Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efektywność transportu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
XX
Spadek kosztów transportu umożliwia globalizację-lardnerowska zasada może być odczytywana jako potwierdzenie faktu, że rozmiary rynków(wielu) osiągnęły zasięg globalny, dalszy spadek kosztów transportu będzie zatem prowadził do intensyfikacji konkurencji globalnej. Koszty transportu stanowią już niewielką część kosztów produkcji - analiza transportochłonności gospodarki wskazuje, że szeroko rozumiana działalność TSL to około 10%PKB,a koszty transportu stanowią tylko część kosztów logistycznych.
XX
Efektywność transportu w warunkach gospodarki globalnej jest istotnym zagadnieniem badawczym zarówno z perspektywy czynników wzrostu, jak również instrumentów pomiaru w strukturze różnorakich procesów gospodarowania. Wynika to z jednej strony, z roli i znaczenia efektywności jako kategorii ekonomicznej, a jednocześnie dokładnego i przydatnego w praktyce kryterium oceny możliwych procesów gospodarczych, a z drugiej strony coraz częstszego wykorzystywania efektywności transportu jako instrumentu zmieniających się celów i metod analiz gospodarki globalnej.(fragment tekstu)
XX
Usługi transportowe nie są świadczone w jednym miejscu, możliwość przesyłania danych ułatwia nadzór i ingerencję w przypadku zakłóceń występujących w trakcie realizacji usług transportowych wykonywanych często w bardzo odległych miejscach, poza punktami dyspozytorskimi lub regulacyjnymi. Technologie informatyczne zapewniają łączność i informację o bieżącej lokalizacji pojazdów i przesyłki, wybranych parametrach dotyczących przesyłki lub pojazdu samochodowego oraz realizacji usługi przewozowej , np. odchyleń od ustalonego czasu dostarczenia przesyłki lub wykonywaniu ustalonego rozkładu jazdy w miejskim transporcie zbiorowym.(fragment tekstu)
XX
W transporcie ewolucji podlegają nie tylko koszty własne - ważnym elementem są koszty zewnętrzne. W przypadku kosztów zewnętrznych trudno mówić o udowodnionej tendencji spadkowej, gdyż problem szacowania kosztów zewnętrznych jest na tyle trudnym zagadnieniem, że w pierwszej kolejności obserwuje się spadek samych efektów zewnętrznych ( negatywnych- emisja zanieczyszczeń, wypadki, energochłonność). Dotyczy to efektów działań regulacyjnych podejmowanych w różnych państwach, choć szacowanie kosztów może prowadzić początkowo (po ich identyfikacji) do wzrostu kategorii ekonomicznej. (fragment tekstu)
XX
Po kilku latach funkcjonowania komunikacji miejskiej w nowych strukturach organizacyjno - prawnych pojawił się problem efektywności zastosowanych rozwiązań. Ocena jej funkcjonowania jest o wiele bardziej złożona, niż ma to miejsce w przypadku podmiotów działających w innych sektorach. Rezultatem przeprowadzonych analiz było określenie trzech grup, pomocnych w tej ocenie. Należą do nich: budżet komunalny, uczestnicy ruchu drogowego oraz społeczeństwo.
XX
Miejski transport zbiorowy zaliczany jest do usług publicznych mających duże znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju miast, zapewnia mieszkańcom możliwości sprawnego przemieszczania się , zmniejszania negatywnego wpływu transportu na otoczenie i tym samym ochrony środowiska, co jest szczególnie istotne w obszarach o dużej gęstości zaludnienia, a takimi są miasta. Znaczące oddziaływanie transportu na otoczenie, a także wpływ na rozwój przestrzenny miast oraz warunki prowadzenia działalności gospodarczej w miastach powodują, że transport miejski podlega licznym regulacjom i nie jest świadczony na zasadach komercyjnych. (fragment tekstu)
XX
Podmioty komunikacji miejskiej, będące częścią gospodarki i podlegające działaniu mechanizmów rynkowych, powinny także funkcjonować efektywnie. Jednakże w tym przypadku problematyczne jest określenie kryteriów i mierników oceny efektywności. Prezentowane w materiale cele funkcjonowania komunikacji miejskiej pozwalają na wyróżnienie trzech zasadniczych przekrojów oceny jej efektywności, którymi są: stopień zaspokajania potrzeb przewozowych, efektywność działalności podmiotów komunikacyjnych oraz wpływ komunikacji miejskiej na środowisko naturalne.
