Pragniemy zwrócić uwagę polkich firm, sprzedających swoje produkty na rynek amerykański i kanadyjski, na zbliżającą się datę 1 stycznia 2005 r., rozpoczynającą nowy etap w procesie numerowania jednostek detalicznych. Począwszy od 1 stycznia 2005 r. nie będzie konieczności ani możliwości uzyskania prefiksu firmy UCC dla produktów sprzedawanych w Ameryce Północnej. W momencie zaprzestania stosowania takiego prefiksu każda polska firma powinna zgłosić ten fakt organizacji krajowej, za pośrednictwem której numer został przydzielony w celu zakończenia uiszczenia opłat za użytkowanie prefiksu.
Niektóre produkty ze względu na swoją specyfikę nie mogą być znakowane kodami kreskowymi w taki sposób, jak większość towarów znajdujących się w handlu. Charakteryzują się bowiem zmienną ilością każdego wyrobu czy opakowania. Przedstawiono juz Czytelnikom, jak producenci lub handlowcy powinni oznaczać takie niestandardowe towary, gdy są to wyroby spożywcze. W niniejszym artykule proponuje się, jak sobie radzić, gdy cena towaru niespożywczego zależy od jego wagi, przeliczanej przez cenę jednostkową. Dla tych przypadków system EAN/UCC oferuje dziś rozwiązania wewnętrzne i opracowuje standardy globalne, aby usprawnić obrót detaliczny tymi towarami.
W dniach 18-20.09.2000 r. w Krakowie odbyło się regionalne spotkanie przedstawicieli organizacji EAN z krajów Europy Wschodniej i Centralnej. Uczestniczyło w nim 52 przedstawicieli z 17 organizacji członkowskich.