Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 521

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic and Monetary Union (EMU)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
XX
W artykule scharakteryzowano bardzo ogólnie zadania jakie stoją przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie polityki gospodarczej, polityki pieniężnej i polityki kursów walutowych w związku z przystąpieniem tych krajow do UE.
XX
Ekonomiczna analiza kryteriów, jakie powinny spełnić kraje starające się o wejście do Unii Gospodarczej i Walutowej - EMU (Economic and Monetary Union) zgodnie z warunkami konwergencji przyjętymi w Traktacie z Maastricht. Kryteria konwergencji a teoria optymalnych obszarów walutowych. Nowe podejście do integracji monetarnej - inflacja, deficyt budżetowy i dług publiczny.
XX
Autor, opisując pracę Komitetu Walutowego, zastanawia się dlaczego organ doradczy odgrywa tak ważną rolę w sprawnym funkcjonowaniu UE. Przedstawia jego zadania w tworzeniu Unii Gospodarczej i Walutowej.
XX
Artykuł jest streszczeniem referatu wygłoszonego po raz pierwszy podczas seminarium w Centrum Badań Polityki Gospodarczej CEPR w Rzymie w lutym 1996 r. Omawia zadania Europejskiego Banku Centralnego po wprowadzeniu Unii Gospodarczej i Walutowej. Szczegółowe informacje można uzyskać pod elektronicznym adresem: cepr@cepr.org
XX
Autor, profesor ekonomii w Genewie, zastanawia się na skutkami spowodowanymi nie przystąpieniem państw do Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW). Stabilność kursów wymiany walut jest ściśle związana z europejską integracją gospodarczą i jest jednym z warunków przystąpienia do UGW.
XX
Szczyt Unii Europejskiei w dniach 2-3 maja 1998 r. Brukseli zatwierdził rekomendacje co do składu członkowskiego Unii Gospodarczej i Walutowej EMU. Powołał prezesa i członków zarządu Europejskiego Banku Centralnego ECB, określił polityczne aspekty EMU. Przedstawił ekonomiczne problemy wdrożenia jednolitej waluty oraz międzynarodowa pozycję euro.
XX
Przedstawiono etapy tworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej, kryteria spójności warunkujące udział w Unii Gospodarczej i Walutowej, następnie tablicę krajów członkowskich w świetle w/w kryteriów (ocena z 25.03.1998 r.) oraz harmonogram podjęcia decyzji ws. uczestnictwa państw UE w Unii Gospodarczej i Walutowej, a także zbieżność legislacyjną i gospodarczą w 1997 roku.
XX
Przedstawiono stosunek rządu niemieckiego do Unii Europejskiej. Opisano między innymi niemieckie stanowisko w sprawie rozwoju Wspólnot Europejskich i niemiecką ocenę Traktatu z Maastricht. Ponadto określono stosunek Niemiec do Unii Gospodarczej i Walutowej, Agendy 2000, polityki handlowej UE oraz wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
XX
Przedmiotem ożywionej debaty toczącej się od dłuższego czasu w krajach UE w sprawie unii gospodarczej i walutowej są potencjalne konsekwencje - dodatnie i ujemne - zarówno realizacji projektu tej Unii, jak i jego ewentualnego zaniechania. Autor przyglądając się dyskusji trwającej w UE przedstawia argumenty ekonomiczne i czynniki polityczne zwolenników Unii oraz rysuje problem tworzenia unii monetarnej.
XX
Autor zastanawia się jaki będzie status krajów kandydujących do Unii po wprowadzeniu Unii Gospodarczej i Walutowej. Jego zdaniem żaden z krajów nie będzie mógł przystąpić do Unii wcześniej niż w 2002 r. po zniesieniu wszelkich ograniczeń w dziedzinie polityki gospodarczej i walutowej (swobodny przepływ kapitału pomiędzy krajem kandydującym a krajami UE).
XX
Przedstawiono stosunki Niemiec z Unią Europejską w 1996 r., stanowisko Niemiec wobec członkostwa Polski i wobec wspólnego pieniądza.
XX
Przedstawiono zalecenia Unii Europejskiej w celu uzyskania pełnej wymienialności złotego.
XX
W pierwszej części przedstawiono genezę Europejskiego Banku Centralnego a także jego zadania i organy. Następnie opisano podstawowy cel działalności, definicję stabilności cenowej oraz argumenty na rzecz stabilności cenowej. Ostatnia części artykułu to prezentacja dwóch filarów polityki pieniężnej Banku Centralnego oraz zestawienie wszystkich decyzji polityki pieniężnej EBC i następnie krótka ich analiza w kontekście realizacji założeń EBC.
