Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  F-gases
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom nr 4
20--21
PL
W klimacie o umiarkowanym zapotrzebowaniu na ogrzewanie i chłodzenie, jak np. w Polsce, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem systemu grzewczego lub grzewczo-chłodzącego są pompy ciepła. Stosowane są zarówno w instalacjach domowych, jak również przemysłowych i komercyjnych (m.in. w sieciach marketów). Podobnie jednak jak urządzenia klimatyzacyjne, czy też chłodnicze wykorzystujące popularne czynniki chłodnicze, pompy ciepła podlegają odpowiednim ograniczeniom i przepisom F-gazowym.
|
2023
|
tom nr 10
12--15
PL
Europejska (KE) przedstawiła projekt nowelizacji Rozporządzenia PE i Rady nr 517/2014 w sprawie F-gazów, w którym zaproponowała znaczące zmiany szeregu przepisów, w tym odnoszących się bezpośrednio lub pośrednio do pomp ciepła. W wyniku negocjacji w październiku roku 2023. powstała propozycja kompromisowego tekstu nowego rozporządzenia, odbiegająca w dużym stopniu od tego, co pierwotnie proponowała KE. W artykule przedstawiono zaproponowane zmiany aktualnych przepisów w kontekście pomp ciepła.
|
|
tom nr 5
26, 28--29
PL
Fluorowane gazy cieplarniane (F-gazy), które znajdują zastosowanie jako czynnik roboczy w pompach ciepła, negatywnie i znacząco wpływają na klimat i efekt cieplarniany. W związku z tym na świecie powstały przepisy nakładające na właścicieli urządzeń (operatorów) obowiązki związane z zapobieganiem wyciekom tych gazów z urządzeń, dotyczące obowiązkowych i terminowych kontroli szczelności.
PL
Zmiany klimatu na Ziemi w przeciągu wieków wywołane były różnymi przyczynami. Najistotniejsze z nich, między innymi, dotyczyły efektu cieplarnianego, wybuchu wulkanów o co za tym idzie emisji gazów (dwutlenku węgla, tlenki azotu, metan i innych) do atmosfery. Rozwój przemysłu spowodował większe stosowanie gazów w chłodnictwie początkowo zawierających chlor a obecnie F-gazów zawierający fluor. Dotyczy to wszystkich urządzeń chłodniczych w naszych domach. Wpływ tych gazów z grupy HCFH czy F-gazów jest różny na niszczenie warstwy ozonowej wokół Ziemi co z kolei wpływa na efekt cieplarniany a co za tym idzie na globalne ocieplenie.
EN
Changes in the Earth's climate over the centuries were caused by different causes. The most important of them, among other things, related to the greenhouse effect, the explosion of volcanoes as a result of greenhouse gas (carbon dioxide, nitrous oxide, methane and others) into the atmosphere. The development of industry led to increased use of gas in refrigeration initially containing chlorine and now F-gases containing fluorine. The impact of these gases from the group HCFH or F-gases is different to the destruction of the ozone layer around the Earth, which in turn influences the greenhouse effect and hence global warming.
|
|
tom nr 5
38--44
PL
Urząd Dozoru Technicznego, jako jednostka certyfikująca przedsiębiorców, już od ponad ośmiu lat wydaje certyfikaty F-gaz dla przedsiębiorców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami certyfikaty F-gaz są bezterminowe (nie ma obowiązku przedłużania tych kwalifikacji), jednak co najmniej raz na 7 lat trzeba przeprowadzić kontrolę okresową, weryfikującą wymagania stawiane certyfikowanemu przedsiębiorcy. Kontrole okresowe są nieodpłatne.
|
|
tom nr 11-12
44--50
PL
Zakład Chłodnictwa i Energetyki Budynku, Instytut Techniki Cieplnej, Politechnika Warszawska W artykule przedstawiono analizę przebudowy instalacji chłodniczej z uwzględnieniem wybranych alternatywnych czynników chłodniczych o niskim potencjale zwiększania efektu cieplarnianego. Przeanalizowano budowę pomieszczenia chłodni wraz z systemem chłodniczym i na podstawie sporządzonego bilansu cieplnego wyznaczono zapotrzebowania na chłód. W efekcie prac wytypowano dwa czynniki chłodnicze i dobrano urządzenia, w oparciu o które porównano oba rozwiązania i wyznaczono rozwiązanie najbardziej efektywne.
|
|
tom Nr 1
105-116
PL
W artykule przedstawiono uregulowania prawne dotyczące F-gazów wykorzystywanych w ochronie przeciwpożarowej. Omówiono stosowanie F-gazów oraz konsekwencje nowych uregulowań dla branży przeciwpożarowej. Zarysowano prognozy rozwoju urządzeń gaśniczych wykorzystujących F-gazy oraz przedstawiono rozwiązania alternatywne.
EN
In the article there are described legal regulations concerning F-gases used in fire protection. F-gases use is discussed together with consequences of new regulations of fire protection industry. Forecasts of development of firefighting devices using F-gases are outlined and alternative solutions are presented.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.