Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 372

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dyrektywy WE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
|
2011
|
nr nr 4/5
83-91
XX
Fundusze non-UCITS należą do niezharmonizowanych na poziomie UE funduszy inwestycyjnych. Celem artykułu jest zaprezentowanie rynku funduszy niezharmonizowanych w kontekście nowej dyrektywy dotyczącej zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Alternative Investment Fund Managers Directive, dyrektywa AIFM). W pierwszej części artykułu przedstawione zostały różnice pomiędzy zharmonizowanymi i niezharmonizowanymi funduszami inwestycyjnymi w UE, następnie wskazano najważniejsze założenia dyrektywy AIFM oraz jej roli w zwiększaniu przejrzystości i ujednolicaniu rynku alternatywnych funduszy inwestycyjnych. Kolejna część artykułu dotyczy kształtowania się rynku funduszy non-UCITS na tle całego europejskiego sektora funduszy inwestycyjnych ze szczególnym wskazaniem wybranych, najbardziej elastycznych form alternatywnych funduszy inwestycyjnych. W ostatniej części, w podsumowaniu, zawarto najważniejsze wnioski płynące z powyższych rozważań. Na potrzeby artykułu przeanalizowano najnowsze materiały i raporty opublikowane przez instytucje międzynarodowe zajmujące się badaniami rynku funduszy inwestycyjnych. Wśród wspomnianych instytucji wymienić należy European Fund and Asset Management Association oraz PriceWaterhouseCoopers. (abstrakt oryginalny)
EN
The purpose of this article is to present European non-UCITS funds market and the main objectives of the Alternative Investment Funds Managers Directive. The AIFM Directive is a new legislation, creating a harmonised set rules for fund management of alternative investment funds in Europe such as hedge funds, pe/vc funds and property funds. To that analysis were used reports and researches published by institutions including European Fund and Asset Management Association and PriceWaterhouseCoopers. (original abstract)
XX
W referacie scharakteryzowano, wprowadzone nową dyrektywą maszynową 2006/42/WE zmiany dotyczące: - zakresu jej zastosowania obejmujące skorygowane definicje maszyny w sensie ścisłym i rozszerzonym oraz jednoznaczniejszego rozdzielenia wyrobów podlegających tej dyrektywie i dyrektywom 95/16/WE (dźwigowej) i 2006/42/WE (niskonapięciowej) oraz włączenia nowej grupy maszyn- uzupełnień i rozszerzenia zmian wymagań zasadniczych dotyczących szczególnie oceny ryzyka, ergonomii, bezpieczeństwa i niezawodności układów sterowania, instrukcji obsługi i wymaganej dokumentacji procedur oceny zgodności, oznakowania, deklaracji zgodności, a także rozszerzenia o wymagania dotyczące maszyn przenośnych, maszyn montażowych i innych maszyn udarowych oraz stosowanych w przemysłach farmaceutycznym i kosmetycznym. (abstrakt oryginalny)
XX
Artykuł poświęcono zagadnieniu właściwej implementacji dyrektyw Unii Europejskiej do prawa krajowego. Na mocy Traktatu o Wspólnocie Europejskiej dyrektywy stanowią instrument harmonizacji prawa Wspólnoty. Na państwach członkowskich spoczywa obowiązek działania w sposób zapewniający pełną skuteczność postanowień dyrektyw przez ich transponowanie do prawa krajowego, a następnie stosowanie i zapewnienie przestrzegania przepisów krajowych przyjętych do implementacji dyrektyw. W artykule podkreślono rolę, jaką odegrał Europejski Trybunał Sprawiedliwości w zdefiniowaniu granic prawidłowej implementacji, wyznaczając w swoim orzecznictwie warunki i wymogi dotyczące legislacji i praktyki administracyjnej.
XX
Pozytywne oceny systemu handlu emisjami dwutlenku węgla jako sposobu ograniczenia emisji do powietrz szkodliwych substancji, w ekonomicznie opłacalny sposób, wywołały dyskusje na temat wykorzystywania takiego systemu dla ograniczenia emisji również innych substancji, które jest szczególnie trudne i kosztowne dla sektora przedsiębiorstw. Dotyczy to zwłaszcza tych przedsiębiorstw, które zmuszone są emitować duże ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Autor analizuje możliwości wykorzystania doświadczeń związanych ze wspólnotowym systemem handlu emisjami dwutlenku węgla w celu ograniczania innych substancji, w tym przypadku dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłów.
