Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Engraulidae
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
The results of anchovy stock assessment during surveys in periods 1976-1984 and 1989-1990 are given. The influence of the curves of spawning intensity on the error in stock assessment is also discussed. During the periods of surveys it was observed that anchovy stock was decreasing. Estimates using the batch fecundity method show that anchovy stocks were highly overestimated because their fecundity was underestimated. It is obvious that in future surveys in the Adriatic, the batch fecundity methods has to be applied.
PL
W niniejszej pracy przedstawiono dotychczasową ocenę stada sardeli w w Adriatyku na podstav ikry w planktonie w czasie prowadzenia badań na morzu w okresie 1976—1984 oraz 1989-1990. W pracy przedstawiono również i dyskusję o wpływie krzywych intensywności tarła na błąd i stada sardeli. Na podstawie badań stwierdzono, że stado sardeli zmniejsza się z roku na rok. Zastosowanie metody "batch fecundity" przy ocenie stada pozwala na stwierdzenie, że stado sardeli było znacznie przecenione ponieważ płodność była nie doceniana. Potwierdza to, że w przyszłych badaniach do oceny stad, powinno się stosować metodę "batch fecundity".
EN
The objective of the study was to present the results of anchovy stock assessment for one period (1989-1990) of surveys and to estimate maximum sustainable yield on the basis of the estimated spawning biomass. Anchovy stock has not been fully exploited during that period but was decreasing and affected by long term fluctuations in biomass.
PL
Dla prowadzenia środków prawidłowego planowania rozwoju rybołówstwa potrzebne jest poznawanie zasobów rybnych które mamy do dyspozycji i które mogą być dostępne do eksploatacji. W tym celu do określenia największego dopuszczonego połowu jest niezbędnie poznawanie biomasy populacji eksploatowanych gatunków ryb, jak również i zmian zachodzących w stadach ryb w przestrzeni i czasie. Sardela Engraulis encrasicolus jest przedstawicielem rodziny Engraulidae i należy do drobnych ryb pelagicznych, które maja duże znaczenie gospodarcze na wschodnich wybrzeżach Adriatyku, a w szczególności w rybołówstwie chorwackim, ponieważ dzięki połowom tych gatunków ryb rozwinęło się na wybrzeżu adriatyckim silnie przetwórstwo rybne. Celem niniejszych badań, było oszacowanie biomasy sardeli na podstawie ilości złowionej ikry w planktonie za okres 1989—1990 roku, jak również obliczenie największego dopuszczalnego połowu na podstawie oszacowanej biomasy populacji tarłowej. Oszacowana biomasa dla 1989 roku wynosiła 139 134 ton, a dla 1990 roku 232 418.7 ton. Porównaniem obliczonych wyników największego dopuszczonego połowu z faktycznymi wynikami połowu sardeli wynika, że stado sardeli w tym czasie nie było adekwatnie eksploatowane.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.