe-cially enterprises. Moreover, the most important similarities and discrepancies in functioning and performance of Canadian and American banks are described as well as the largest insti-tutions, their financial assets and settlement systems used by Canadian and American enterprises.(original abstract)
Bank
|
2004
|
nr nr 1
12-14
XX
Zwrócono uwagę problem obecności kapitału zagranicznego w polskich bankach. Podkreślono, że obecność fizyczna i handlowa banków zagranicznych jest w wielu krajach przedmiotem żywego zainteresowania. Prześledzono badania na ten temat realizowane w różnych krajach.
XX
Transakcje detaliczne stanowią dla większości banków na świecie najważniejsze źródło przychodów i wyników finansowych. Z raportu Boston Consulting Group „Retail Banking: Facing the Future”, opublikowanego w listopadzie 2007 roku na podstawie badań przeprowadzonych na próbie ponad 100 banków z różnych krajów realizujących operacje detaliczne wynika, że w 2006 roku z bankowości detalicznej pochodziło aż 57 proc. wszystkich przychodów bankowych. Ponad połowa przychodów wygenerowanych przez bankowość detaliczną pochodziła przy tym z działalności kredytowej. Dojrzałe rynki bankowe, do których zalicza się rynki USA, Europy Zachodniej i Japonii, wypracowują około 70 proc. światowych przychodów bankowości detalicznej. Jednak najszybciej od kilku lat rozwija się bankowość detaliczna na rynkach wschodzących (emerging markets), szczególnie w Chinach i innych krajach azjatyckich. (abstrakt oryginalny)
XX
Sektor bankowy jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów polskiej gospodarki. Duży wpływ miały na to zagraniczne instytucje finansowe, wykorzystując różne sposoby wejścia na rynek bankowy i systematycznie zwiększając udział oraz znaczenie w jego funkcjonowaniu. Omówiono uwarunkowanie prawne i sposoby wejścia na polski rynek bankowy kapitału zagranicznego oraz przedstawiono udział banków zagranicznych w polskim systemie bankowym.
XX
Analizując sytuację polskiego systemu bankowego należy zauważyć, że znaczna część banków jest własnością podmiotów zagranicznych. Banki z przeważającym udziałem kapitału zagranicznego stopniowo zwiększały swój udział w aktywach sektora bankowego z 2,6 proc. w 1993 r. do 16,6 proc. w 1998 r., a następnie nastąpił skokowy przyrost do 47,2 proc. w 1999 r. i 69,5 proc. w 2000 r. W 2005 r. banki z przewagą kapitału zagranicznego posiadały 69 proc. aktywów sektora bankowego. Z powodu istnienia w systemie bankowym dużej ilości małych banków spółdzielczych ilościowo udział banków z przewagą kapitału zagranicznego nie jest tak duży. Ze względu na dostępność danych oraz przyrost udziału banków z kapitałem zagranicznym w polskim systemie bankowym dalsza analiza obejmuje lata 1998-2005. (abstrakt oryginalny)
XX
W artykule przedstawiono jak banki w różnych krajach realizują koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu. Scharakteryzowano obszary odpowiedzialności. Opisano jakie inicjatywy w tym zakresie podjęły banki: Citigroup oraz Deutsche Bank.
|
1998
|
nr nr 5
20-23
XX
Artykuł charakteryzuje sytuację w polskim sektorze bankowym w ostatnich dwóch latach, nasilającą się aktywizację banków zagranicznych, zmiany zakresu i form działania a także zagadnienie banków zagranicznych a politykę gospodarczą kraju.
XX
Prawo tworzenia przedstawicielstw przysługuje wszystkim przedsiębiorcom zagranicznym i osobom zagranicznym bez względu na istnienie zasady wzajemności. W opracowaniu omówiono zasady funkcjonowania przedstawicielstwa, wymieniono istniejące przedstawicielstwa banków zagraniczny i instytucji finansowych działających na terenie RP oraz wskazano kto sprawuje nadzór nad przedstawicielstwami.
XX
Obecność Polski w Unii Europejskiej zwiększy konkurencyjność w polskim sektorze bankowym. Od 1 maja 2004 roku banki zagraniczne mogą otwierać w Polsce swoje oddziały, funkcjonujące na tych samych prawach co polskie banki. Polskie banki mogą otwierać swoje oddziały na terytorium UE na tych samych zasadach, co zagraniczne banki w Polsce. Zdaniem autora polskiej ekspansji można oczekiwać głównie w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji.
XX
Jest to ranking banków za 1995 rok, które osiągnęły najlepsze wyniki na rynku polskim.
