Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial derivatives
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
XX
Inwestycje na rynkach finansowych w ostatnich kilku dziesięcioleciach przeszły ogromną ewolucję i obecnie istnieje wiele możliwości lokowania kapitału, głównie w zależności od ryzyka, jakie skłonny jest ponieść inwestor. Jednym z dynamicznie rozwijających się segmentów rynku finansowego jest rynek instrumentów pochodnych, który umożliwia przeprowadzenie inwestycji ze znaczną kontrolą ponoszonego ryzyka. Instrument pochodny to instrument finansowy mający postać kontraktu, którego wartość zależy od wartości innego instrumentu finansowego (np. akcji czy waluty) lub towaru, zwanego instrumentem podstawowym. Innymi słowy, instrument pochodny "pochodzi" od instrumentu podstawowego. Mówi się również, że instrument pochodny jest wystawiony na instrument podstawowy. Instrumenty pochodne na szerszą skalę na rynkach finansowych pojawiły się w latach 70. XX w. Przyczyną ich wprowadzenia był wzrost zmienności kursów walutowych, stóp procentowych, cen akcji i cen towarów, jaki można było obserwować na rynkach światowych w tym okresie. Wzrost zmienności cen instrumentów finansowych oznacza zwiększenie ryzyka inwestowania i właśnie w celu ograniczenia ryzyka wprowadzono m.in. instrumenty pochodne. Skorzystano tu z istniejących wzorców, ponieważ instrumenty pochodne wystawione na towary funkcjonowały wcześniej w obrocie na giełdach towarowych - ich zadaniem było zmniejszanie ryzyka związanego ze znacznymi zmianami cen towarów. (fragment tekstu)
|
|
nr nr 4
71-94
XX
Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy dochody z transakcji zabezpieczających zmiany kursów walut, tj. kontraktów terminowych typu forward i opcji walutowych, mogą być uznane za dochód z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie Zezwolenia SSE lub jako dochód z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu. Zdaniem autorki dochody z kontraktów na zakup lub sprzedaż waluty zawieranych w celu zabezpieczenia ryzyka walutowego podlegają zaliczeniu do dochodów z działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, o ile transakcje służyły zabezpieczeniu dochodów z działalności określonej w Zezwoleniu SSE lub decyzji o wsparciu. Zastosowano metodę empiryczną i analityczną w odniesieniu do podstawowych aktów prawnych regulujących omawianą tematykę, literatury przedmiotu oraz interpretacji indywidualnych prawa podatkowego, objaśnień podatkowych i wyroków sądów administracyjnych. (abstrakt oryginalny)
EN
This article aims to answer the question whether an income arising from financial instruments hedging foreign exchange risk, i.e. the income from forward contracts and currency options, can be considered as an income from an economic activity conducted on the basis of a Special Economic Zone (SEZ) Permit or an economic activity specified in the decision on support. In the Author's opinion, the income from contracts for the purchase or sale of foreign currencies constitutes the income from tax-exempt activities, provided that transactions were used to hedge foreign exchange risk related to activities specified in the SEZ Permit or the decision on support. This is a tantamount to the possibility of exempting such an income from corporate income tax. The empirical and analytical method was applied for the purpose of the analysis of legal acts regulating the discussed subject. Literature, individual interpretations of tax law, tax explanations, and judgments of administrative courts were used as well. (original abstract)
3
Content available remote Ryzyko systemowe ustrukturyzowanych produktów finansowych
100%
XX
Strukturyzowane instrument finansowe budzą silne emocje. Ich przeciwnicy uznają, je za innowacje powstałe w celu maksymalizacji zysku, w wyniku uchylania się od płacenia należnych podatków. Ich zwolennicy uznają, że te innowacje finansowe powstają w celu zaspokojenia potrzeby wolnych od ryzyka aktywów finansowych. Wydaje się, że obie strony sporu mają rację. Celem opracowania jest wskazanie złożoności i zmienności ustrukturyzowanych instrumentów finansowych, co pociąga za sobą wzrost ryzyka systemu finansowego.(abstrakt oryginalny)
EN
Structured financial instruments are misusing to avoid taxes and leverage limits. On the other hand there fill up gap in run for risk free assets. Both side of this emotional conflict can be right. Structured financial instrument are important sophisticate financial innovations. The goal of the paper is to point systemic risk coming from the structured financial products.(original abstract)
XX
Inwestycje w kontrakty terminowe są niestety w dalszym ciągu mało znane w Polsce. W Stanach Zjednoczonych instrumenty pochodne są dość znane i również często stosowane zarówno przez instytucje finansowe, banki, przedsiębiorstwa, jak i przez indywidualnych inwestorów. W przedstawionych pięciu dniach inwestycyjnych transakcje zawierane były na podstawie danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki i co ważniejsze - podczas znacznych spadków na światowych giełdach. Dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki są bardzo istotne nie tylko dla inwestorów z Wall Street, ale również dla inwestorów na całym świecie. Biorąc pod uwagę opisany przykład inwestycji w kontrakty terminowe można stwierdzić jednoznacznie, że inwestycje w instrumenty pochodne są doskonałą alternatywą dla inwestycji giełdowych. Inwestując w kontrakty terminowe nie trzeba się martwić tym, czy jest wzrost koniunktury czyjej spadek, czy gospodarka przechodzi przez kryzys czy może nadchodzi głęboka recesja. Tutaj ważne są wahania instrumentu bazowego (czym szerszy zakres wahań, tym lepiej dla inwestora) i dogłębna znajomość makroekonomii - a konkretnie zjawisk makroekonomicznych zachodzących w amerykańskiej gospodarce. Inwestując w fundusze inwestycyjne lub bezpośrednio na giełdzie w akcje, nie zawsze możemy osiągnąć zysk - często nawet inwestorzy ponoszą straty, natomiast inwestując w kontrakty, zysk można osiągnąć zawsze, niezależnie od tego, czy jest dobra koniunktura w gospodarce czy recesja. Znajomość zjawisk makroekonomicznych, mikroekonomicznych, rynków finansowych oraz nowoczesnych instrumentów finansowych jest bardzo pożyteczną wiedzą, tym bardziej wtedy, kiedy można z niej zrobić praktyczny użytek. (fragment tekstu)
XX
Lata siedemdziesiąte XX wieku to początek rozwoju rynków instrumentów pochodnych. W tych latach pojawiają się pierwsze prace stosujące zaawansowany aparat matematyczny do opisu tych instrumentów. Szczególne znaczenie miała praca z 1973 roku Fishera Blacka i Myrona Scholesa [3], przedstawiająca model wyceny opcji. Jednym z parametrów opisujących w tym modelu jest zmienność. Niniejszy artykuł stara się przedstawić ten parametr, jego istotę, metody estymacji oraz powiązania z ryzykiem.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.