Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 159

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Expert systems
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
XX
Pod pojęciem zaawansowanej komunikacji masowej( multikomunikacji )rozumiemy taki proces, w którym istnieje potrzeba równoczesnej komunikacji z wieloma adresatami stanowiącymi podgrupę pewnej zbiorowości. Podział na podgrupy, z którymi się komunikujemy, nie jest arbitralnie i jednorazowo ustalony, lecz wynika każdorazowo z potrzeby przesłania określonej wiadomości do ustalonej na bieżąco podgrupy adresatów.(fragment tekstu)
XX
Zasadniczym celem podrozdziału jest analiza możliwości zastosowania mechanizmów systemów ekspertowych w ocenie i wyborze serwisów internetowych. Aby go zrealizować, tworzona jest koncepcja systemu, który w sposób automatyczny wskaże użytkownikowi witrynę najlepszą z jego punktu widzenia. (fragment tekstu)
XX
Technologie informacyjne pełnią dwie główne funkcje: usługową i innowacyjną. Funkcja usługowa pozwala przedsiębiorstwu bardziej efektywnie realizować strategię, np. poprzez automatyzację, przyspieszenie przebiegu procesów redukcję kosztów.(fragment tekstu)
XX
Nabywanie wiedzy odnosi się do uzyskiwania wiedzy niejawnej ( z osobowych źródeł wiedzy). W nowoczesnej organizacji pracownicy kontaktują się między sobą w różny sposób: osobiście , telefonicznie, faksem czy za pomocą poczty elektronicznej(fragment tekstu)
XX
Celem niniejszego rozdziału jest: zaprezentowanie języka AIML jako narzędzia do tworzenia bazy wiedzy programów konwersacyjnych oraz przedstawienie jego podstawowych elementów i możliwości(fragment tekstu)
XX
Usprawnienie procesu podejmowania decyzji oraz osiąganie wysokich kompetencji strategicznych wiąże się dziś z zastosowaniem systemów pozwalających na przekształcanie danych w wiedzę i inteligencję biznesową. Klasyczne metody przetwarzania danych stwarzają dosyć skromne możliwości w tym zakresie. (fragment tekstu)
XX
Zaprezentowany w niniejszej pracy system ekspertowy DOBSTAL jest potwierdzeniem możliwości wykorzystania metod sztucznej inteligencji do zastosowań praktycznych. System ten spełnia w sposób zadowalający postawione przed nim zadania. Do budowy systemu wykorzystano nowe rozwiązania, które pozwolą w przyszłości rozbudować aplikację. (fragment tekstu)
XX
W artykule przedstawiono strategie wnioskowania w systemach ekspertowych. W systemach regułowych do konstrukcji mechanizmu wnioskowania zazwyczaj są stosowane trzy strategie: strategia wnioskowania w przód, strategia wnioskowania wstecz albo strategia mieszana. Strategie te opierają się na wywodzącym się z logiki pojęciu proces wnioskowania.
EN
One of the most popular information systems in our times are expert systems and AI systems. This article is based on the first class of systems mentioned above, i.e. - expert systems. It contains two possibilities of algorithms which shows how the main kinds of rule expert systems function. It contains also two examples of knowledge base which totally describe every step of created algorithms. (original abstract)
XX
W rozdziale przedstawiono zagadnienia projektowania systemu ekspertowego z opracowaną przez autora metodą pozyskiwania wiedzy od specjalistów. Wiedza wprowadzana do systemu ekspertowego może mieć charakter liczbowy, symboliczny lub zdań języka naturalnego. (fragment tekstu)
XX
Głównym celem niniejszego opracowania jest przedstawienie najważniejszych kwestii związanych z problematyką rozumienia, stanem wiedzy oraz rozwojem systemów ekspertowych poprzez:• odniesienie się do zawartych w literaturze przedmiotu definicji systemów ekspertowych,• określenie treści o charakterze powszechnym na temat systemów ekspertowych,• wskazanie aktualnej problematyki i kierunków rozwoju systemów ekspertowych. (fragment tekstu)
XX
Początkowo inżynieria wiedzy zajmowała się budową baz wiedzy na potrzeby systemów ekspertowych. Obecnie, w dobie technologii internetowych, obszar zastosowań znacznie się poszerzył. Dlatego warto poddać analizie przedmiot inżynierii wiedzy. (fragment tekstu)
XX
Regułowe systemy ekspertowe stanowią uniwersalne narzędzie reprezentacji i przetwarzania wiedzy. Znajdują one wiele różnorodnych zastosowań praktycznych, min. w sterowaniu, diagnostyce i wspomaganiu decyzji. (fragment tekstu)
XX
Opisane w tym rozdziale rozwiązanie jest rezultatem projektu HeKatE. Podejście w projekcie HeKatE polega na wprowadzeniu nowego języka regułowego XTT2, który bazuje na logice atrybutowej ALSV(FD)(fragment tekstu)
XX
Celem niniejszego podrozdziału jest przedstawienie elektronicznych dzienników jako systemów wspierających proces edukacji oraz zwrócenie uwagi na konieczność prowadzenie pełniejszego nadzoru nad postępami w pracy uczniów, co jest możliwe dzięki nowym , elektronicznym systemom informatycznym, które wspomagają szkołę. (fragment tekstu)
XX
W podrozdziale przedstawiono zarys koncepcji zastosowania systemu ekspertowego dla potrzeb wykrywania nieprawidłowości finansowych w jednostkach sektora finansów publicznych. (fragment tekstu)
XX
Systemy ekspertowe dzięki swym charakterystycznym cechom znajdują coraz większą liczbę zastosowań. Najczęściej są one związane z przemysłem, medycyną lub finansami , gdzie elementy sztucznej inteligencji służą do podejmowania istotnych, strategicznych decyzji.(fragment tekstu)
XX
Celem podrozdziału jest zaprezentowanie przykładowych propozycji tematycznych w omawianej problematyce ze szczególnym uwzględnieniem ich użyteczności praktycznej oraz wskazaniem innowacyjności podejścia. Podrozdział zawiera skrótową charakterystykę inteligentnych środowisk narzędziowych wykorzystywanych w pracach katedry wraz z kierunkowymi ujęciami tematyki prac. (fragment tekstu)
XX
Historia systemów ekspertowych (SE)w Katedrze Informatyki UŁ rozpoczęła się w końcu lat 80. ubiegłego wieku od studiowania książek wydanych na Zachodzie (dzięki sfinansowaniu zakupu przez program TEMPUS, w którym uczestniczył autor). Było to podstawą do uruchomienia wykładu z systemów ekspertowych dla studentów kierunku informatyka i ekonometria na Wydziale Ekonomiczno - Socjologicznym W 1993 roku . (fragment tekstu)
XX
Na przestrzeni wieków człowiek odkrył wiele wynalazków, które ułatwiły mu funkcjonowanie, szybsze i bardziej efektywne zaspokajanie potrzeb. Współczesne narzędzia IT zaspokajają wyższe , inne niż szybkie pisanie, liczenie, gromadzenie danych. Technologie informatyczne staja się przyjazne człowiekowi, dają bardziej precyzyjne odpowiedzi, dostosowują się do wyrafinowanych potrzeb.(fragment tekstu)
XX
Procesy informacyjne i związane z nimi systemy informatyczne mają kluczowe znaczenie dla zarządzania współczesnymi organizacjami. Efektywność zarządzania wyznaczają przede wszystkim możliwości systemu informatycznego w zakresie pozyskiwania, przetwarzania informacji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.