XX
W artykule omówiono jakie są zobowiązania każdego podatnika VAT zgodnie z przepisami art. 22 Szóstej Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych. Przedstawiono także orzeczenia ETS dotyczące podatku faktycznie należnego, noty kredytowej, faktur fikcyjnych oraz korekty faktury.
XX
Elementem konstrukcji podatku od wartości dodanej jest podstawa opodatkowania. Podobnie jak w przypadku regulacji dotyczących zakresu podmiotowego, również regulacje prawne dotyczące podstawy opodatkowania były przedmiotem wykładni Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Autor omawia VI Dyrektywę Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstwa państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych, usługę pomocniczą, używane rzeczy ruchome, sprzedaż nowych samochodów, środki specjalne, wynagrodzenie z tytułu dostawy oraz towary na potrzeby osobiste.
XX
Z uwagi na nowatorski charakter wspólnotowego systemu handlu emisjami, wiele kwestii wymaga wciąż uregulowania na poziomie państw członkowskich. Kwestie te nie zostały jednoznacznie uregulowane na poziomie wspólnotowym z uwagi na brak doświadczenia Komisji Europejskiej i państw członkowskich oraz podmiotów działających w tym sektorze lub też z uwagi na brak konsensusu politycznego co do przyjęcia konkretnych rozwiązań prawnych. Celem artykułu jest przybliżenie problemów związanych z funkcjonowaniem instytucji pośredniczących, w tym banków oraz instytucji rynku finansowego w systemie handlu uprawnieniami do emisji. Pokazane są także problemy podatkowe i księgowe.
XX
Artykuł poświęcony jest konwencjom chroniącym prawa autorskie. Podano numery dyrektyw regulujących zagadnienia ochrony praw autorskich. Postęp technologiczny umożliwił udostępnienie chronionych utworów i materiałów zupełnie nowymi metodami.
XX
Zasadniczym elementem określającym faktyczny kształt systemu handlu emisjami dla przedsiębiorców na dany okres rozliczeniowy jest Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień (KPRU). W pierwszym okresie rozliczeniowym KPRU określa całkowitą liczbę uprawnień do emisji dwutlenku węgla, jaką dane państwo członkowskie rozdziela między sektory i poszczególne przedsiębiorstwa biorące udział w tym systemie.
XX
Omówiono systemy rachunkowości stosowane na Litwie oraz próby dostosowania ich do europejskich wymogów. Opisano również systemy rachunkowości stosowane w krajach sąsiednich oraz przeanalizowano zgodność zasad sporządzania sprawozdań finansowych z postanowieniami dyrektyw UE oraz IAS.
EN
In this article accounting systems of Lithuania and adjusting them to the European requirements were discussed. Also accounting systems of neighboring countries were described together with analysis of drawing up a financial statements under the UE and IAS directives. (KZ)
XX
Obowiązek implementacji dyrektyw wynika z art. 249 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, ktry stanowi, że: "Dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, w odniesieniu do rezultatu, który ma być osiągnięty, pozostawiając jednak organom krajowym swobodę wyboru formy i środków". Dla Polski istotne są w tej materii postanowienia Traktatu o przystąpieniu Polski (i innych państw) do Unii Europejskiej. Szczególne znaczenie ma art. 2 aktu akcesyjnego, będącego częścią Traktatu Akcesyjnego, który nakłada na Polskę obowiązek przestrzegania postanowień traktatów i aktów przyjętych przez instytucje Wspólnot po przystąpieniu do UE.
XX
W ostatnich latach coraz większe znaczenie w Unii Europejskiej odgrywa ochrona własności intelektualnej i przemysłowej, której regulacje zaczynają urastać do istotnego działu dorobku prawnego Wspólnoty. Wspólnotowe prawo ochrony własności intelektualnej i przemysłowej jest ściśle związane z rynkiem wewnętrznym i sferą konkurencji, a ponadto z ochroną praw podmiotowych. Tworzy to skomplikowany zespół regulacji, które w większości mają charakter transgranicznych, a więc wspólnotowy. Powoduje to coraz szerszy obowiązek dostosowywania prawa krajowego do wymogów WE, z czym w polskim prawodawstwie, zdaniem autora, mogą być pewne problemy.