EN
In the first part of the article presented genesis of the European Central Bank. Next described fundamental goal, definition of prices stability. Last part of the article presented two pillars of monetary policy of the Central Bank and register of all decisions of monetary policy of the ECB.(MP)
XX
W ramach Unii Gospodarczo-Walutowej nie stworzono do tej pory mechanizmów zdolnych do skutecznego przeciwdziałania skutkom negatywnych szoków asymetrycznych. Proponowany mechanizm transferów fiskalnych mógłby spełniać funkcję stabilizacyjną w miejsce utraconych instrumentów dostosowawczych. Ostatni kryzys finansowy wzmocnił potrzebę stworzenia mechanizmu stabilizacyjnego opartego na solidarności, ponieważ przetrwanie strefy euro zależy w dużym stopniu od jej zdolności do stworzenia unii politycznej. (abstrakt oryginalny)
EN
Eurozone lacks the mechanisms to cope with the consequences of the asymmetric shocks. The European transfer mechanism would provide the EMU members with some degree of stabilization in substitution for the loss of the adjustment mechanisms. The last financial crisis shows the need of setting up an explicit solidarity mechanism because the survival of the Eurozone depends to a large extent on its capacity to embed itself into a political union. (original abstract)
15
Content available remote Droga Cypru do strefy euro
80%
XX
Wśród państw, które 1 maja 2004 r. przystąpiły do Unii Europejskiej, Cypr jest krajem wyjątkowym - to jedyne państwo, które od lat jest wewnętrznie podzielone i tylko częścią swego terytorium weszło w skład struktur unijnych. Skomplikowana sytuacja polityczna i do lat 90. pewne trudności gospodarcze nie stanowią jednak, jak się okazało, żadnej bariery we wprowadzaniu wspólnej waluty. (fragment artykułu)
EN
The article shows the Cypriot way towards the adoption of new currency - Euro, presenting the principal political and economic problems resulting from the division of the island into two parts. The article reveals how the convergence criteria are fulfilled, quotes opinions of the public and investors about expected problems of price increases. (original abstract)
|
|
nr nr 7-8
103-114
XX
Scharakteryzowano mechanizm funkcjonowania Eurosystemu. Podano zestaw instrumentów Europejskiego Banku Centralnego, zgrupowano je jako: 1. Rezerwę obowiązkową; 2. Operację otwartego rynku; 3. Kredyt i depozyt na koniec dnia. Omówiono także przygotowania NBP do uczestnictwa w ESBC (Europejski System Banków Centralnych). Przedstawiono schemat działania tego systemu. Następnie, perspektywy ewolucji instrumentarium polityki pieniężnej NBP. W podsumowaniu podkreślono, iż brak jest obecnie konkretnej daty przystąpienia Polski do Unii. Narodowy Bank Polski ma zaś dwa wyzwania: w ujęciu makroekonomicznym jego polityka pieniężna ma służyć sprostaniu kryterium konwergencji (mają to być działania koordynujące z innymi ośrodkami decyzyjnymi w państwie), na płaszczyźnie operacyjnej ma to być realizacja wszystkich działań, dotyczących także zasad prawnych.
XX
Utworzenie obszaru euro zmieniło w sposób istotny polityczne, gospodarcze, finansowe i instytucjonalne relacje w skali globalnej, a zwłaszcza między Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej a Unią Europejską. W artykule porównano podstawowe wskaźniki charakteryzujące gospodarkę obszaru euro z gospodarką Stanów Zjednoczonych.
EN
Creation of Euro zone had great influence on political, economical, financial and institutional relations in global scale and especially between USA and EU. The article gives a comparision of basic ratios characteristic for economy of Euro zone and American economy.(AŁ)
|
|
nr nr 1
93-103
XX
W artykule przedstawiono: 1) unię celną w Niemczech i utworzenie niemieckiego obszaru walutowego; 2) Łacińską Unię Monetarną; 3) Skandynawską Unię Monetarną; 4) amerykański obszar walutowy.
XX
Przedstawiono opinię Christophera Taylora, byłego doradcy w europejskim oddziale Banku Anglii, obecnie związanego z brytyjskim Narodowym Instytutem Badań Społecznych i Ekonomicznych na temat przyszłości państw funkcjonujących w strefie euro. Według niego dla niektórych gospodarek współtworzenie systemu Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW) może okazać się wręcz zgubne. Straty mogą być tak duże, że niektóre kraje (np. Irlandia, Hiszpania, Portugalia) zdecydują się opuścić UGW.
XX
Omówiono sytuację gospodarki europejskiej po wprowadzeniu w dniu 1 stycznia 1999 roku jednolitej waluty europejskiej - euro w jedenastu państwach członkowskich. Autor omawia korzyści związane z wprowadzeniem wspólnej waluty zarówno dla gospodarek krajów unii jak i gospodarki światowej.
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.