XX
W niniejszym opracowaniu zaprezentowano, z wykorzystaniem rachunku sozoekonomicznego, możliwość wyłączenia ruchu drogowego ze ściśle określonego centrum Wrocławia i tym samym sprawdzono wpływ tych zmian na środowisko. Wykorzystano dane udostępnione przez Urząd Miasta Wrocław, które zostały przez autorów odpowiednio skorygowane i uśrednione dla potrzeb niniejszej pracy. (fragment tekstu)
XX
Pojęcie korytarza transportowego pojawiło się jeszcze w roku 1933. Jednakże dopiero na przełomie lat 70. i 80. na forum Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ wywołano hasło korytarzy transportowych jako idei skoncentrowania ruchu międzynarodowego na wybranych szlakach komunikacyjnych Europy. Obecnie idea ta jest absolutną koniecznością, pozwalającą na uzyskanie efektu współdziałania dwóch przeciwstawnych czynników: globalizacji oraz integracji regionalnej.
XX
Jeżeli stan polskich dróg ocenia się jako fatalny, to stan polskich kolei należałoby ocenić jako katastrofalny. Kolejne rozkłady jazdy owocują wydłużeniem czasu jazdy pociągów, także tych z "górnych półek", znika następna partia połączeń regionalnych. Nieustannie trwają dyskusje nad uzdrowieniem PKP, które sprowadzają się właściwie do poszukiwań chętnych w celu przejęcia odpowiedzialności za dalsze losy kolei w Polsce.
XX
SNCB (Societe Nationale des Chemins de Fer Belges) powołano do życia na mocy ustawy w 1926 roku. Do roku 1991 koleje belgijskie pozostawały przedsiębiorstwem państwowym. We wrześniu 1992 r. SNCB stały się spółką skarbu państwa i podpisały pierwszy kontrakt z rządem na zapewnienie usług transportu publicznego. Od tamtego czasu belgijski system kolejowy przeszedł szereg dalszych, głębokich zmian; kolejna reorganizacja ma dokonać się na przełomie 2004 i 2005 roku.
XX
Właściwie we wszystkich państwach wysoko rozwiniętych oraz w pozostałych krajach Europy kolej nie jest uznawana za efektywną gałąź transportu. Tam, gdzie z budżetu państwowego na kolej przeznaczano duże środki, kolej jest co prawda nowoczesna, w pozostałych państwach, jak Polska nie jest ani nowoczesna, ani efektywna. Stawia to pod znakiem zapytania samą ideę prywatyzacji wielkich organizmów gospodarczych. Konieczne jest zatem poszukiwanie dalszych dróg do sanacji kolejnictwa w świecie.
XX
W miarę wzrostu mobilności ludzi i potrzeb transportowych gospodarki, wynikających m.in. z procesów globalizacyjnych poszukuje się nowych, skutecznych sposobów łagodzenia trudności, jakich przysparzają sieci i systemy transportowe nie nadążające w swej wydolności za ogólnym rozwojem. Doprowadziło to do powstania i upowszechnienia wyspecjalizowanych systemów transportowych i usług informatycznych, integrowanych w ramach tzw. inteligentnego transportu (Intelligent Transport Sytems - ITS).
XX
Technologie, zwane ze względu na ich efektywność kluczowymi, determinują rozwój i powiązania pomiędzy gałęziami gospodarki oraz wewnątrz nich, przy czym transport uważany jest tu za elementarną część gospodarki. W artykule omówiono zasady wdrażania kluczowych i wysoko rozwiniętych technologii oraz zagadnienie transportochłonności i normatywów transportowych.
