Zjawisko odpływu pewnej części dotychczasowych klientów firmy nie jest czymś nadzwyczajnym. Stanowi rezultat konkurencji o zasoby finansowe klienta i miejsce w jego percepcji. Jednak dokładna identyfikacja i analiza przyczyn umożliwia zmniejszenie tempa lub zahamowanie tego niekorzystnego dla firmy procesu. Wiedza o powodach i skali utraty klientów stwarza możliwość przeciwdziałania temu zjawisku. Istota problemu polega na tym, aby zdobyć i utrzymać poczucie lojalności klientów wobec firmy, marki lub konkretnego produktu. Miarą tak rozumianej lojalności może być zdolność firmy do zachowania lub powiększania liczby klientów utrzymujących z nią trwałe relacje, wykraczające poza epizodyczną, najczęściej jednorazową transakcję. Miara ta określana jest mianem retencji klientów.
Autor omawia genezę zjawiska powiązań personalnych (interlocking directories), które oznacza, iż spółki są połączone nie poprzez związki kapitałowe, lecz poprzez zależności obserwowane między kluczowymi osobami w spółce. Przedstawia międzynarodową analizę porównawczą Interlocking directories na przykładzie Niemiec, Japonii, USA, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Charakteryzuje korzyści i ograniczenia powiązań personalnych.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.