Problem trudnych kredytów pojawił się w początkowym okresie transformacji gospodarki. Proces restrukturyzacji zapoczątkowała Ustawa o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków z 1993 r. Omówiono trzy możliwości postępowania: szybką restrukturyzację (negocjacja warunków kredytu), postępowanie ugodowe/układowe, upadłość/likwidację. Przedstawiono wyniki badania portfeli kredytowych banków komercyjnych wyłonionych z NBP. Podstawą były portfele bazowe, gdyż proces restrukturyzacji jest długotrwały (zakończenie spłaty niektórych zadłużeń może nastąpić po 2000 r.). We wnioskach podano, iż proces ten pozwolił wyeliminować najgorsze przedsiębiorstwa, pozostałe umocniły swoją pozycję.
Jaki rodzaj strategii powinny przyjąć banki w obliczu roszczeń kredytobiorców walutowych i w jaki sposób szukać perspektywicznych rozwiązań dylematów w sprawie zaciągniętych już zobowiązań - kwestie te poruszano podczas sesji tegorocznego Kongresu Prawa Bankowego i Informacji. I choć tytuł panelu ewidentnie nawiązywał do kredytów frankowych, wiele poruszonych w nim wątków miało zastosowanie do znacznie szerszych aspektów działalności bankowej. (abstrakt autora)
Po styczniowym uwolnieniu kursu franka pojawiło się wiele pomysłów na to, jak pomóc osobom spłacającym kredyty zaciągnięte w szwajcarskich frankach. Z ciekawą inicjatywą wyszedł ZBP a propozycje rozwiązania tych problemów oparto na wynikach analiz eksperckich, uwzględniających opinie i uwagi interesariuszy sektora bankowego. Jednym z głównych postulatów ZBP jest utworzenie specjalnego funduszu wspierania restrukturyzacji kredytów hipotecznych. (abstrakt autora)
W kwestii wsparcia tzw. frankowiczów, ZBP postuluje utworzenie dwóch funduszy. Byłby to Fundusz Restrukturyzacji Wsparcia Kredytów Hipotecznych, który wspierałby kredytobiorców, niezależnie od waluty zadłużenia, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej oraz Sektorowy Fundusz Stabilizacyjny. Ten ostatni miałby za zadanie pomóc rozwiązać problem kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. ZBP proponuje również uwolnienie zabezpieczeń hipotecznych. Na razie pozostaje czekać na finalną decyzję banków w tym zakresie. (abstrakt autora)
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.