Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  F-gazy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W dniu 11 marca 2024 roku weszło w życie nowe Rozporządzenie PE i Rady w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów), które zastąpiło wcześniejsze Rozporządzenie PE i Rady nr 517/2014. W tym nowym Rozporządzeniu oraz czterech rozporządzeniach wykonawczych KE, opublikowanych już po jego wejściu w życie, są zawarte znaczące zmiany szeregu przepisów, w tym odnoszących się bezpośrednio lub pośrednio do pomp ciepła.
PL
Po ponad rocznej przerwie, Ministerstwo Środowiska wznowiło prace nad nową legislacją o F-gazach. Sprawa dotyczy czynników chłodniczych z grupy HFC, tj. m.in. R134a, R404A, R407C, R410A, R507 oraz zamienników drop-in za R22, czyli: R417A, R419A, R422A, R422D, R424A, R427A. Krajowe Forum Chłodnictwa czynnie uczestniczy w konsultacjach z ministerstwami.
PL
Urząd Dozoru Technicznego, jako jednostka certyfikująca przedsiębiorców, już od ponad ośmiu lat wydaje certyfikaty F-gaz dla przedsiębiorców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami certyfikaty F-gaz są bezterminowe (nie ma obowiązku przedłużania tych kwalifikacji), jednak co najmniej raz na 7 lat trzeba przeprowadzić kontrolę okresową, weryfikującą wymagania stawiane certyfikowanemu przedsiębiorcy. Kontrole okresowe są nieodpłatne.
PL
Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów) w Rozporządzeniu 2024/573 niesie istotne zmiany dla sektora chłodnictwa i klimatyzacji w Polsce. Od 2025 roku obowiązywać będą kolejne zakazy dotyczące serwisowania i konserwacji urządzeń przy użyciu pierwotnych F-gazów o wysokim współczynniku globalnego ocieplenia (GWP), co wymusza konieczność wykorzystania F-gazów z odzysku. Kluczowe pytanie brzmi, czy polski rynek będzie w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na F-gazy regenerowane i pochodzące z recyklingu, aby zapewnić ciągłość obsługi urządzeń objętych nowymi regulacjami.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.