XX
Autor omawia zasady ogólne formułowania wymogów w zamówieniach publicznych oraz warunki użycia kryteriów ekonomicznych i technicznych. Wspólnotowe dyrektywy o zamówieniach publicznych pozwalają zamawiającym określić, jakie kryteria mają spełniać oefrenci, aby zostać uznani za zdolnych do wykonania zamówienia. Mogą one dotyczyć umiejętności, wydajności, doświadczenia i wiarygodności. Ponieważ bywają one instrumentem nieuczciwego eliminowania oferentów z postępowania, Trybunał Sprawiedliwości określił reguły prawidłowego ich ustalania.
XX
Procedura informowania Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE o normach, projektach przepisów technicznych oraz aktów prawnych dotyczacych usług społeczeństwa informacyjnego powstała w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego, bez zbędnych barier w handlu i ograniczeń w przepływie usług. Jakkolwiek obowiązek notyfikacji spoczywa na administracji państwowej, to jego niedochowanie może mieć istotne skutki prawne dla podmiotów gospodarczych i zwykłych obywateli.
XX
Handel uprawnieniami do emisji jest uważany za nowoczesne i skuteczne rozwiązanie w ochronie środowiska. Decyduje o tym fakt, że mechanizm ten umożliwia prowadzenie działań proekologicznych w sposób opłacalny i ekonomicznie efektywny. W przypadku jego stosowania mamy do czynienia z "optymalizacją kosztową i rzeczową". Oznacza to, że sprostanie wymogom związanym z ochroną środowiska odbywa się w sposób najtańszy i najlepiej wykorzystujący rynkowe siły popytu i podaży.
XX
Celem tego opracowania jest przedstawienie przypadków, w których przewidziano możliwość korzystania przez podatników VAT ze zwolnień przedmiotowych w obrocie krajowym. Krótko omówiono pośrednictwo kredytowe, przeniesienie obciążenia podatkowego, organizowanie pracy innej dla innego podmiotu, cele najmu, płatne odraczanie płatności, rezygnacja z najmu, organizacje charytatywne, grunt budowlany, podmioty transakcji, dostawy na cele działalności zwolnionej, ograniczenie podmiotów oraz najem określonych nieruchomości.
XX
Celem artykułu jest wskazanie na prawne aspekty funkcjonowania instytucji finansowych, czyli podmiotów nieposiadających statusu prawnego banku, na rynku finansowym Unii Europejskiej. Opracowanie to dotyczy sfery definicji legalnych, bez analizy szczegółowych relacji dotyczących poszczególnych rodzajów instytucji finansowych, co można potraktować jako zarys systemowy wspólnotowych ram prawnych w omawianym zakresie.
XX
Dyrektywa 2002/95/EC (restriction of the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment - RoHS) o ograniczaniu użycia niektórych substancji niebezpiecznych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych jest drugim, obok bliźniaczej dyrektywy o zużytym sprzęcie elektronicznym, aktem prawnym mającym na celu minimalizację odpadów powstających ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz minimalizację substancji niebezpiecznyh pozostających w tych odpadach.
XX
Dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące zamówień publicznych na usługi, dostawy i roboty budowlane.
XX
W artykule zwrócono uwagę na znaczenie Dyrektywy 94/19/WE z maja 1994 r., która odegrała bardzo ważną rolę w instytucjonalizacji idei gwarantowania depozytów. Komisja Europejska dokonała jej przeglądu. W artykule przedstawiono najważniejsze tematy dyskusji, takie jak: wysokość limitu gwarancyjnego, adekwatność obecnej definicji depozytu i zakres gwarancji, zasadność współodpowiedzialności deponenta, możliwość wprowadzenia klauzuli de minimis, problemy związane z umowami dopełnienia gwarancji, możliwość harmonizacji modelu finansowania systemów gwarantowania (w tym wykorzystanie składek opartych na ryzyku), problem transferu środków finansowych zgromadzonych w systemie gwarantowania związany ze zmianą systemu przez bank, informowanie konsumentów i reklama, terminy zaspokajania deponentów, paneuropejski i regionalne systemy gwarantowania depozytów, możliwe kierunki zmian.
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.