EN
Modern economic development is based on widely understood progress in technics and technology which include the so-called key technologies achieved by the latest scientific research. The implementation of these solutions aslo influences non-productive activity with transport being the most relevant. To keep up with improvement in production, trade and services, transport also has to undergo innovative processes. The main premises, as parallel to key technologies, are dictated by logistics which focuses on transport absorptive power in the entire process of goods circulation. Disregarding transport absorptive power may substantially limit the benefits which result from the application of key technologies and consequently, investment actions connected with them. (original abstract)
XX
Dokonano oceny opłacalności rozwiązań stosowanych przez Lubelską Spółdzielnię Usług Mleczarskich w zakresie transportu artykułów mleczarskich w latach 2001-2005. Ocenę przeprowadzono na podstawie analizy porównawczej kosztów transportu własnego LSUM z kosztami usług zewnętrznych firm przewozowych. Do pomiaru efektywności wprowadzenia outsourcingu usług transportowych w badanym przedsiębiorstwie wykorzystano także wskaźniki rentowności handlowej. Na podstawie badań stwierdzono, że zastosowanie outsourcingu w zakresie transportu jest bardziej opłacalne niż utrzymywanie własnego taboru.
EN
This paper identifies and assesses profitability of solutions applied by Milk Cooperative in Lublin regarding milk products transport within 2001-2005. An assessment was done basing upon Milk Cooperative transport cost comparative analysis with transport cost of other transporting firms. Earning capacity coefficients were applied to measure outsourcing effectiveness of transport service in researched Milk Cooperative. Survey enabled to examine that outsourcing applying in transport service is more profitable than maintaining own transport. (original abstract)
XX
Kolej mogłaby wykorzystać swoją przewagę w porównaniu z innymi rodzajami transportu ze względu na zalety systemu, np. niezawodność, punktualność, małą szkodliwość dla środowiska. Konieczne jednakże staje się przezwyciężenie podstawowych wad tego środka transportu, jakimi są zbyt wysokie koszty.
XX
Popyt na usługi transportowe jest funkcją złożoną z wielu zmiennych. Obserwacja tendencji rozwoju rynku usług transportowych pozwala na przyjęcie założenia, iż popyt na przewozy towarowe w najbliższych dziesięcioleciach będzie w większym stopniu niż dotychczas następstwem oddziaływania m.in. efektu struktury ładunków, efektu logistycznego i integracji oraz efektu ekologicznego.
XX
Przedstawiono propozycję włączenia układu linii kolejowych do przewozów wewnątrz aglomeracji krakowskiej. Połączenie dworca kolejowego Kraków Główny Osobowy z Portem Lotniczym Balice wymaga jedynie modernizacji istniejącej bocznicy towarowej i dobudowania niewielkiego odcinka nowej linii. Przedstawiona analiza i obliczenia efektywności inwestycji w wariancie kolei spalinowej i elektrycznej wskazuje zdecydowanie na trakcję elektryczną.
EN
Some interesting proposal of including railway lay-out into transport service inside agglomeration of Krakow. The connection of Krakow the Main Passenger Station and Balice Airport requires only some modernization of 5 kilometer distance of track and build about 0.5 kilometers of the new one. The presented in the article analysis and evaluation of enterprise effectiveness point out that electric traction is better than motor one for planned railway connection.(original abstract)
XX
Przemiany dokonujące się w Europie odsłoniły istniejące różnice w efektywności transportu kolejowego pomiędzy Europą Zachodnią i Wschodnią. Punktem wyjścia w procesie wyrównywania tych różnic powinno być określenie czynników składających się na obecną różnicę efektywności kolei, poprawa jakości usług transportowych szczególnie w przewozach międzynarodowych, a następnie stopniowy proces unowocześniania infrastruktury i taboru kolejowego.
XX
Przedmiotem prezentowanego artykułu jest ocena efektywności rynkowej działalności kolei ze szczególnym uwzględnieniem udziału w rynku, jej cen i cen konkurencji, różnic w wysokości przeciętnych przychodów na jednostkę pracy wykonywanej przez przewoźników drogowych i operatora kolejowego oraz przewidywane kształtowanie się wymienionych mierników w przyszłości, we wzajemnym powiązaniu ze sferą efektywności operacyjnej, finansowej i dynamicznej, a także z uwzględnieniem wpływu polityki transportowej państwa.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.