XX
Celem artykułu jest poznanie warunków i mechanizmów powstawania zagranicznych banków w Polsce, dostrzeżenie zróżnicowanych form działania w Polsce tych banków i zapoznanie się z rezultatami finansowymi ich działalności.
XX
Moskwa w niedalekiej przyszłości ma szansę przekształcić się z rynku o wyjątkowo wysokim ryzyku inwestycyjnym w stolicę kraju, który będzie stanowił atrakcyjny cel działalności zagranicznych instytucji finansowych. Warunkiem jest kontynuowanie reform w kierunku gospodarki rynkowej. Artykuł omawia rozwój bankowości w Rosji i jej stolicy. W tekście załączono też ranking największych banków zagranicznych w Rosji wraz z kapitałem założycielskim.
17
Content available remote Wpływ banków zagranicznych na stabilność gospodarki kraju goszczącego
75%
|
|
nr nr 7-8
27-43
XX
Celem artykułu jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim stopniu oraz poprzez jakie mechanizmy banki zagraniczne mogą wpływać na stabilność makroekonomiczną i finansową kraju goszczącego. Problem ten był analizowany w świetle literatury przedmiotu, w której wskazuje się zarówno na szanse, jak i zagrożenia związane z obecnością banków zagranicznych. W nurcie krytycznym podkreśla się dyskryminowanie przez nie przedsiębiorstw lokalnych, zwłaszcza małych i średnich, drenowanie środków z rynku miejscowego, szczególnie w czasie załamania w kraju macierzystym, wyprowadzanie rezerw dewizowych itp. Niezależnie od istniejących kontrowersji zarówno refleksja teoretyczna jak i wyniki dostępnych analiz empirycznych nie potwierdzają większości tego typu zarzutów, ale zarazem nie pozwalają na ich zdecydowane odrzucenie. Jest to wyraźnie potwierdzenie złożoności problematyki i ostrzeżenie przed formułowaniem jednoznacznych ocen. (abstrakt oryginalny)
EN
The article attempts to answer the question whether, to what extent and by what mechanisms foreign banks can influence the macroeconomic and financial stability of the host economy. This problem has been widely analyzed in the literature, with researchers highlighting both the opportunities and risks related to the presence of foreign banks. Critics argue that foreign banks tend to discriminate against local firms, especially small and medium-sized ones. Foreign-owned banks are also criticized for draining funds from the local market, especially at a time of a downturn in the home economy, and for siphoning off foreign exchange reserves. These arguments are neither confirmed nor disproved by economic theory and empirical studies, Lubiński says. This testifies to the complexity of the issue and calls for caution in voicing opinionated views, the author adds. (original abstract)
XX
Omówiono problemy związane z ekspansją banków zagranicznych w Polsce.
XX
Rynki finansowe, na których przedsiębiorstwa pozyskują kapitał na finansowanie inwestycji i bieżącej działalności, od kilkunastu lat znajdują się w fazie gwałtownych zmian, których siłą napędową jest liberalizacja i deregulacja rynków kapitałowych i pieniężnych, rozwój nowoczesnych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych oraz pogłębianie się międzynarodowej integracji gospodarczej w wielu regionach świata, połączonej z harmonizacją funkcjonowania krajowych rynków finansowych. Efektem zmian na rynkach finansowych jest pojawienie się na nich nowych instytucji i instrumentów finansowych- funduszy venture capital, finansowania pośredniego, obligacji wymiennych na akcje, instrumentów pochodnych itp. Zmianie ulega także oferta produktowa i sposób podejścia banków do przedsiębiorstw. Autor opisuje sposoby finansowania działalności i inwestycji dostępne dla przedsiębiorstw niemieckich.
XX
Tajemnica bankowa wielu ludziom kojarzy się z istnieniem kont anonimowych albo inaczej numerowych w bankach szwajcarskich oraz praniem za ich pośrednictwem „brudnych pieniędzy” lub lokowaniem na tego rodzaju kontach środków z zagranicy w celu uniknięcia płacenia podatków w kraju pochodzenia. Są to stereotypy odbiegające daleko od prawdy - konta numerowe w Szwajcarii co prawda istnieją, ale bank zna dane personalne ich właścicieli. Prawdą jest jednak, że Szwajcaria znana jest na świecie z rygorystycznego przestrzegania tajemnicy bankowej. Decyduje to o korzyściach komperatywnych banków szwajcarskich i sprawia, że zajmują one szczególną pozycję w międzynarodowych przepływach finansowych
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.