Artykuł jest próbą analizy skuteczności funkcjonowania funduszy poręczeniowych i pożyczkowych działających w Polsce i wsparcia, jakie świadczą małym i średnim przedsiębiorstwom (MSP). Pokazuje rolę MSP w gospodarce oraz najistotniejsze bariery ich rozwoju. Jedną z nich jest ograniczony dostęp do kapitału. Artykuł omawia funkcje i cechy funduszy poręczeniowych i pożyczkowych działających na rzecz ułatwienia MSP dostępu do bieżącego finansowania. (abstrakt oryginalny)
EN
The article is an introduction to an effectiveness analysis of microloan funds and guarantee funds operating in Poland as well as their assistance to SMEs. It describes the role of SMEs in the economy and the major barriers of their development, eg. their limited access to capital. The article describes functions and features of microloan funds and guarantee funds which aim to create an effective financial system for SMEs. (original abstract)
W Polsce fundusze poręczeń kredytowych powstały w ramach Programu Inicjatyw Lokalnych ze środków PHARE. Powstał też od 1995 r. Fundusz Poręczeń Kredytowych Banku Gospodarstwa Krajowego, przekształcony również w Krajowy Fundusz Poręczeń Kredytowych. Mają one osiągnięcia w postaci stale rosnącej ilości udzielanych poręczeń, efektywności wykorzystania kapitału, utworzonych miejsc pracy.
Omówiono zagadnienie funduszy poręczeniowych. Umożliwiają one rozłożenie ryzyka związanego z finansowaniem przedsięwzięć gospodarczych na fundusz, bank i samego przedsiębiorcę. System poręczeń kredytowych w Polsce jest tworzony od 1994 r. Od tego czasu powstało 15 lokalnych i dwa regionalne fundusze poręczeń.
Zwrócono uwagę na niechęć banków komercyjnych do tworzenia funduszy poręczeń kredytowych. Podkreślono rolę funduszy poręczeniowych w ożywianiu gospodarki lokalnej.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.